Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Migrény

Migrény

Bolesti hlavy trápí nemalou část populace, zdaleka ne vždy je ale možné je označit za migrénu. Nejčastějším typem bolestí jsou tenzní nebo vazomotorické, které tvoří přes 90 % všech bolestí hlavy. Migréna je definována jako těžká a pulsující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy. Délka migrenozních záchvatů je různá, mohou trvat několik hodin, ale i několik dní.

Obecně je většina bolestí hlavy způsobena svalovým napětím, nejčastěji svalů krční páteře a trapézů. Příčina vzniku samotné migrény je pak nejčastěji připisována nadměrnému rozšíření nebo zúžení cév v mozku. K vyvolávajícím faktorům, které mají na svědomí migrenozní bolesti, patří:

  • alergie,
  • zácpa,
  • stres,
  • nadbytek i nedostatek spánku,
  • změny počasí,
  • ostré světlo,
  • velké množství lidí, 
  • výkyvy hladiny krevního cukru,
  • bolesti zubů,
  • hormonální změny,
  • konzumace některých potravin.

K typickým příznakům migrény patří kromě prudké pulzující bolesti v oblasti spánku nebo za uchem také závratě, zvracení, bolesti břicha a nejasné vidění.

Většině těchto problémů je možné předcházet pravidelným fyzickým cvičením a regenerací (plavání, relaxační masáže, systém uvolňovacích cviků...). Populace tyto stavy nejčastěji řeší užíváním analgetik, což sice krátkodobě funguje, v dlouhodobém měřítku ale bohužel porušuje přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest.

Vliv stravy na vznik a průběh migrén

Kvalita stravy má vliv na vznik migrenozních stavů. Častým spouštěčem jsou potraviny s obsahem aminokyseliny tyrosinu, jedná se především o:

  • maso,
  • konzervované ryby,
  • avokádo,
  • zelí,
  • banány,
  • pivo,
  • mléčné výrobky,
  • tvrdé sýry,
  • víno.

Doplňky stravy jsou schopny zabránit počátečním příznakům a bolestem, ale k potlačení rozvinuté migrény jsou účinná pouze klasická analgetika.

Z dlouhodobého hlediska má význam sledovat ve stravě poměr vápníku a hořčíku, které řídí svalové napětí. Často se cituje i vliv vitamínů B komplexu a omega-3 kyselin.

Preventivně je vhodné se vyhýbat konzumaci většího množství alkoholu a zdrojů kofeinu.

I přesto, že strava nemá potenciál migrény vyřešit, ocení každý, kdo migrénami trpí, jakoukoli pomoc. Kontrola kvality stravování tak může nabídnout cestu, jak zkrátit průběh migrén a omezit bolest. Pravidlům úprav stravy pro tyto situace se zabýváme v kurzu Poradce pro výživu, kde se studenti na výukové aplikaci ZOF učí sledovat v jídelníčku faktory, které mají na vznik a průběh migrény největší vliv.

Co říkají o studiu naši absolventi

Juliana Hulejová

Som šťastná, že som si vybrala práve tieto kurzy, nakoľko mi dali všetko, čo som potrebovala. Vďaka možnosti komunikovať s takým špecialistom, akým je Mgr. Jelínek, som pochopila veľa nezrovnalostí, ktoré som za pár rokov "samoštúdia " výživy nazbierala. Oceňujem, ako kráčate vpred, a teším sa už na ďalšie skvelé a zaujímave kurzy, ktoré pripravujete. Chcem sa Vám poďakovať za profesionalitu, skvelú formu štúdia a za Váš pozitívny prístup, bola to jednoznačne najlepšia voľba.

Ing. Lýdia Pokorná

Jak jen popsat kurzy lektora Martina Jelínka – troufale si tvrdím říct, že tady v ČR buduje zcela unikátní přístup ve výživě. Spojuje jak poznatky západního výzkumu v oblasti výživy, zároveň ale také vychází z poznatků starodávných východních filozofií. Na výživu se dívá celostně a bez ohledu na cíl ve výživě se snaží o to, aby zvolený přístup byl dlouhodobě udržitelný. Myslím, že pravý odborník se pozná podle toho, s jakou pokorou přistupuje ke svému oboru. U Martina je vidět, že hloubka jeho vědomostí a šířka různých úhlů pohledu, které se snaží aplikovat na nějakou problematiku, mu jednoduše nedovolí vidět černobíle. Myslím, že si uvědomuje, že i v oblasti výživy jsou naše vědomosti hodně limitované a je nutné přemýšlet v souvislostech, opatrně hodnotit, trpělivě zkoušet a pozorovat. Moc se mi líbí, jakým způsobem nás učí přemýšlet – slovo přemýšlet bych podtrhla :-), protože tady rozhodně nečekejte žádný návod ve stylu „výživa rychle a jednoduše“ :-). Naučíte se přemýšlet v mnohem širších souvislostech, než tomu bylo doposud. Získáte respekt k výživě jako také. Nebude víc existovat dobré nebo špatné, vše budete od teď hodnotit v kontextu. Velice inspirativní, naplňující a do jisté míry i návykové. Zároveň bych moc ráda pochválila i obchodní tým, který jen podtrhává popsaný přístup – vše bez problémů, s naprostou profesionalitou a lidskostí, moc vám všem děkuju!

Ing. Soňa Vybíralová

Nevěřila bych, že mi bude líto, že jsem již kurz dokončila. Studium se mi velmi líbilo. Dlouhou dobu jsem hledala kvalitní dovzdělání v tomto oboru. Jsem vystudovaný vědec s přesahem do medicíny a velmi jsem potřebovala dopilovat komplexnější přesah do výživy lidského organismu. Kurz dokonce předčil mé očekávání. Pan magistr Martin Jelínek je odborníkem ve svém oboru a po celou dobu kurzu odpovídal na mé dotazy. Studenti si projdou velmi podrobně komplexním pohledem na výživu, potraviny, jejich vliv na tělo, pohled na diety a nemoci, doplňky stravy. Navíc pan magistr Jelínek je autorem několika zajímavých knih, je velmi váženou osobou v oblasti výživy, často jej vidíme i jako hosta na problematiku výživy v TV. Kurz ATAC velmi doporučuji a jsem za něj velmi ráda, obohatil mne ve své profesní kariéře. Navíc i po skončení kurzu jsem s panem magistrem Jelínkem v kontaktu a můžu se na něj obrátit s dotazy, čehož si velmi cením. Jsem za tento kurz velmi ráda a děkuji za vše :)