Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Artróza

Artróza

Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů vyskytující se nejčastěji u lidí nad 50 let věku. Toto onemocnění postihuje především velké nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle) a klouby prstů.

Nejznámějšími projevy a příznaky jsou bolesti kloubů při začátku pohybu, při zátěži, omezení hybnosti a tuhnutí kloubů, krepitace (praskání v kloubech). Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku. V souvislosti s tímto procesem dochází i ke vzniku revmatoidní artritidy, což je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a dochází k poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příčiny vzniku těchto problémů jsou různé, nejčastěji jsou důsledkem dlouhodobého opotřebování a poškození kloubů (nadváha, intenzivní sportovní činnost, těžce pracující popř. lidé s chybným přetěžováním kloubů).
Běžnými příčinami jsou i vrozené abnormality postavení kloubu, úrazy či neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň.
Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolní tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci (u mnoha lidí bývá tento stav důsledkem genetických predispozic).

Klasická léčba se v případech onemocnění kloubního aparátu zaměřuje především na užívání analgetik (léků tišících bolest), antiflogistik (nesteroidních protizánětlivých léků) a různé léčebné procedury (vodoléčba, bandáže, léčení teplem).

Vliv stravy na artrózu

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má úprava stravy společné jmenovatele. V obou dvou případech je třeba cílit na správnou výživu kloubní chrupavky, což obnáší:

1. Zajištění dostatku látek potřebných pro tvorbu chrupavčité tkáně.
Bílkoviny, vitamín C.

2. Příjem látek potlačující zánět.
Antioxidanty, vláknina, některé fytochemické látky.

3. Eliminaci potravin vyvolávajících zánětlivé pochody.
Jejich základní seznam je v podstatě univerzální - zdroje cukrů, většina aditiv (= průmyslově zpracovávané potraviny), přebytek masa a bílé mouky.

Tyto úpravy se vyplatí podpořit podpůrnou suplementací:

  • Vitamín C,
  • Vitamín E,
  • Glukosamin,
  • Chondroitin,
  • MSM,
  • Extrakty z boswelie - obsahují kyselinu boswelovou, která má významné protizánětlivé a antirevmatické účinky a podporuje výstavbu chrupavky.
  • Omega-3 tuky.

Správně vyživovat kloubní a pojivovou tkáň není nic složitého, protože pravidel v této oblasti není mnoho. Jelikož kloubní tkáň není zásobena cévním systémem a výživa tak probíhá difúzním procesem, je třeba v praxi vykázat určitou trpělivost, než se dostaví první výsledky. Tomu se učí i studenti kurzu Poradce pro výživu, ve kterém se na tuto problematiku zaměřujeme. V rámci studia vytváří stravovací plány, jejichž nutriční charakteristiky odpovídají potřebám kloubní a pojivové tkáně. Klíčovým pomocníkem je výuková aplikace ZOF, která má schopnost kontrolovat kvalitu vytvářených jídelníčků a vést studenty požadovaným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Jakub Přibyl

Když jsem se na začátku své kariéry výživového poradce rozhodoval, jaký kurz z té nepřeberné „výživářské komerce“ vybrat (tak abych z toho nakonec nevyšel s pouhým „papírem“ ale získal i něco navíc v podobě kvalitních informací), dostal jsem tehdy doporučení na kurzy Atac. Protože jsem analyticky založený člověk, už od začátku jsem v „Atacu“ viděl jednu velkou nevýhodu v podobě faktu, že celým kurzem na rozdíl od jiných školících firem provádí jen jeden učitel. Velmi rychle jsem zjistil, že právě toto je velká výhoda, protože tím lektorem je osoba Martina Jelínka. Podle mě jednoho z nejkomplexnějších výživových expertů u nás a troufám si tvrdit, že dost možná vůbec ten nejlepšího školitele a učitele vůbec. Vážím si ho za jeho obrovský profesní nadhled a jsem vděčný za možnost se dál vzdělávat.

Bc. Hana Brabec

S kurzem Vegetariánství a veganství v praxi jsem byla moc spokojená, probrali jsme všechna témata, která mě zajímala. Věnovali jsme se „veřejně ožehavým tématům" jako výživa dětí, těhotných a kojících a sportovců. Až díky kurzu jsem si uvědomila, jak zásadní (a bohužel veřejně vcelku opomíjené téma) je problematika nadbytku vlákniny a antinutričních látek. Dalšími zásadními tématy pro vegetariány jsou také termika a energetické tendence - sama jsem měla osobní zkušenost se zimomřivostí, která se díky výběru potravin postupně zlepšuje. Díky výukové hře ZOF jsem si vše procvičila, často vyvstal problém, o kterém bych při pouhém čtení teorie ani nevěděla a musela jsem ho vyřešit. To mi dalo určitě nejvíce, zákonitosti se mi dostaly pod kůži, mohla jsem si procházet vlastnosti jednotlivých potravin a vztah k probíranému tématu.

Dana Švestková

Ráda bych poděkovala p. Martinovi Jelínkovi za profesionální a komplexní způsob výuky. V oblasti celostního zdraví pracuji 23 roků a cítila jsem, že mi v péči o klienty ještě chybí informace kolem stravování. Sama jako experimentátor s RAW stravováním jsem, zjistila, že extrémy nejsou pro lidský organismus vhodné, i když se některé způsoby stravování tváří, jako ty jediné nejzdravější. Individuální přístup k jednotlivci (klientovi) je ten nejdůležitější. V ATAC kurzu jsem pochopila souvislosti některých mně známých věcí, ale i nová fakta, která mně překvapila. Jsem několik let vegetariánka, získala jsem v podání skvělého učitele pana Jelínka důležité podněty a rady k vyváženému stravování. Když jsme byli dotázáni proč jsme si vybrali právě toto školící centrum, moje odpověď byla, podle intuice. Při hledání vhodného kurzu-Výživový poradce převážil fakt, že v ATAC kurzech je kombinován západní medicínský přístup společně se starými východními naukami. Jsem terapeut TČM a Energetické psychologie. Takže náplň kurzu přímo na moje zaměření, to je skvělé a studium jsem si užívala. Kamarádka, kterou jsem přesvědčila, aby studovala se mnou, mi několikrát řekla: ,,dobře jsi vybrala“.. A já jsem o tom 100%přesvědčena.Ještě jednou děkuji za milý přístup a vstřícné jednání. Všem zájemcům mohu kurz jedině doporučit. Myslím, že lepší v ČR nenajdete.