Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Nespavost

Nespavost

Nespavost

Nespavost je problém, který trápí až třetinu celosvětové populace. Nejedná se jen o neschopnost usnout, ale i nemožnost spát bez častého probouzení a nebudit se dříve, než potřebujeme. Pokud problémy se spaním a usínáním trvají pouze krátkou dobu (několik dnů až týdnů), jsou často způsobeny stresem. V okamžiku, kdy se z nespavosti stane chronická záležitost, je většinou nutná rada odborníka.

Příčiny chronické nespavosti jsou většinou různé a obtížně rozpoznatelné. Mohou se za nimi skrývat:

- stravovací návyky (přejídání se, nevhodné diety, špatná skladba stravy),
- způsob života (alkohol, střídání nočních a denních směn),
- některé nemoci či vedlejší účinky léků.
Velmi častou příčinou je i nekvalitní matrace nebo polštář pod hlavou.

Nespavost se v běžném životě projeví:
- podrážděním,
- únavou během dne,
- bolestmi hlavy,
- rostoucím stresem.

Klasická léčba se většinou omezuje na užívání léků na spaní (hypnotika, benzodiazepiny apod.), hrozí však u nich nebezpečí vedlejších účinků a vzniku závislosti.

Základním doporučením pro zmírnění stavu nespavosti je vyrovnání a ustabilnění biorytmůZnamená to především pravidelný životní rytmus a přesný čas ke spánku.

Vliv stravy na kvalitu spánku

Strava má vliv na kvalitu spánku, a to hned na několika úrovních:

- Víme, že nočním biorytmům příliš neprospívá, když je trávicí trakt nucen zpracovávat větší množství stravy. Je výhodné proto nejíst krátce před spaním a usínat nejlépe s prázdným žaludkem.

- V posledním jídle před spaním by měl být kontrolován i podíl sacharidů, a to především cukrů. Způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru, což může mít nežádoucí vliv na kvalitu spánku.

- Nervová soustava většiny lidí špatně reaguje na stimulační látky. Nejčastější drogou je kofein, nežádoucí vliv může mít i alkohol. Lidé trpící nespavostí by se jim proto měli systematicky vyhýbat.

- Existují potraviny, které mají naopak na nervovou soustavu tlumící a relaxační účinek. Mezi nejznámější patří kozlík (valeriana), heřmánek nebo mučenka. Tyto byliny obsahují látky, které pomáhají uvolnit organismus, zmírnit stres a usnadnit tak usínání.

- Vliv na fungování nervové soustavy má i vápník hořčík, jejichž nerovnováha může u vnímavých lidí způsobit nespavost. V těchto případech ale záleží na dominanci sympatického nebo parasympatického režimu u jednotlivce, které určují, jak s příjmem obou prvků pracovat.

- Diskutovanou a v mnoha zemích oblíbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofan), která zvyšuje tvorbu serotoninu v těle - hormonu navozujícímu spánek.

- Mezi nejoblíbenější látky v doplňkové výživě patří melatonin. Tento spánkový hormon má velmi silný vliv, jeho užívání je navíc bezpečné.

Úpravami stravy, které cílí na kvalitu spánkového režimu, se zabýváme především v kurzu Poradce pro výživu. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby vedl k harmonickému fungování nervové soustavy a podporoval optimání fungování nočních biorytmů. Často se jedná jen o drobné úpravy a práci s nutričními "detaily", kdy náprava jednoho či dvou faktorů vede k řešení dlohodobého trápení. Důležitým pomocníkem sledujícím kvalitu jídelníčku a správnost celého učebního procesu je výuková aplikace ZOF.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Vladimír Synáč

O vlivu změny stravování jsem se přesvědčil, když se mi podařilo se jen pomocí změny myšlení, stravy a pomocí doplňku stravy Ovosanu vyléčit z rakoviny prostaty, bez jiných léků, operace a ozařování. Kurz ATAC jsem si vybral, abych si prohloubil své znalosti a mohl zasvěceněji radit a protože Mgr. Martina Jelínka sleduji na youtube už několik let a podle mne je absolutní jednička mezi výživovými poradci u nás a protože máme stejné názory na výživu a celostní medicínu. On-line kurz Poradce pro výživu a suplementaci předčil mé očekávání v rozsahu probírané látky a mohu ho vřele doporučit každému, kdo chce vzít odpovědnost za své zdraví do svých rukou a vyhnout se pokud možno lékařům, jejichž pochybení a vedlejší učinky léků jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v USA (viz. https://www.youtube.com/ watch?v=8NRJFri9-LM). U nás se o tom jenom nedozvíme. Určitě se přihlásím na nějaký další nástavbový kurz.

Ing. Barbora Harvišová

Krásné považujeme za krásné, protože jsou jiné věci ošklivé. Dobré považujeme za dobré, protože jsou jiné věci špatné. Bytí vzniká z nebytí a těžké podepírá lehké…. S protiklady si takto hrajeme celý život, ale zorientovat se v dnešní mediální době mezi tím, co je zdravé a co nezdravé? Základní informace, které by měly být učivem na našich školách, chybí a my jsme pak odkázáni na stravovací zvyklosti nesoucí se generací z rodiny a následně na dostupné zdroje. Je ale to, co znám, to správné? „Jednoduchost a selský rozum“ - jedna z prvních vět, která zazněla v první hodině kurzu pana Martina Jelínka. Nic nového, řekla jsem si, ale co s tím. Následně ke mně formou denních lekcí přicházela spousta informací, které nebyly vždy zrovna jednoduché, a v polovině kurzu jsem si znovu říkala, co s tím dál? Ke konci kurzu se však tak, jak pan Martin Jelínek sliboval, kruh uzavřel a tu spoustu informací, o kterých jsem si skrytě myslela, že nemohu ani využít, dnes vnímám jako velmi bohatý a cenný vstupni materiál, který je třeba šířit dále. Každý člověk je individualita, nachází se na jiné úrovni své životní cesty a tím pádem, každý potřebuje jinou péči. Pokud vnímáte stravu jako lék na téměř všechny dnes hojně rozšířené nemoci, a potřebujete pomoci se v této problematice zorientovat, jste tady správně - přesně toto Vám kurz Poradce pro výživu a suplementaci splní. Navíc budete mít v podobě pana Jelínka nablízku nejen špičkového profesionála, ale i člověka, který dokáže „jen tak mimochodem“ otevřít ve vás další témata, která Vás posunou jako člověka ve velmi krátkém čase o několik životních kroků dále. Kurz vnímám jednoznačně jako skvělou životní investici.

Stefania Zanconato

Před 5 lety jsem si vybrala kurzy ATAC, které měly a stále mají výborné doporučení. Tím, že jsem měla za sebou 4 roky studia na farmaceutické fakultě, musím říct, že informace, které jsem na školení dostala byly na vysoké úrovni. Dnes se věnuji výživovému poradenství naplno. V souvislosti s autoimunitním onemocněním, které jsem v dané době řešila a získala mnoho praktických zkušeností, které se snažím využít spolu s teoretickými znalostmi, kterém jsem získala studiem a toto vše využít ve své práci s klienty. Společně s celostně zaměřenou lékařkou MUDr. Terezou Feltoni jsme založily kliniku Pontina, která je mostem mezi klasickou a celostní medicínou, kde působím jako výživový poradce. V roce 2021 jsme založili e-shop NaturaPura, který se řadí mezi netoxické e-shopy. Zaměřujeme se na superprémiové kvalitní doplňky stravy bez aditivních látek, čisté potraviny, netoxickou kosmetiku a drogérií. Jelikož takový životní styl žiju, tak i své zkušenosti a poznatky se snažím předávám dál mým klientům. V letošním roce jsem absolvovala stání zkoušku pro výživového poradce, kterou jsem úspěšně složila. Na základě této skvělé zkušenosti a v návaznosti také na to, s čím se denně ve své práci potýkám, jsem se rozhodla stávající kvalifikaci studiem nutriční terapie. Svoje znalosti rovněž rozšiřuji svou účastí v kurzech funkční výživy. Strava je mnohem větší dílek skládačky složený z výběru životního stylu, cvičení, cirkadiánních rytmů, přátelství, rodiny, práce, dovolené, odpočinku, spánku, emocí, přičemž každý díl do sebe zapadá. Pokaždé, když se najíme, naše tělo obdrží nespočet signálů, které modulují genovou expresi, hormonální rovnováhu, náladu, koncentraci, kognitivní funkce, imunitní a zánětlivou odpověď. Strava není statická, ale je dynamická a přizpůsobuje se různým situacím. Dieta není jedna a není navždy, dieta je životní styl.