Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Doporučené denní dávky živin

Doporučené denní dávky živin

Doporučené denní dávky živin

Doporučená denní dávka (DDD, angl. GDA – Guideline Daily Amounts, RDI – Reference Daily Intake, dříve RDA – Recommended Dietary Allowance) je označení pro množství určité nutriční látky (vitamínu, minerálu nebo jiných látek), kterou bychom dle legislativních představ měli dostat v potravě, aby byly splněny specifické požadavky organismu na množství uvedené látky. S těmito údaji se na spotřebitelské úrovni běžně setkáváme u doplňků stravy nebo u funkčních potravin.

Všechny tyto hodnoty jsou odvozené z vědeckých studií o fyziologických potřebách aktivních látek u zdravých osob. Například základem pro DDD určitého vitamínu je množství této látky, které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované osoby. Není-li dostatek informací ke stanovení DDD, doporučuje se maximální bezpečná dávka. Ta je založena na množství látky, o kterém se předpokládá, že je v souladu s udržením příznivého zdravotního stavu (např. molybden, vit. B5, biotin, chrom, vitamín E a K).

Tyto hodnoty se mohou interpretovat různým způsobem, z toho důvodu se ve většině případů jednotlivé údaje v jednotlivých zemích od sebe liší (nejmarkantnější rozdíl je mezi americkým a evropským trhem). Tato čísla jsou ale v mnoha směrech problematická, protože jsou zprůměrována, tedy vztažena k průměrnému dospělému jedinci dnešní společnosti. Z toho vyplývá, že DDD nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu pro individualitu. Běžně prezentované doporučené denní dávky jednotlivých látek nerespektují rozdíly mezi pohlavím, tělesnou hmotností, úrovní pohybové aktivity (manuálně pracující, sportovci) nebo emoční a stresovou zátěží.

Užívat doplňky stravy pouze na základě DDD tak v mnoha případech nemusí vůbec fungovat, protože obsah přijímaných živin je prostě příliš nízký na to, aby pokryl metabolické potřeby individuality. Naopak se v praxi stává, že rodiče ve snaze zajistit svým dětem to nejlepší nerespektují DDD pro dětskou populaci a zbytečně tak svoje ratolesti některými živinami prostě předávkují. Často se se stavy předávkování setkáváme i se sportovci, kteří v honbě za maximálními výkony neuvažují racionálně.

Stanovit optimální dávku každé živiny pro každého člověka zvlášť je v praxi fakticky nerealizovatelné. K této problematice je ale potřeba přistupovat konstruktivně. V kurzech se snažíme učit způsoby, jak v oblasti suplementace u jednotlivých situací najít ideální cestu a stanovit takové dávky živin, které odpovídají metabolickým i zdravotním potřebám jedince. Toto znamená respektovat nejen zákonná doporučení, ale i kvalitu jednotlivých živin, které se vstřebávají v odlišném rozsahu, a současně principy synergismu, na základě kterého se metabolismus živin vzájemně podporuje.

Co říkají o studiu naši absolventi

Bc. Ondra Matoušek

Do kurzu jsem vstupoval po osobním doporučení, v té době s vysokoškolským tělovýchovným vzděláním a několika lety zkoušení různých nutričních postupů sám na sobě. Mým největším strachem bylo, abych nestrávil většinu času opakováním již známých informací a z kurzu si opravdu něco odnesl. Hned první týden mě ale strachu zbavil, kdy jsem i v absolutně základních problematikách nalézal fakta, která mě obohacovala a dokazovala tu výbornou referenci, kterou jsem původně dostal. Upřímně mě zaujal holistický pohled p. Jelínka, který svým studentům dokázal bez rozdílu úrovní předat velkou spoustu zajímavých informací, převedených přímo do praxe prostřednictvím nutričního software ZOFapp, který nemá na tuzemském trhu v rámci rozmanitosti jeho funkcí žádnou konkurenci. Z kurzu si odnáším krom informací týkajících se výživy i cenné rady do začátku podnikání a i mírně odlišný způsob uvažování nejen nad nutriční problematikou a můžu ho doporučit každému bez ohledu na jeho aktuální úroveň. Tento půlroční vzdělávací proces v kombinaci s přípravným seminářem na státní zkoušku vnímám jako výbornou přípravu na klinickou praxi a i na zkoušku jako takovou. Martina Jelínka si vážím jako člověka, vnímám ho jako odborníka na správném místě a jsem vděčný za čas, který jsem s ním měl možnost strávit.

Věra Michlíková

S kurzem jsem byla velice spokojená, i když preferuji konzultace "naživo", přesto jsem si zvykla na on line formu. Velice se mi líbí ,že se nepreferujete pouze vegeteriánství,vitariánství apod.,ale myslíte na lidi ,kteří se chtějí zdravě stravovat "normálně". Nejsem příznivcem extremu a proto mi velice imponoval Váš přístup. S přídavkem kapky humoru bylo studium velice příjemné. Chci ve studiu pokračovat,velice mě láká Vikendový půst nebo Vysněná postava, ale momentálně mi to nedovoluje čas... snad v příštím roce. Chci Vám moc poděkovat za přínosných šest měsíců a těším se na další.

Alena Rudolf Honolková, DiS.

Na kurz Poradce pro výživu jsem narazila "náhodou" při internetovém vyhledání výživového poradce v místě mého bydliště. Nabídka kurzu mě velmi zaujala, jak formou studia, tak i obsahem. Absolvováním kurzu jsem získala velmi široký rozhled nejen v oblasti stravování, ale též fungování těla. Díky tomu, že mě tato tématika velmi baví a zajímá, jsem se rozhodla v tomto oboru pokračovat dál v profesní rovině. Oceňuji profesionální vedení kurzu, náhled do oblasti výživy je skutečně komplexní ze všech různých úhlů pohledu. Zajímavá je též nabídka dalších kurzů, které do budoucna určitě využiji pro rozšíření svých dovedností.