Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Oxidace

Oxidace je chemický proces, který se vyskytuje v těle a může vést k výrobě volných radikálů, které mohou způsobit buněčné poškození. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky a přispět k stárnutí a nemocem, jako je rakovina a srdeční choroby. Oxidativní stres je stav, kdy je v těle přítomno více volných radikálů než antioxidantů, které by je neutralizovaly. Tento stav může vést k poškození DNA, proteinů a tuků v těle, což může způsobit řadu zdravotních problémů.

Výživa hraje klíčovou roli v regulaci oxidace v těle. Antioxidanty, které se nacházejí v mnoha potravinách, mohou pomoci neutralizovat volné radikály a snížit nebo zabránit poškození způsobené oxidativním stresem. Potraviny bohaté na antioxidanty zahrnují ovoce a zeleninu, ořechy, semena a některé druhy ryb a masa. Také některé vitamíny, jako je vitamín C a E, jsou silnými antioxidanty. Proto je důležité jíst vyváženou stravu bohatou na tyto živiny, aby se snížilo riziko poškození způsobeného oxidací.

Dobrý den,
mám dotaz k oxidaci omega 3 v organismu: Zaznamenala jsem z více zdrojů informaci, že je vhodné přijímat zároveň s polyfenoly, které oxidaci v organismu zmírňují/potlačují? Konkrétní případ - sardinky: jeví se mi tedy jako nejlepší varianta sardinky naložené v extra panenském olivovém oleji, kdy zároveň přijímám v oleji i polyfenoly. Je má úvaha správná?
Děkuji

Omega-3 tuky jsou citlivé na oxidaci, v nevhodných podmínkách jí velmi rychle podléhají. Tento proces je možné výrazně zpomalit skladováním O3 v chladu a bez přístupu světla, zásadní vliv má pak přítomnost antioxidačních látek. Jednotlivé antioxidanty se ale pyšní odlišnými účinky. V posledních letech se nejčastěji cituje vliv polyfenolů, jejichž zajímavým zdrojem je i olivový olej (nerafinovaný). Pokud cílíte na příjem O3 ze stravy, dává kombinace ryby s kvalitním olivovým olejem svůj smysl. Počítejte ale s tím, že nebudete mít záruku, že výrobce použil skutečně kvalitní olivový olej, tedy s dostatečným obsahem polyfenolických látek.

Dobrý den,
zajímala by mě prosím spojitost oxidace/žluknutí omega 3 v návaznosti s doporučovanou kombinací tepelně upravených ryb?
Děkuji

Při žluknutí dochází k oxidaci dvojných vazeb u nenasycených mastných kyselin vzdušným kyslíkem. Vznikají látky, které mění chuť, vůni a celkovou kvalitu tuku. Pokud ryby konzumujete čerstvé, není třeba se obávat následků tohoto procesu. Naopak pozor je třeba dávat na jejich přepálení, protože omega-3 jsou poměrně citlivé na vyšší teploty, při kterých vznikají nebezpečné trans mastné kyseliny.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi