Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Rostlinné nápoje

Rostlinné nápoje jsou alternativou k tradičním mléčným výrobkům a jsou vyráběny z různých druhů rostlin, jako jsou ořechy, sója, rýže, oves a mnoho dalších. Tyto nápoje jsou často obohaceny o vitamíny a minerály, aby napodobovaly nutriční profil kravského mléka. Mnoho rostlinných nápojů obsahuje vysoký obsah bílkovin, vlákniny a esenciálních mastných kyselin, zatímco obsahují méně nasycených tuků než kravské mléko.

Z hlediska zdraví a výživy jsou rostlinné nápoje skvělou volbou pro ty, kteří jsou laktózově intolerantní, mají alergii na mléko nebo se rozhodli pro veganský životní styl. Rostlinné nápoje také mohou přispět k diverzifikaci stravy a mohou pomoci snížit riziko výskytu některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes. Je však důležité si uvědomit, že některé rostlinné nápoje mohou obsahovat přidaný cukr, takže je vždy důležité pečlivě číst etikety.

Dobrý den,
z informací v různých článcích se nemohu rozhodnout, zda fytochemikálie vnímat spíše pozitivně nebo negativně. Např. u rostlinných nápojů uvádíte jako výhodu, že obsahují mnoho zajímavých látek - např. fytoestrogeny. Na druhou stranu pak upozorňujete na riziko při podávání sójových nápojů dětem, a to právě z důvodu obsahu fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou tedy uvedené ve výčtu antinutričních látek, jakožto látek, na které je třeba dávat pozor, ale zároveň jsou druhem fytoživin, které jsou prospěšné. V některých článcích jsou uvedené jako pozitivum a v některých naopak jako negativum. Mám v tom tedy trochu "guláš" :D

Tento informační rozpor je jen zdánlivý. Jde o to, že fytochemikálie jsou obecným pojmem sdružujícím desítky tisíc různých látek, kde každá ovlivňuje chování metabolismu i zdraví odlišným způsobem. Některé jsou přímo toxické, jiné působí "jen" antinutričně, další naopak zdraví prospívají. Jako skupinu je proto v jejich účincích není možné generalizovat.
Každá rostlinná potravina obsahuje jiné spektrum fytochemických látek. Na základě jejich prokázaného účinku a obsahu pak má smysl řešit, zda je pro konkrétní individualitu vhodná či nikoli.

Dobrý den,
ráda bych se zamyslela nad kvalitou rostlinných nápojů.
Pokud se podíváme na složení ořechových mlék - mají vše v hezkém poměru a přibližuji se klasickému mléko.
Pokud se zamyslím nad výrobou mléka z obilovin (rýže, ovec,pohanka...), přijde mi to vlastně jako voda s moukou. Obsah živin také není úplně dobrý a s cenovkou kolem 60kč, je to skutečně k zamyšlení. Doporučujete i vy preferovat spíše ořechová mléka?
Moc děkuji

Tady se zamýšlíte správným způsobem. Ořechové nápoje jsou skutečně nutričně bohatší než obilné, poměr cena/výkon tak vychází lépe. Obilné nápoje ale úplně nezatracujme, některé výrobky obsahují zajímavý podíl beta-glukanů, což je s ohledem na jejich dopad na imunitní systém cenná informace (nejlépe by na tom měly být ovesné produkty).

Dobrý den,
zajímal by mě, prosím, váš názor na rostlinná mléka pro děti.
Děkuji moc za cenné informace v kurzu.

Rostlinná mléka (správně nápoje, jelikož legislativa povoluje označovat jako mléko jen produkty mléčných žláz savců) jsou zajímavou alternativou, je třeba ale s nimi umět pracovat:
1. Nejdůležitější je kvalita výrobku, tzn. takový produkt by neměl obsahovat aditiva, nejlépe ani sladidla.
2. Jedním z důležitých kritérií kvality je obsah bílkovin, ideální je v rozmezí 2-3 %.
3. Tyto rostlinné produkty nejsou (z principu ani nemohou) být plnohodnotnou náhradou za živočišné mléčné výrobky, protože mají vždy odlišné složení. Obecně se nedoporučuje jimi NAHRAZOVAT mléčné výrobky v kojeneckém a batolecím věku, jako doplňková součást stravy jsou ale v pořádku. Myslete na to, že hlavní kritika na ně směřuje z důvodů:
A) Menšího podílu bílkovin,
B) Nízkého zastoupení vápníku (který je navíc rostlinného původu, takže hůře biologicky využitelný),
C) Často i vyššího množství antinutričních látek, které jsou nebezpečné především pro kojence a batolata.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi