Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Oxidace

Oxidace je chemický proces, který se vyskytuje v těle a může vést k výrobě volných radikálů, které mohou způsobit buněčné poškození. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky a přispět k stárnutí a nemocem, jako je rakovina a srdeční choroby. Oxidativní stres je stav, kdy je v těle přítomno více volných radikálů než antioxidantů, které by je neutralizovaly. Tento stav může vést k poškození DNA, proteinů a tuků v těle, což může způsobit řadu zdravotních problémů.

Výživa hraje klíčovou roli v regulaci oxidace v těle. Antioxidanty, které se nacházejí v mnoha potravinách, mohou pomoci neutralizovat volné radikály a snížit nebo zabránit poškození způsobené oxidativním stresem. Potraviny bohaté na antioxidanty zahrnují ovoce a zeleninu, ořechy, semena a některé druhy ryb a masa. Také některé vitamíny, jako je vitamín C a E, jsou silnými antioxidanty. Proto je důležité jíst vyváženou stravu bohatou na tyto živiny, aby se snížilo riziko poškození způsobeného oxidací.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala ohledně pečení a vajec. Je to pro mě nová informace a celkem mě to zaskočilo :-). To znamená vadí i pečení v rámci nějakého koláče i kdyby to bylo do 150C ? Při pečení vejce nahrazujete? A případně čím?
Děkuji moc

U tepelné přípravy vajec řešte 2 zásadní podmínky:
1. Tepelná úprava by vždy měla proběhnout z důvodu eliminace potenciální mikrobiální nákazy.
2. Součástí žloutku je i cholesterol, který při vyšších teplotách případně při delší tepelné úprave oxiduje a stává se tak zdravotně rizikovým. Ve vztahu k tomuto faktu je prostě výhodnější, když žloutek na talíři bude v tuhotekuté formě, tzv. na hniličku (tzn. projde tepelnou úpravou v rozsahu, který zlikviduje mikrobiální aktivitu a současně nedojde k zásadním změnám struktury cholesterolu).
Pokud používáte žloutek i při pečení, nemáte šanci se oxidaci cholesterolu vyhnout. V dané situaci pak musíte řešit dilema, zda jej použít nebo najít alternativu z rostlinné říše. Možností je celá řada, vždy záleží na typu receptu - banán, agar, jablečné pyré, strouhaný brambor, puding...

Dobrý den,
mám dotaz k oxidaci omega 3 v organismu: Zaznamenala jsem z více zdrojů informaci, že je vhodné přijímat zároveň s polyfenoly, které oxidaci v organismu zmírňují/potlačují? Konkrétní případ - sardinky: jeví se mi tedy jako nejlepší varianta sardinky naložené v extra panenském olivovém oleji, kdy zároveň přijímám v oleji i polyfenoly. Je má úvaha správná?
Děkuji

Omega-3 tuky jsou citlivé na oxidaci, v nevhodných podmínkách jí velmi rychle podléhají. Tento proces je možné výrazně zpomalit skladováním O3 v chladu a bez přístupu světla, zásadní vliv má pak přítomnost antioxidačních látek. Jednotlivé antioxidanty se ale pyšní odlišnými účinky. V posledních letech se nejčastěji cituje vliv polyfenolů, jejichž zajímavým zdrojem je i olivový olej (nerafinovaný). Pokud cílíte na příjem O3 ze stravy, dává kombinace ryby s kvalitním olivovým olejem svůj smysl. Počítejte ale s tím, že nebudete mít záruku, že výrobce použil skutečně kvalitní olivový olej, tedy s dostatečným obsahem polyfenolických látek.

Dobrý den,
zajímala by mě prosím spojitost oxidace/žluknutí omega 3 v návaznosti s doporučovanou kombinací tepelně upravených ryb?
Děkuji

Při žluknutí dochází k oxidaci dvojných vazeb u nenasycených mastných kyselin vzdušným kyslíkem. Vznikají látky, které mění chuť, vůni a celkovou kvalitu tuku. Pokud ryby konzumujete čerstvé, není třeba se obávat následků tohoto procesu. Naopak pozor je třeba dávat na jejich přepálení, protože omega-3 jsou poměrně citlivé na vyšší teploty, při kterých vznikají nebezpečné trans mastné kyseliny.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi