Kurzy ATAC

Artróza

Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů vyskytující se nejčastěji u lidí nad 50 let věku. Toto onemocnění postihuje především velké nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle) a klouby prstů.

Nejznámějšími projevy a příznaky jsou bolesti kloubů při začátku pohybu, při zátěži, omezení hybnosti a tuhnutí kloubů, krepitace (praskání v kloubech). Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku. V souvislosti s tímto procesem dochází i ke vzniku revmatoidní artritidy, což je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a dochází k poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příčiny vzniku těchto problémů jsou různé, nejčastěji jsou důsledkem dlouhodobého opotřebování a poškození kloubů (nadváha, intenzivní sportovní činnost, těžce pracující popř. lidé s chybným přetěžováním kloubů).
Běžnými příčinami jsou i vrozené abnormality postavení kloubu, úrazy či neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň.
Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolní tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci (u mnoha lidí bývá tento stav důsledkem genetických predispozic).

Klasická léčba se v případech onemocnění kloubního aparátu zaměřuje především na užívání analgetik (léků tišících bolest), antiflogistik (nesteroidních protizánětlivých léků) a různé léčebné procedury (vodoléčba, bandáže, léčení teplem).

Vliv stravy na artrózu

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má úprava stravy společné jmenovatele. V obou dvou případech je třeba cílit na správnou výživu kloubní chrupavky, což obnáší:

1. Zajištění dostatku látek potřebných pro tvorbu chrupavčité tkáně.
Bílkoviny, vitamín C.

2. Příjem látek potlačující zánět.
Antioxidanty, vláknina, některé fytochemické látky.

3. Eliminaci potravin vyvolávajících zánětlivé pochody.
Jejich základní seznam je v podstatě univerzální - zdroje cukrů, většina aditiv (= průmyslově zpracovávané potraviny), přebytek masa a bílé mouky.

Tyto úpravy se vyplatí podpořit podpůrnou suplementací:

  • Vitamín C,
  • Vitamín E,
  • Glukosamin,
  • Chondroitin,
  • MSM,
  • Extrakty z boswelie - obsahují kyselinu boswelovou, která má významné protizánětlivé a antirevmatické účinky a podporuje výstavbu chrupavky.
  • Omega-3 tuky.

Správně vyživovat kloubní a pojivovou tkáň není nic složitého, protože pravidel v této oblasti není mnoho. Jelikož kloubní tkáň není zásobena cévním systémem a výživa tak probíhá difúzním procesem, je třeba v praxi vykázat určitou trpělivost, než se dostaví první výsledky. Tomu se učí i studenti kurzu Poradce pro výživu, ve kterém se na tuto problematiku zaměřujeme. V rámci studia vytváří stravovací plány, jejichž nutriční charakteristiky odpovídají potřebám kloubní a pojivové tkáně. Klíčovým pomocníkem je výuková aplikace ZOF, která má schopnost kontrolovat kvalitu vytvářených jídelníčků a vést studenty požadovaným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Lenka Pokorná

Studium on-line kurzu Výživa dětí byla pro mne velmi příjemná. Jednak jsem si mohla volit rychlost studia kurzu, dále jsem si mohla některé informace vyslechnout přímo z úst pana Mgr. Jelínka v rámci jeho videí či přednášek. Výživě dětí se věnuji již více let, přesto mi kurz dokázal poskytnout odpovědi na některé "zapeklité a mediálně hodně řešené" otázky. Děkuji také panu Jelínkovi za možnost využití poradny i po skončení kurzu.

Marek Machus

Jako kuchaře mě kurz Poradce pro výživu a suplementaci posunul dál v mém profesním životě, otevřely se mi nové obzory v oblasti přípravy jídel. Každému, kdo má rád své tělo a touží po lepším a zdravějším životě, studium vřele doporučuji.

Mgr. Jana Bytčáneková

Pre online kurz Poradce pro výživu a suplementaci som sa rozhodla po dlhšom rozmýšľaní; hľadala som niečo podobné u nás na Slovensku, ale nič ma tak neoslovilo ako tento kurz. Má všetky atribúty kvalitného kurzu - je dlhodobý a súčasne intenzívny; online forma umožňuje ísť si vlastným tempom štúdia, zároveň každodenné dodávanie troch lekcií nedovolí príliš si odkladať prípravu myšlienkových máp a samotné štúdium. Systém štúdia cez myšlienkové mapy mi vyhovuje, mám s nimi skúsenosti z minulých rokov. Študijné texty sú relatívne stručné, ale informačne bohaté. Alternatívne pohľady na výživu s uplatnením princípov tradičnej čínskej medicíny alebo ajurvédy ma veľmi potešili, vďaka nim som si potvrdila to, čo som už predtým intuitívne robila. V súčasnosti nepracujem v oblasti výživového poradenstva, zatiaľ len radami pomáham záujemcom z rodiny alebo priateľom. V blízkej budúcnosti by som sa však chcela v tejto sfére, s dôrazom na holistický prístup k človeku, realizovať a aj keď viem, že je to záležitosť celoživotného vzdelávania a neustálej práce na sebe, kurz Martina Jelínka mi dal veľmi solídny základ, na ktorom sa dá kvalitne stavať. A určite si vyberiem z ponuky jeho ďalších kurzov, už som si vybrala minimálne tri môjmu srdcu blízke.