Doporučená denní dávka (DDD, angl. GDA – Guideline Daily Amounts, RDI – Reference Daily Intake, dříve RDA – Recommended Dietary Allowance) je označení pro množství určité nutriční látky (vitamínu, minerálu nebo jiných látek), kterou bychom dle legislativních představ měli dostat v potravě, aby byly splněny specifické požadavky organismu na množství uvedené látky. S těmito údaji se na spotřebitelské úrovni běžně setkáváme u doplňků stravy nebo u funkčních potravin.
Všechny tyto hodnoty jsou odvozené z vědeckých studií o fyziologických potřebách aktivních látek u zdravých osob. Například základem pro DDD určitého vitamínu je množství této látky, které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované osoby. Není-li dostatek informací ke stanovení DDD, doporučuje se maximální bezpečná dávka. Ta je založena na množství látky, o kterém se předpokládá, že je v souladu s udržením příznivého zdravotního stavu (např. molybden, vit. B5, biotin, chrom, vitamín E a K).
Tyto hodnoty se mohou interpretovat různým způsobem, z toho důvodu se ve většině případů jednotlivé údaje v jednotlivých zemích od sebe liší (nejmarkantnější rozdíl je mezi americkým a evropským trhem). Tato čísla jsou ale v mnoha směrech problematická, protože jsou zprůměrována, tedy vztažena k průměrnému dospělému jedinci dnešní společnosti. Z toho vyplývá, že DDD nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu pro individualitu. Běžně prezentované doporučené denní dávky jednotlivých látek nerespektují rozdíly mezi pohlavím, tělesnou hmotností, úrovní pohybové aktivity (manuálně pracující, sportovci) nebo emoční a stresovou zátěží.
Užívat doplňky stravy pouze na základě DDD tak v mnoha případech nemusí vůbec fungovat, protože obsah přijímaných živin je prostě příliš nízký na to, aby pokryl metabolické potřeby individuality. Naopak se v praxi stává, že rodiče ve snaze zajistit svým dětem to nejlepší nerespektují DDD pro dětskou populaci a zbytečně tak svoje ratolesti některými živinami prostě předávkují. Často se se stavy předávkování setkáváme i se sportovci, kteří v honbě za maximálními výkony neuvažují racionálně.
Stanovit optimální dávku každé živiny pro každého člověka zvlášť je v praxi fakticky nerealizovatelné. K této problematice je ale potřeba přistupovat konstruktivně. V kurzech se snažíme učit způsoby, jak v oblasti suplementace u jednotlivých situací najít ideální cestu a stanovit takové dávky živin, které odpovídají metabolickým i zdravotním potřebám jedince. Toto znamená respektovat nejen zákonná doporučení, ale i kvalitu jednotlivých živin, které se vstřebávají v odlišném rozsahu, a současně principy synergismu, na základě kterého se metabolismus živin vzájemně podporuje.
Pavel Škůrek
Bylo potěšením s Vámi spolupracovat. V dnešní době mě nejvíc zaujal právě Váš holistický přístup a z mého pohledu zdravý pohled na aktuální situaci stravování v populaci. Velice se mi líbil Váš profesionální přístup k informacím, které k nám tekly. Beru také v potaz, že vím, že jste vegetarián a přiznám se, že jsem se obával, že tento fakt "prosákne" i do výkladu látky. Jak se ukázalo, obavy byly zbytečné. Tím vším jste získal u mě tu největší důvěru v tomto oboru. Fakt, klobouk dolů!
Ondra a Míša Dobiáškovi
Představte si, jaké by to bylo, mít učitele, který pozoruhodným tempem osobně i profesně roste již větší polovinu svého života, vědecký přístup západního světa je jeho základnou, nikoliv stropem, má odvahu jít proti proudu, jde-li proud špatným směrem, díky obdivuhodné šíři i hloubi svého poznání vás dokáže vzdělávat poutavě a v souvislostech, rozumí významu harmonie těla i mysli pro lidské zdraví, svou životosprávou je nejlepším příkladem své vlastní nauky, jeho reálné výsledky v pomoci lidem dávají mnoho důvodů mu pozorně naslouchat, sám má však ve zvyku více naslouchat, než mluvit, pokora, úsměv a respekt jsou mu vlastnostmi nejbližšími. Takto by se dalo pokračovat, ale slova nestačí. Musíte to zažít. Martin Jelínek je velmi inspirativní osobnost, která nás – vždy jakoby mimochodem – dovede něčím novým fascinovat, kdykoli máme to privilegium se s ním znovu setkat. Za těch více než 10 let, co se od něj na různých frontách učíme, ani za celou éru našeho akademického studia jsme nepoznali kantora, který by v člověku lépe dokázal zažehnout lásku k poznání. Je velmi cenné, že v Čechách již rostou následovníci jeho školy, neboť právě takoví učitelé by měli stát po boku každému, kdo chce umět sobě či druhým smysluplně mluvit do toho, jak nakládat se svým zdravím. Díky Kurzům ATAC se taková šance otevírá i vám.
MUDr. Pavel Dvorský
Jako chirurg sleduji znepokojeně trvale vzestupnou tendenci výskytu smrtelných nemocí. Jednoho dne jsem si uvědomil, že se to týká i nás lékařů, a ve statistikách jsem našel, že umíráme dokonce ještě dříve, než naši pacienti. Ten den jsem pochopil, že i my lékaři děláme „něco“ dlouhodobě špatně, a pokud s tím nic neudělám, budu brzy já i moje rodina někomu říkat –„ proč zrovna já“, jak to často slýchávám. My lékaři intuitivně cítíme, že převaha těch dlouhodobých a fatálních chyb je v oblasti výživy a způsobu života, ale naše pýcha a nedostatek pokory nám nedovolí přiznat si, že o této oblasti prakticky nic nevíme, protože nás to nikdo neučil. Celý systém lékařského vzdělávání tuto problematiku zcela opomíjí. Já jsem se rozhodl to změnit; kvůli sobě, své rodině a svým „novým“, nezaslepeným pacientům. Vzdělávací institut ATAC spol. s.r.o. jsem zvolil pro své vzdělání v této oblasti proto, že u nás i v Evropě patří k absolutní špičce v oboru praktické výuky komplexně pojatého zdravého způsobu života. Navíc ve svém“ know-how“ dává nejlépe do souvislostí fakta věrohodných vědeckých studií západní medicíny s neopomenutelnou moudrostí medicíny starých východních kultur. Obsah a úroveň studia velmi předčily moje očekávání a statut „kurzu“ je jistě z důvodů legislativních, neboť se mnohem více podobá studiu univerzitnímu. Lekce jsou poutavé, naučné, snadno zvládnutelné pro každého, bez ohledu na profesi, vzdělání, zaneprázdněnost. A to je nesmírně důležité. Přeji každému zažít radost z „vlastního“ objevu zdravého způsobu života, kterou absolventům tento institut přináší. Pokud by ohlas měl nést i nějaké poselství, začal bych citáty: „Pokud je člověk zdravý, přeje si mnoho věcí, pokud je nemocný, přeje si jen jedno. Zdraví.“ „ Je nerozumné kopat studnu, teprve když nám hrdlo svírá žízeň“. A dodal bych: Nikdy není pozdě začít se vzdělávat v této oblasti. Udělejme to kvůli sobě, své rodině a pokud možno, kdokoliv v tom pomáhejme i ostatním. Je to mimochodem skvělý způsob jak měnit svět k lepšímu!