Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Tempeh

Tempeh je tradiční indonéský potravinový produkt, který se vyrábí fermentací sójových bobů. Je bohatý na bílkoviny, vlákninu a různé vitamíny a minerály, což ho činí vynikající volbou pro vegetariány a vegany, kteří hledají zdroje rostlinných bílkovin. Tempeh je také skvělým zdrojem probiotik, které podporují zdraví střev a mohou pomoci při trávení.

Z hlediska výživy je tempeh velmi výživný. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což z něj činí kompletní zdroj bílkovin. Je také bohatý na vitamíny skupiny B, zejména na B2 a B3, a minerály jako jsou železo, mangan a fosfor. Navíc, díky fermentačnímu procesu, je tempeh snadno stravitelný a může pomoci zlepšit absorpci živin v těle.

Dobrý den,
některé druhy tempehu obsahují fermentovanou pšenici, ale není uvedena jako alergen. To znamená, že ve fermentované pšenici není lepek?
Děkuji za odpověď.

U tempehu se pšenice objevuje v situacích, kdy je jeho součástí fermentovaná sójová omáčka. Protože potravina prošla kompletní fermentací, při které došlo k úplnému rozložení (enzymatické hydrolýze) struktury lepku, tento v potravině není obsažen.

Hezké odpoledne pane Jelínku,
ráda bych se zeptala ohledně rostlinných bílkovin (Tofu, Tempeh) - jsou v jejich uzené formě vhodné? Nebo je lze považovat za ´uzeniny´ s negativy uzenin v živočíšné podobě?
Děkuji Vám

To je dobrá otázka do diskuze :-)
Zjednodušeně řečeno - jedná se o uzeniny, v tomto směru nesou řadu nutričních nevýhod či přímo negativ běžně spojovaných s procesem uzení:
- vyšší podíl soli (v průměru 1-1,5 g / 100 g potraviny),
- potenciální přítomnost ochucovadel, barviv a zvýrazňovačů chuti (např. drožďový extrakt, karamel, tekutý uzený kouř),
- u potravin uzených teplým kouřem pak rostoucí koncentrace karcinogenních látek.
Výše uvedená negativa ale nenajdete úplně u všech výrobců, vždy záleží na výrobních procesech, které si firmy korigují sami (kvalita dřeva, čas zauzení, používání filtračních zařízení na kouř apod.). Rozdíly v kvalitě proto umí být výrazné a ne vždy se spotřebitel k těmto informacím dostane. Je tak na zvážení, jak moc chcete "riskovat"...

Dobrý den, pane magistře.
Zajímalo by mě v jaké podobě je nejvhodnější zařadit do jídelníčku sojové produkty? Tofu, tempeh...atd.
Děkuji za odpověď.

Nejlépe v takové, které vám chuťově vyhovují. Vnímejte tyto produkty v kuchyni jako základní surovinu, u tofu pro sladké i slané recepty, u tempehu především slané. Obě potraviny jsou významným zdrojem bílkovin, pracujte proto s nimi jako s potenciální alternativou masa. U tempehu si mj. všímejte, jakým způsobem navyšuje podíl vlákniny na talíři, což platí i pro sójové boby případně její extrudáty (sójový granulát ozančovaný jako "maso"). Pokud budete pracovat se sójovými boby, tak je vždy bez výjimky důkladně tepelně upravujte (stejně jako ostatní luštěniny)

Dobrý den,
v diskuzi jsem se dočetla, že se tempeh před konzumací musí tepelně upravit? Mohu se zeptat proč? Nikdy jsem o tom neslyšela. I ve spoustě ,,bio a zdravých restaurací" jsem se setkala s tím, že tempeh byl jen tak položený jako obloha na chlebu,
děkuji.

Tepelná úprava tempehu před konzumací se doporučuje u jeho NATURAL verze. Důvodem jsou aktivní fermentační plísně, které mohou u citlivých jedinců způsobit trávicí potíže, případně zatížit imunitní systém.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi