Smoothie po tréninku

Existuje nemalé množství sportovních nadšenců, kteří mají tu možnost (nebo jsou naopak nuceni) vydat denní dávku endorfinů v ranních či dopoledních hodinách. Osobně v tom spatřuji velkou výhodu, protože není nad to začít nový den právě pohybovou aktivitou, která naprosto úžasným a bezkonkurenčním způsobem dokáže nastartovat všechny systémy těla. Organismus tak po zbytek celého dne funguje na naprosto jiných úrovních.

V takových situacích vyvstává otázka, co rozumného sníst ihned po tréninku tak, abychom dodrželi nejen pravidla regenerace, ale současně zajistili chod těla i do zbytku pracovního dne.

Následující možnost je zajímavá a příznivá hned z několika důvodů, dokonce i chuť bude hrát do noty většině mlsounů.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Protože chceme dodat živiny po dopolední zátěži, je potřeba na výslednou situaci koukat jinýma očima, než v případech večerních tréninků. Obsah bílkovin považujme za „startovní“, tzn. jako první jídlo po zátěži je dnešní recept proteinově dostačující. I když existují určité rozdíly mezi aerobně a anaerobně zaaměřenými sportovci, považoval bych dnešní recept z hlediska množství a kvality bílkovin za univerzálně dostačující.

 2. Zastoupení sacharidů, které mají nízký glykemický index, je „tak akorát“ – řešíme především snahu doplnit rychlé cukry, které mají za úkol nastartovat proces obnovyvyčerpaného glykogenu. S největší pravděpodobností se vyskytnou námitky vůči spojení rychlé cukry - banán - obnova glykogenu, protože fruktóza v banánu dle moderních výzkumů nezapojuje tak výrazně a především rychle do hry inzulín. V praxi toto ale řeší pouze "extrémistické skupiny" silově zaměřených sportovců, takže bych si s tím těžkou hlavu nedělal.

 3. Množství tuků je sice vyšší, s tím ale nic neuděláme. Chceme-li do smoothie dodat kvalitní bílkoviny, v kombinaci s ovocem se nabízí z pozice dobré stravitelnostii optimální chutinejvíce ořechya semínka. Celková dávka tuků s dominantním zastoupením nenasycenýchforem nám neublíží právě v dnešním případě, protože máme do večera spoustu času na energetický výdej.

 4. Musí se nám líbit i podíl vlákniny, která pohladí na duši, střevní peristaltice i glykémii, jejíž hodnoty "tlačí" dolů.

 5. Kombinace máku, mandlí, chia semínek a hořké čokolády dodá nemalé množství vápníku s hořčíkem, navíc v zajímavém poměru, které organismus potřebuje pro nastartování regeneračních procesů.

 6. Přítomnost máty peprné příjemně osvěží. Zastoupení fytochemikálií je natolik "chytré", že naštěstí nezpůsobí žádnou extrémní stimulaci nervové soustavy, což po zátěži vůbec nepotřebujeme.

 7. Termicky jsme se dostali do oblasti osvěžujících tendencí. Vyšší poměr tuků by za normálních podmínek vedl k ochlazující tendenci, přítomnost máty posune recept potřebným směrem. Po vyčerpávajícím tréninku se toto vždycky hodí.

 8. Energeticky je smoothie ve srovnání s tabulkovými hodnotami harmonizujících potravin v podobě celých zrn obilovin posunuto na stranu jino. Teoreticky vzato vede vyšší poměr chia semínek koktejl blíže ke středu, i když se nejedná o nijak výraznou tendenci. Protože řešíme první jídlo po zátěži a navíc uprostřed dne, kdy nás bude čekat ještě hlavní chod (který by měl být ve slané podobě), je vše v naprostém pořádku.

 9. Přítomnost vyšších dávek draslíku pocházejícího z banánu pomůže nastartovat anabolizující pochody– tedy to, co nezbytně potřebujeme pro kvalitní regeneraci. I z tohoto parametru bych chtěl mít radost (jakože samozřejmě mám).

 10. Aby vše fungovalo tak, jak má, bude potřeba krátce po konzumaci smoothie dodat vyšší dávku bílkovin v podobě další porce jídla. O tom už řeč před pár řádky byla - tady bych to demokraticky viděl na klasický plnohodnotný oběd v podobě větší porce zeleniny, menší přílohy a dostatku plnohodnotných bílkovin, vše ve slaném (tedy dominantně jang) provedení.

 11. Smoothie jsme přiřadili sportovcům, navíc hned po tréninku. Pokud by mlsný jazyk nesportovce měl zájem využít nutriční potenciál našeho receptu, má samozřejmě dveře otevřené. Opět nejlépe v dopoledních hodinách (z důvodu obsahu vyššího poměru tuků), kdy zbude dost času na využití koncentrované energie v průběhu zbytku dne. Obecně se nabízí dvě možnosti - v letních měsících bych se nebál tennt recept použít jako snídani, v chladnějším období je z důvodu termiky rozumnější začít den mírně ohřívajíccí snídaní, proto bych smooothie posunul až na dopolední svačinu.

 12. Recept je bezlepkový, bezlaktózový, nízkoglykemický a snadno stravitelný - co víc si můžeme přát?

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

2 minuty

Přibližná cena

20 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro
Podobné recepty