Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Doporučené denní dávky živin

Doporučené denní dávky živin

Doporučená denní dávka (DDD, angl. GDA – Guideline Daily Amounts, RDI – Reference Daily Intake, dříve RDA – Recommended Dietary Allowance) je označení pro množství určité nutriční látky (vitamínu, minerálu nebo jiných látek), kterou bychom dle legislativních představ měli dostat v potravě, aby byly splněny specifické požadavky organismu na množství uvedené látky. S těmito údaji se na spotřebitelské úrovni běžně setkáváme u doplňků stravy nebo u funkčních potravin.

Všechny tyto hodnoty jsou odvozené z vědeckých studií o fyziologických potřebách aktivních látek u zdravých osob. Například základem pro DDD určitého vitamínu je množství této látky, které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované osoby. Není-li dostatek informací ke stanovení DDD, doporučuje se maximální bezpečná dávka. Ta je založena na množství látky, o kterém se předpokládá, že je v souladu s udržením příznivého zdravotního stavu (např. molybden, vit. B5, biotin, chrom, vitamín E a K).

Tyto hodnoty se mohou interpretovat různým způsobem, z toho důvodu se ve většině případů jednotlivé údaje v jednotlivých zemích od sebe liší (nejmarkantnější rozdíl je mezi americkým a evropským trhem). Tato čísla jsou ale v mnoha směrech problematická, protože jsou zprůměrována, tedy vztažena k průměrnému dospělému jedinci dnešní společnosti. Z toho vyplývá, že DDD nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu pro individualitu. Běžně prezentované doporučené denní dávky jednotlivých látek nerespektují rozdíly mezi pohlavím, tělesnou hmotností, úrovní pohybové aktivity (manuálně pracující, sportovci) nebo emoční a stresovou zátěží.

Užívat doplňky stravy pouze na základě DDD tak v mnoha případech nemusí vůbec fungovat, protože obsah přijímaných živin je prostě příliš nízký na to, aby pokryl metabolické potřeby individuality. Naopak se v praxi stává, že rodiče ve snaze zajistit svým dětem to nejlepší nerespektují DDD pro dětskou populaci a zbytečně tak svoje ratolesti některými živinami prostě předávkují. Často se se stavy předávkování setkáváme i se sportovci, kteří v honbě za maximálními výkony neuvažují racionálně.

Stanovit optimální dávku každé živiny pro každého člověka zvlášť je v praxi fakticky nerealizovatelné. K této problematice je ale potřeba přistupovat konstruktivně. V kurzech se snažíme učit způsoby, jak v oblasti suplementace u jednotlivých situací najít ideální cestu a stanovit takové dávky živin, které odpovídají metabolickým i zdravotním potřebám jedince. Toto znamená respektovat nejen zákonná doporučení, ale i kvalitu jednotlivých živin, které se vstřebávají v odlišném rozsahu, a současně principy synergismu, na základě kterého se metabolismus živin vzájemně podporuje.

Co říkají o studiu naši absolventi

Alena Rudolf Honolková, DiS.

Na kurz Poradce pro výživu jsem narazila "náhodou" při internetovém vyhledání výživového poradce v místě mého bydliště. Nabídka kurzu mě velmi zaujala, jak formou studia, tak i obsahem. Absolvováním kurzu jsem získala velmi široký rozhled nejen v oblasti stravování, ale též fungování těla. Díky tomu, že mě tato tématika velmi baví a zajímá, jsem se rozhodla v tomto oboru pokračovat dál v profesní rovině. Oceňuji profesionální vedení kurzu, náhled do oblasti výživy je skutečně komplexní ze všech různých úhlů pohledu. Zajímavá je též nabídka dalších kurzů, které do budoucna určitě využiji pro rozšíření svých dovedností.

Karolína Smutná

Do kurzů Pana Jelínka jsem šla již jako člověk pracující v oboru. Rozhodla jsem se vzít si pod sebe výpomoc a když jsem pro ni hledala kvalitní kurz, který by absolvovala a nabyla potřebné vědomosti, dostala jsem doporučení na kurzy ATAC. Při zjišťování podrobností o průběhu kurzu, mě velice zaujalo několik zásadní věcí. Zaprvé délka kurzu, která byla dvojnásobná oproti ostatním „rychlokurzům“, možnost kombinace online studia i prezenční podoby a především možnost využívat výukové hry, kde nabyté vědomosti ihned převádíte do praxe a dostanete skvělou zpětnou vazbu. Neváhala jsem a přihlásila jsem do kurzu nejen moji novou výpomoc, ale také sebe. Myslela jsem si, že po 8 letech praxe ve fitness průmyslu, sestavování jídelníčků a desítkách školení si půjdu pouze „osvěžit“ znalosti, ale už od prvního společného semináře v Praze jsem byla naprosto vyvedená z omylu. Pan Jelínek má naprosto odlišný styl výuky a také pohled na danou tématiku. Byla jsem z jeho přístupu naprosto nadšená a častokrát jsem poslouchala jeho přednášky se zatajeným dechem a snažila se pochytit každé slovo. Neříkám, že mi nedalo zabrat otevřít svoji hlavu trošku jinému stylu myšlení, než je to klasické fitness smýšlení, snažit se věci propojit, více přemýšlet nad vztahem příčina- důsledek. Ale byla jsem nadšená z toho, jak najednou vše dávalo smysl, pochopila jsem souvislosti a nahlédla pod povrch dokonalého vztahu mezi výživou a lidským tělem. Byla jsem nadšená tak moc, že jsem se s Panem Jelínkem dohodla na pokračování sebevzdělávání v podobě osobních konzultací, kdy za ním jednou za čas jedu z Prahy do Ostravy a vždy se nemůžu dočkat, co nového se dozvím a naučím. Kdysi jsem četla krásné pořekadlo: „když je žák připraven, zjeví se učitel“ a já jsem neskutečně šťastná, že se „zjevil“ v mém životě Pan Jelínek a je mi ctí učit se od něj. Pokud jste tedy připravení - našli jste toho nejlepšího učitele.

Eva Bartošová

Když jsem se stala vegankou, trochu jsem tápala v záplavě informací o stravě, které se na internetu hemží. Pro kurz jsem se tedy rozhodla proto, abych si tyto informace ujasnila a věděla, jak stravu koncipovat tak, aby mi nic nescházelo. Studium mě nadchlo natolik, že se možná nakonec opravdu stanu výživovým poradcem a budu pomáhat i druhým se orientovat ve světě zdravého stravování. Nahlédnutí do tajů ajurvédy a tradiční čínské medicíny mi ukázaly nový pohled na svět a možné oblasti dalšího zkoumání a studia. Největší výhodou pro mě bylo absolvování kurzu online, protože jsem pracovně na nějakou dobu v zahraničí. Tímto za kurz moc děkuji :-)