Úvod / Co se u nás studuje / Doporučené denní dávky živin
Doporučená denní dávka (DDD, angl. GDA – Guideline Daily Amounts, RDI – Reference Daily Intake, dříve RDA – Recommended Dietary Allowance) je označení pro množství určité nutriční látky (vitamínu, minerálu nebo jiných látek), kterou bychom dle legislativních představ měli dostat v potravě, aby byly splněny specifické požadavky organismu na množství uvedené látky. S těmito údaji se na spotřebitelské úrovni běžně setkáváme u doplňků stravy nebo u funkčních potravin.
Všechny tyto hodnoty jsou odvozené z vědeckých studií o fyziologických potřebách aktivních látek u zdravých osob. Například základem pro DDD určitého vitamínu je množství této látky, které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované osoby. Není-li dostatek informací ke stanovení DDD, doporučuje se maximální bezpečná dávka. Ta je založena na množství látky, o kterém se předpokládá, že je v souladu s udržením příznivého zdravotního stavu (např. molybden, vit. B5, biotin, chrom, vitamín E a K).
Tyto hodnoty se mohou interpretovat různým způsobem, z toho důvodu se ve většině případů jednotlivé údaje v jednotlivých zemích od sebe liší (nejmarkantnější rozdíl je mezi americkým a evropským trhem). Tato čísla jsou ale v mnoha směrech problematická, protože jsou zprůměrována, tedy vztažena k průměrnému dospělému jedinci dnešní společnosti. Z toho vyplývá, že DDD nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu pro individualitu. Běžně prezentované doporučené denní dávky jednotlivých látek nerespektují rozdíly mezi pohlavím, tělesnou hmotností, úrovní pohybové aktivity (manuálně pracující, sportovci) nebo emoční a stresovou zátěží.
Užívat doplňky stravy pouze na základě DDD tak v mnoha případech nemusí vůbec fungovat, protože obsah přijímaných živin je prostě příliš nízký na to, aby pokryl metabolické potřeby individuality. Naopak se v praxi stává, že rodiče ve snaze zajistit svým dětem to nejlepší nerespektují DDD pro dětskou populaci a zbytečně tak svoje ratolesti některými živinami prostě předávkují. Často se se stavy předávkování setkáváme i se sportovci, kteří v honbě za maximálními výkony neuvažují racionálně.
Stanovit optimální dávku každé živiny pro každého člověka zvlášť je v praxi fakticky nerealizovatelné. K této problematice je ale potřeba přistupovat konstruktivně. V kurzech se snažíme učit způsoby, jak v oblasti suplementace u jednotlivých situací najít ideální cestu a stanovit takové dávky živin, které odpovídají metabolickým i zdravotním potřebám jedince. Toto znamená respektovat nejen zákonná doporučení, ale i kvalitu jednotlivých živin, které se vstřebávají v odlišném rozsahu, a současně principy synergismu, na základě kterého se metabolismus živin vzájemně podporuje.
Mgr. Renata Míková
V rámci práce, ktorá je zároveň aj mojím koníčkom, sa venujem hlavne písaniu článkov z oblasti stravovania, cvičenia a rozvoja osobnosti. Prichádzam do kontaktu s rôznymi fitnes trénermi i výživovými poradcami. Bohužiaľ, okrem skutočných odborníkov sa medzi nimi nájdu aj takí, ktorí absolvovali školenie v podobe jedného či dvoch víkendov, čomu zodpovedajú aj ich vedomosti, prístup ku klientom a jednotvárne stravovacie plány, nerešpektujúce individualitu klienta. To ma vlastne vyprovokovalo k tomu, aby som sa na výživu pozrela i ja, ale inak. Rozhodla som sa nájsť kurz, ktorý by mi pomohol „upratať“ si v hlave niektoré informácie a pozrieť sa na výživu nezaujatým pohľadom. Hľadala som kurz, ktorý by nebol len o získaní certifikátu, ale o skutočnom vzdelávaní sa a relevantných informáciách. Na Slovensku som pátrala márne. Potom som sa dozvedela o 6-mesačnom kurze „PORADCE PRO VÝŽIVU A SUPLEMENTACI“ v Českej republike, ktorý vedie skúsený odborník na výživu Mgr. Martin Jelínek. Po prečítaní informácií o kurze i vyjadrení absolventov nebolo o čom premýšľať. Išla som do toho a neľutujem. Naopak, po absolvovaní kurzu som v rámci seminárnej práce urobila prvý jedálniček v živote, hoci ešte mesiac pred ukončením kurzu som mala z toho skutočne veľké obavy. Tvorba jedálnych lístkov sa stala mojím koníčkom a v blízkej budúcnosti plánujem absolvovať ďalšie kurzy pod vedením Mgr. Martina Jelínka, pretože niečo mi hovorí, že toto je iba začiatok . Som presvedčená o tom, že ak chce byť človek naozaj dobrým výživovým poradcom, aj keď možno iba na „hobby“ úrovni, musí sa stále vzdelávať. Čo sa mi na kurze najviac páčilo? V prvom rade holistický, teda komplexný prístup k výžive a snaha lektora viesť študentov k tomu, aby v rámci zostavovania stravovacích plánov využívali svoje vedomosti, ale aj zdravý rozum a snažili sa ušiť jedálniček každému klientovi na mieru – zohľadniť jeho krvnú skupinu, zdravotné ťažkosti, termický efekt či acidobázické pôsobenie potravín na organizmus človeka atď. Takisto oceňujem formu štúdia, teda využívanie myšlienkových máp pri spracovávaní lekcií. Týmto spôsobom sa človek veľa naučí a v rámci prípravy na mesačné testy sú dobrými pomocníkmi. Zároveň je človek nútený venovať sa kurzu pravidelne. Na záver nemôžem opomenúť možnosť neobmedzene využívať poradňu pre študentov a neskôr pre absolventov, v ktorej na otázky odpovedá Mgr. Jelínek, ktorému sa chcem veľmi pekne poďakovať za skvelé informácie i prístup k študentom.
Ing. Kateřina Sanetrníková
V rámci své pracovní činnosti v oblasti výživy jsem hledala ten správný kurz, který by mě posunul dále. Jelikož jsem ale máma 3 malých dětí, bylo pro mě složité každý týden dojíždět na nějaký kurz o výživě. Až jsem natrefila na online kurz Poradce pro výživu a suplementaci, který se mi zalíbil svým širokým záběrem, formou studia a náhledu na výživu z více oblastí. Kurz byl pro mě velmi užitečný a potvrdil mi, že jsem se vydala správným směrem. V kurzu jsem si prohloubila své znalosti v dané oblasti a získala spoustu nových informací. Vřele kurz doporučuji každému, kdo má opravdu zájem pomoci ostatním a nejde mu jen o certifikát.
Stanislava Zachovalová
Oblast výživy mě vždy zajímala, už jen proto, že jsem já sama věčně bojovala se svou váhou.Hledala jsem informace a následně absolvovala kurz výživy. V podvědomí, jsem pořád cítila, že mi to nestačí.Četla jsem spoustu článků o výživě a touto cestou jsem objevila Mgr. Martina Jelínka a Kurzyatac. ČLÁNKY BYLY Z TOHOTO ZDROJE :-) V oboru výživy pracuji a daří se mi pomáhat lidem na cestě za jejich hezčím životem, ale jsem zastáncem, že vědomostí není nikdy dost a měli bychom se pořád vzdělávat. Rozhodla jsem se absolvovat kurz Mgr. Martina Jelínka hlavně proto, že ho jako odborníka uznávám a kurz mě zaujal z důvodu jeho rozsahu a možnosti studovat online. Moje touha po přísunu informací byla nadosah :-) Nejvíec mě zaujala výuková hra ZOF - je to skvělý nástroj, kde nabyté vědomosti jsem hned převáděla do praxe. Bylo milé pozorovat, že si mého posunu všimli hlavně mí klienti. S určitostí vím, že chci projít všemi kurzy, které Mgr. Martin Jelínek nabízí a jsem si jistá, že si je užiji jako Poradce pro výživu a suplementaci. TĚŠÍM SE, DĚKUJI A VŘELE DOPORUČUJI :-)