Palčivě sladké smoothie

S pojmem „smoothie“ se v poslední době setkáváme čím dál častěji. Vlastně nejen s pojmem, ale i se samotným hustým ovocným drinkem, který nese toto označení. Krémový, jemný, hladký - to se skrývá pod anglickým výrazem „smooth“. A právě takový bude i náš dnešní nápoj. Sametově hladký, delikátně jemný a taky palčivě sladký.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Smoothie z tropického ovoce v ziměmůže pro zasvěcence znít jako pěst na oko. Alespoň na první pohled. Chceme-li si tento lahodný nápoj vychutnat i z pohledu racionality, kdy nepodlehneme pouze kouzlu chuti, ale zaměříme si na jeho účinky, je potřeba při jeho výrobě trochu přemýšlet. Toto znamená, že výrazně osvěžující účinky ovoce bude potřeba zjemnit (ohřát) přídavkem ohřívajícího koření, což se nám v dnešním případě elegantně podařilo. Mějme na mysli, že všeho moc škodí, proto je rozumné s množstvím mletého chilli pracovat skutečně opatrně.

  2. Pokud do smoothie nepřidáme ingredienci, která je typická vyšším zastoupením bílkovin (zelené potraviny, proteinový koncentrát, ořechy či semínka apod.), budeme ve většině případů zápasit s absencí proteinů. Je to i náš dnešní případ. Není proto moudré uvažovat o koktejlu jako plnohodnotné náhradě hlavního jídla, ale opravdu jako sladké chuťovce či formě tekutého dezertu.

  3. O tucích platí to samé jako o bílkovinách. Čistokrevný ovocný koktejl je prost tuků, můžeme jej proto vnímat jako vhodný doplněk k redukčním dietám.

  4. Předchozí názor je ale podmíněn kontrolou množství sacharidů a jejich hodnoty glykemického indexu. Dnešní smoothie je čistě vysokosacharidový s hodnotou GI pohybující se v zónách stále ještě nízkých.

  5. Jak už zaznělo, termický účinek je velmi příjemně ohřívající – rozsah toho efektu se odvíjí od množství použitého chilli koření. Tady doporučuji dávku moc nepřehánět, protože při potenciálním předávkování se dočkáme vysušujícího efektu na pokožku i sliznice. Prostě jakýkoli odklon od rovnováhy se nevyplácí.

  6. Předchozí bod je možné vyjádřit slovy východních kultur – ovocné smoothie má výrazně jin tendence, chilli koření přidá ohřívající jang energii.

  7. Smoothie je sice nabito vitamíny a antioxidanty, do acidobazické rovnováhy zasáhne mírně kyselinotvorným účinkem. Tuto tendenci můžeme zmírnit pomalým popíjením.

  8. Koktejl je sice sladký a plný živin, pálivé koření jej ale odsune od možnosti vychutnat si jej i dětmi.

  9. Na dnešním receptu shledávám jednu výraznou nevýhodu – dostupnost čerstvých a plnohodnotně zralých zdrojů ovoce, což je v našich zeměpisných šířkách vcelku pochopitelné.

  10. Abychom nekončili hodnocení negativně, zmiňme na závěr výhodu v podobě podpory procesů vedoucí k rychlejšímu spalování tuků. Nečekejme ale žádné rychlé zázraky, tento proces se děje skrze ovlivnění některých enzymatických reakcía je spíše podporou, než hnacím motorem.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

17 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty