Proteinové tyčinky

Koupit kvalitní proteinovou tyčinku je téměř utopie. A to platí všuden, nejenom na našem trhu. Budeme-li pátrat po důvodech, zjistíme, že buď obsahují příliš mnoho aditiv, jednoduchých cukrů nebo naopak nekvalitní bílkoviny, na kterých se výrobci snaží ušetřit nejvíce.

Tento smutný obrázek dokládá i fakt, že pouze hrstka vyvolených šílenců je ochotna si kvalitní produkt vyrobit sama v domácích podmínkách. Přitom je to velmi jednoduché, rychlé a navíc i bezkonkurenčně levné - a tato trojice charakteristik by mohla obměkčit srdce každého průměrného lenocha. Pojďme se tedy podívat na zoubek výrobě skutečně vysoce kvalitní proteinové tyčinky, která se navíc může pyšnit statusem RAW.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Doby, kdy proteinové tyčinky byly výsadou pouze sportovců, jsou nenávratně pryč. Dnes jsou konzumovány i běžnou populací, která už pochopila, že obyčejné musli tyčinky jsou pouze koncentrátem jednoduchých cukrů bez přítomnosti smysluplného množství bílkovin. To ale samo o sobě není žádnou výhrou, protože jak už zaznělo v úvodu, jejich kvalita je s ohledem na vysoký poměr jednoduchých cukrů, aditiv a zastoupení ne zrovna dokonalých proteinů velmi nešťastná.

  2. Náš dnešní produkt je ale jiná liga. Protože je řeč o proteinových tyčinkách, bude slušností se nejprve podívat na bílkoviny. V jedné tyčince (cca 50g) jich najdeme plných 14 gramů. To vůbec není špatné. Připočteme-li k tomu fakt, že jsou rostlinného původu a raw kvalitě, zjistíme, že jejich stravitelnost je na skvělé úrovni.

  3. Stupeň zasycení, tedy ukojení pocitů hladu, bude z pozice množství bílkovin vcelku ucházející. Je jasné, že typickému žroutovi nebude jedna tyčinka stačit, ale to už je otázka individuality, kterou by měl každý řešit sám za sebe.

  4. Kvalita bílkovin se mi líbí, protože proteiny pochází hned z několika zdrojů – kakao, kokosové mléko, čistý protein, ovesné vločky. Prostě nádhera.

  5. Dalším skvělým parametrem je velmi nízké zastoupení tuků. Silně nadpoloviční většina z nich jsou nenasycené a ve svém celkovém množství zbytečně nenavyšují kalorickou hodnotu tyčinek.

  6. Protože se tyčinka jmenuje proteinová, je logické, že se nebude tvářit typicky vysokosacharidově. Dnes jsme toto pravidlo dodrželi. Sacharidy jsou zčásti komplexní, částečně jednoduché(med), celkově je recept typicky nízkosacharidový a nízkoglykemický.

  7. Naopak vlákniny se docela nedostává. Zákonitě to ale neznamená, že je to špatně. Osobně považuji 2 gramy na jednu tyčinku na spodní hranici normy. V okamžiku, kdy by si moje tělo řeklo o vyšší dávku, přidal bych do receptury buď menší množství chia semínek, nebo podstatně levnější psyllium.

  8. Energeticky je tyčinka relativně chudá. Může za to z podstatné části nižší množství tuků, což už jsme řešili. Tato informace ale není na závadu. Vždy totiž bude záležet na tom, za jakým účelem proteinovou tyčinku budeme jíst. Možnost je samozřejmě spousta - jako náhradu svačiny můžeme kombinovat dodatečně se zeleninou nebo ovocem. V rámci alternativy například večeře (nejčastěji při redukčních dietách) nejlépe jenom se zeleninou, vyjde z toho nádherně nízkokalorický chod, kterým budeme schopni objemově utišit protesty hladového žaludku. Gurmáni nepohrdnou tyčinkou ke kávě, z čehož tak „vyrobí“ doslova nutriční siestu.

  9. Pokud si budou chtít zakousnout i malé děti, nebál bych se dát už od dvou let věku. Recept neobsahuje nic, co by v této věkové kategorii mohlo obecně uškodit.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

10 minut

Přibližná cena

17 Kč / jedna tyčinka

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro

Podobné recepty