Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů vyskytující se nejčastěji u lidí nad 50 let věku. Toto onemocnění postihuje především velké nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle) a klouby prstů.

Nejznámějšími projevy a příznaky jsou bolesti kloubů při začátku pohybu, při zátěži, omezení hybnosti a tuhnutí kloubů, krepitace (praskání v kloubech). Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku. V souvislosti s tímto procesem dochází i ke vzniku revmatoidní artritidy, což je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a dochází k poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příčiny vzniku těchto problémů jsou různé, nejčastěji jsou důsledkem dlouhodobého opotřebování a poškození kloubů (nadváha, intenzivní sportovní činnost, těžce pracující popř. lidé s chybným přetěžováním kloubů).
Běžnými příčinami jsou i vrozené abnormality postavení kloubu, úrazy či neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň.
Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolní tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci (u mnoha lidí bývá tento stav důsledkem genetických predispozic).

Klasická léčba se v případech onemocnění kloubního aparátu zaměřuje především na užívání analgetik (léků tišících bolest), antiflogistik (nesteroidních protizánětlivých léků) a různé léčebné procedury (vodoléčba, bandáže, léčení teplem).

Vliv stravy na artrózu

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má úprava stravy společné jmenovatele. V obou dvou případech je třeba cílit na správnou výživu kloubní chrupavky, což obnáší:

1. Zajištění dostatku látek potřebných pro tvorbu chrupavčité tkáně.
Bílkoviny, vitamín C.

2. Příjem látek potlačující zánět.
Antioxidanty, vláknina, některé fytochemické látky.

3. Eliminaci potravin vyvolávajících zánětlivé pochody.
Jejich základní seznam je v podstatě univerzální - zdroje cukrů, většina aditiv (= průmyslově zpracovávané potraviny), přebytek masa a bílé mouky.

Tyto úpravy se vyplatí podpořit podpůrnou suplementací:

  • Vitamín C,
  • Vitamín E,
  • Glukosamin,
  • Chondroitin,
  • MSM,
  • Extrakty z boswelie - obsahují kyselinu boswelovou, která má významné protizánětlivé a antirevmatické účinky a podporuje výstavbu chrupavky.
  • Omega-3 tuky.

Správně vyživovat kloubní a pojivovou tkáň není nic složitého, protože pravidel v této oblasti není mnoho. Jelikož kloubní tkáň není zásobena cévním systémem a výživa tak probíhá difúzním procesem, je třeba v praxi vykázat určitou trpělivost, než se dostaví první výsledky. Tomu se učí i studenti kurzu Poradce pro výživu, ve kterém se na tuto problematiku zaměřujeme. V rámci studia vytváří stravovací plány, jejichž nutriční charakteristiky odpovídají potřebám kloubní a pojivové tkáně. Klíčovým pomocníkem je výuková aplikace ZOF, která má schopnost kontrolovat kvalitu vytvářených jídelníčků a vést studenty požadovaným směrem.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Barbora Součková

www.skutecnezdravaskola.cz

Vlivem životního stylu na zdraví se zabývám již od střední zdravotnické školy, kde jsem se poprvé setkala s propojením toho, jak člověk žije a jak se na něm nezdravý životní styl projevuje. Hledala jsem kurz, který by mi pomohl shrnout a sjednotit kusé informace, které se k nám dostávají ze všech stran. Objevila jsem kurzy Martina jelínka, které jsou koncipované velmi přehledně, v souvislostech a logickém propojení. Velice oceňuji celou koncepci studia, která se zaměřuje na výživu s dopadem na zdraví z mnoha pohledů.x Propojení základního kurzu Poradce pro výživu a suplementaci jsem si doplnila kurzem Výživa dětí. Nabyté poznatky z obou kurzů využívám v profesním životě i v roli maminky třech malých kluků.

Pro studium v oboru výživy bych si vybral i příště KURZY ATAC pana Mgr. Jelínka hned z několika důvodů. Základem studia je komplexní pohled na výživu člověka - znalost jak funguje lidské tělo ve vztahu k výživě a současně znalost vlastností potravin ve vztahu k lidskému tělu. Líbí se mi, že kurzy přinášejí objektivní informace, které jsou platné a při používání selského rozumu, jsou aplikovatelné napříč širokouproblematikou výživy. Minimálně 50% času je věnováno praktické tvorbě jídelníčku, což je pro praxi nezbytné a velice užitečné. Mockrát děkuji.

Veronika Novotná

www.vyvazenezdravi.cz

O výživu a zdravý životní styl se zajímám pro svou potřebu i potřebu svých blízkých dlouhá léta. Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla ze svého koníčka udělat svoji práci, mi přišlo užitečné si doplnit i ty informace, které jsem dříve neřešila. I přes širokou nabídku výživových kurzů na trhu, nebylo lehké si vybrat takový, který by vyhovoval mým názorům založeným často na nejnovějších poznatcích ve výživě. Reference byly jediná možnost, jak se dostat k takovému kurzu, který by mě nejen dodal žádaný certifikát, ale zároveň vyplnil informačně moje slabá místa stylem, který by souladil s mými poznatky. V panu Jelínkovi jsem poznala člověka, který předává informace střízlivým způsobem, podává pomocnou ruku v utvoření vlastních názorů a nezištně podporuje absolventy svých kurzů na jejich nové cestě. Jen málo školitelů má schopnost jednat se svými žáky rovnocenným způsobem a ocenit jejich silné stránky. Kurz Poradce pro výživu a suplementaci může být užitečný pro rozšíření obzorů každého člověka, který se zajímá o zdravou výživu a zdravý životní styl. Možnost studia distančním způsobem jistě ocení spousta vytížených zájemců.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu