Vege rizoto

Sportovní nadšenci se často utápí v obavách, co kvalitního si mají dát před tréninkem, aby dodali tělu nejen plnohodnotné spektrum kvalitních živin, ale současně byla porce i snadno stravitelná. Ostatně – kdo by si přál přetížit trávení a zbytečně si tak zkomplikovat kvalitu sportovního výkonu.

Jedna z dobře praktikovatelných možností se nabízí v podobě jednoduše a především rychle připravitelné varianty rizota.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Pro vyřešení otázky, KDY je nejlépe dnešní recept sníst, je potřeba mít nejprve jasno v nutričních hodnotách. Ty vychází vstříc svojí vyvážeností v kombinaci se snadnou stravitelností svačiny.

  2. Nejprve bílkoviny – celkové jejich množství a rostlinný původ předurčují nekomplikovanost při trávení. Najdou se samozřejmě jedinci, kteří budou protestovat proti použití hrášku. Tady je potřeba pochopit fakt, že hrášku je skutečně pouze malé množství, navíc obsažené bílkoviny jsou podstatně snadněji stravitelné než například sójové popřípadě čočka či fazole.

  3. Obsah sacharidů je na předtréninkovou dávku na první pohled trochu vyšší, v dnešním případě je to ale konstruktivně diskutabilní. Máme na talíři sacharidy s vyšším glykemickým indexem, protože se jedná o loupanou rýži. Protože ale pokrm obsahuje nemalé množství vlákniny společně s uváděnými bílkovinami a menším množstvím zastoupených (většinově nenasycených) tuků, snížíme glykémii na přijatelnou úroveň středních hodnot.

Navíc budeme chtít konzumovat dnešní specialitu s určitým časovým odstupem od očekávaného sportovního výkonu – dejme tomu, že v průměru přibližně dvě hodiny. Přesná doba je samozřejmě dána individualitou jedince a druhem fyzické zátěže. Nemusíme se tedy stresovat z toho, že příliš zatížíme slinivku a odvedeme tak pozornost energetických toků v těle špatným směrem.

  1. Protože máme před pohybovou aktivitou, vyplatí se mírně navýšit obsah sodíku, který je nezbytný pro správné hospodaření s vodou (nejen) při fyzickém výkonu. Chytré tabulky podpořené vědeckými výzkumy říkají, že poměr sodíku a draslíku by se měl v takových situacích pohybovat 3:1. Zapomeňme na to, že v praxi budeme schopni toto exaktně měřit. Stačí pouze myslet na to, abychom mírně zvýšili příjem soli, nejlépe v organicky vázané formě. Nebudeme proto solit rýži při vaření, ale chytře použijeme miso pastu.

  2. Energeticky je pokrm mírně jinového charakteru, což před výkonem potřebujeme.

  3. Termicky je pokrm mírně ochlazující. Pokud je venku nepříznivé počasí, neváhal bych ani chvíli a přidal menší množství pepře a kari koření.

  4. S ohledem na objem porce a dobu její konzumace bych se netrápil s acidobazickou charakteristikou. Použili jsme sice rýži bílou, která je prosta zásadotvorných minerálů a bude tedy vést směrem ke kyselejším reakcím. Hrášek společně s miso pastou a „ochucovadlem“ v podobě sušených rajčat povedou naštěstí opačným směrem.

  5. Protože se jedná o předtréninkový recept, vřele doporučuji dbát na důkladné kousání a žvýkání. Ušetříme tak spoustu práce žaludku a ve výsledku urychlíme celý proces trávení.

  6. Pokud máte pocit marnosti z faktu, že na talíři není žádná zelenina, nezoufejte. Před sportovním výkonem bychom se většině druhů zeleniny měli vyhýbat, je náročně stravitelná (především syrová).

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

15 minut

Přibližná cena

12 Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro
Podobné recepty