Kurzy ATAC

Cesta na vrchol Lucie Sedláčkové

Nečekané výzvy

📅 16. 3. 2023  Mgr. Martin Jelínek    

Kariéra vrcholového sportovce je prakticky bez výjimky jízdou na horské dráze. Vnější realita, kde se střídají výhry s prohrami, je jen pomyslná špička ledovce, navíc často deformovaná medializací a snahou ukázat tu světlejší stránku situace. Každý, kdo nahlédne pod pokličku dění, je konfrontován nejen s obrázkem každodenní dřiny a bolesti, ale i výzev v podobě uvědomění si, že lidské tělo není stroj. Stroj, který by bylo možné programovat a který bude skákat tak, jak píská jeho programátor. Je starou známou pravdou, že homeostatické systémy zajišťující bezproblémový chod organismu mají svoje limity a v okamžiku, kdy dojde k jejich přetížení, odmítne tělo jako celek pokračovat v původní cestě. Sportovce takto trápí buď zranění, nebo neschopnost imunitního systému zvládat nepřiměřenou zátěž.

Nečekané výzvy

Smutným faktem je, že přesně toto se stalo i Lucce. Bohužel se sešly faktory, kdy se imunitě přestala líbit kombinace dvoufázové zátěže, neustálého meziměstského přesouvání se na tréninky a počasí nahrávajícího do karet respiračním chorobám. Stalo se prostě to, čemu se chce každý sportovec vyhnout a bohužel ne vždy má tu moc situaci ovlivnit. Lucku "potkala" angína, jejímž výsledkem byla desetidenní kúra antibiotik. I přes snahu urychlit návrat k plnohodnotnému tréninku pomocí veškeré dostupné podpůrné suplementace byla ztráta v přípravě tak velká, že 14 dní před zápasem padlo rozhodnutí akci odvolat. Radost z toho samozřejmě neměla ani soupeřka, jejíž tým se snažil najít řešení v podobě posunu termínu, což se bohužel nepodařilo.

Zpráva to samozřejmě není veselá, na stranu druhou je ukázkovým příkladem každodenního chleba vrcholových sportovců. Po bitvě je sice každý generál, v dané situaci ale nemá smysl rekapitulovat a hledat chyby, protože angína je zrovna typickým příkladem zákeřnosti, kterou z reality beze zbytku neodfiltrujeme.

V kontextu dlouhodobých plánů se ale nic nemění, cíle jsou jasně vytyčené - Lucka naskočila do plného tréninkového režimu s jasně daným harmonogramem dalších zápasů pro první pololetí tohoto roku, které budou završené kvalifikací na Olympijské hry. Menší změny ale proběhnou na talíři, protože pravidla v amatérském boxu se trochu liší od profesionálního.

Dosavadní příprava směřovala ke snížení podílu tělesného tuku na dosažitelné maximum. Zbytek potřebné hmotnosti se pár dní před zápasem odvodní, a to na základě schématu, kdy nejprve pomocí manipulace se sodíkem a draslíkem v jídelníčku snížíme podíl mezibuněčné vody. Pokud by nastala situace, kdy ani toto nebude stačit (s čímž ale nepočítáme), zbytek se odvodní pocením. Tomu se ale za každou cenu chceme vyhnout, protože výsledkem je nepřiměřený zásah do elektrolytické rovnováhy, který VŽDY vede ke snížení výkonnosti. Tomuto tématu v naší sérii ještě budeme věnovat pozornost, a to na poměrně detailní bázi.

Amatérský box si tyto situace ale hlídá přísněji a snaží se předcházet nepřiměřeným manipulacím s tělesnou hmotností krátce před zápasem. Lucku čeká delší pobyt ve váhové kategorii do 57 kg, a současně na rozdíl od profi ringu i série několika zápasů v krátkém časovém období, což neumožňuje větší odvodňování.

Z těchto důvodů měníme nutriční strategii. Cílem bude více zrychlit metabolické pochody, z pohledu zastoupení makroživin proto proběhnou následující změny:

1. Mírně snížíme podíl vlákniny.

2. Zvýšíme její zastoupení v tepelné úpravě.

3. Mírně naroste množství bílkovin (cca o 15 %).

4. Dočasně snížíme příjem sacharidů (cca o 10 %).

Podíl tuků zůstane zachován, stále bude na nejnižší možné hranici.

Na talíři se tyto změny projeví už výrazněji:

1. Zvýšíme poměrové zastoupení živočišných potravin.

2. To se odrazí na vyšším podílu živočišných bílkovin, u kterých budeme dbát na zajištění dobré stravitelnosti.

3. Zmenší se objem zeleniny a luštěnin jako klíčových zdrojů vlákniny.

4. Opět zařadíme do režimu sladké varianty snídaní, které Lucka tolik zbožňuje.


Krátce před angínou jsme řešili stagnaci v úbytku tělesné hmotnosti. I přesto, že neznáme její příčiny, jednalo se s největší pravděpodobností o následek akumulovaného stresu z důvodu absence kvalitního zázemí a klidu na přípravu. Několikahodinové každodenní přesuny na tréninky si prostě vybraly svoji daň. Toto je zajímavá a pro sportovkyně i důležitá informace, protože ženský hormonální systém má úžasnou schopnost na tyto podněty reagovat podstatně citlivěji, než mužská část populace, což v praxi vede k nekonečným frustracím. Lucka se usídlila na pražském Olympu, budoucích pár dní tak ukáže, v jakém rozsahu se tato stabilizace projeví i na hmotnosti.

Nejbližší zápasy jsou nasmlouvány na 15. a 16. dubna v Maďarsku. Je tak dostatek prostoru pro přiblížení se k váhovému limitu 57 kg, který je ale nutný udržet dva dny po sobě.
Jak už zaznělo, změna podmínek vylučuje variantu opakovaného odvodňování, je nutné se proto co nejvíce této hmotnosti přiblížit přirozenou cestou. Skvělá výzva, která mj. umožní v živém přenosu odhalit techniky předzápasového odvodňování bez zbytečného pocení a riskování snížení výkonnosti.
Moudré přísloví praví, že způsob myšlení po utrpěném nezdaru určuje, jak dlouho budeme čekat na další vítězství. Lucka přepla hlavu do jiného režimu hned. Nemá totiž důvod prodlužovat čekání na příští výhru.
 

Sledujte Lucku na Facebooku  a  Instagramu

Lucie Sedláčková

Nenechte si ujít novinky od Lucky

Upozornění na každý nový článek Vám zašleme do e-mailu.