Špenátové smoothie

Většina milovníků tekuté stravy si koktejly vychutnává z důvodu nejen jejich chuti, svěžesti či obsahu živin, ale inklinuje k nim i pro jejich atraktivní a čistě přírodní barvy. Přiznejme si, že většina z nás jí i očima, takže na tomto aspektu není nic zvláštního.

Faktem je, že k mnohým živinám v rostlinách se vztahují konkrétní barvy. Zjednodušeně můžeme říct, že pestrá paleta barev ve smoothie nám zaručí zajímavou dávku (nejen) antioxidantů. Osobně v tom spatřuji velkou devízu, za kterou nám naše zdraví bude mít tendenci pravidelně děkovat - to samozřejmě za předpokladu, že se uráčíme takové recepty pravidelně připravovat a vychutnávat jejich potenciál…

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. U smoothie jsme si už zvykli na to, že hodnotit je z pohledu zastoupení makrosložek nemá v naprosté většině případů žádný velký smysl. Základem těchto koktejlů bývá často ovoce a zelenina, kromě převahy vlákniny a jednodušších forem cukrů se s žádným zázrakem nesetkáme. Existují samozřejmě výjimky, náš dnešní výtvor mezi ně ale nepatří.

 2. Tedy jak už zaznělo, špenátové smoothie je typicky vysokosacharidové. Hodnota jeho glykemického indexu leží stále v kategorii nízkého.

 3. Obsah vlákniny je poměrně nízký, s ohledem na použité suroviny se ale není čemu divit. Právě naopak – podivem je, že by znalec základních vlastností a složení potravin chtěl očekávat cokoli jiného.

 4. Za zmínku stojí množství bílkovin. Není samozřejmě nijak závratný, dokonce bychom měli správně použít označení „silně podprůměrné“, ale není nulové. A to se počítá.

 5. Tuky nestojí ani za zmínku, obsah energie potěší každého, kdo se orientuje na udržení svojí optimální tělesné hmotnosti.

 6. Jedním z nejdůležitějších aspektů ovocno-zeleninových koktejlů je především zastoupení mikroživin. V tomto směru by nás měly zajímat enzymatické látky, což u tepelně nezpracovaného smoothie je na skvělé úrovni. Dále očekávejme nemalý přísun antioxidantů.

 7. Když už hodnotíme tyto parametry – špenát, se kterým jsme dnes nešetřili, je poměrně bohatým zdrojem zeleného chlorofylu, o kterém víme, že kromě jiného výrazně pozitivně ovlivňuje funkci sliznice trávicího traktu. Trpíte-li nepravidelností peristaltiky střev, dnnešní koktejl bude zajímavou harmonizujíccí pomůckou.

 8. Dalším důležitým faktorem u koktejlů tohoto typu je termický dopad. Špenátové smoothie je silně osvěžujícím nápojem, v tomto směru tedy vhodný právě pro teplé letní měsíce.

 9. A abychom nezapomněli – posledním fenoménem v oblasti vlivu na naše zdraví je acidobazická charakteristika. Nápoj se bude chovat typicky zásadotvorně. Tady v podstatě nemám, co bych dodal…

 10. Budete-li přemýšlet, v jakém věku můžete dát vychutnat smoothie malým ratolestem, začínal bych okolo jednoho roku.

 11. V případě sportu se vyplatí dát si dávku nejen před začátkem tréninku (cca 60-80 minut), ale i po jakékoli zátěži. Hlavními důvody jsou vysoká antioxidační kapacita, která podporuje nastartování všech důležitých metabolických pochodů v těle, a silná zásadotvornost, jenž vyrovná silně okyselující tendence způsobené fyzickou zátěží.

 12. Smoothie je bezlepkové a bezlaktózové.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

18 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty