Míchaná vejce s cherry rajčátky

Míchaná vejce jsou tradičním receptem ve většině kultur. Z nutričního hlediska poskytují spektrum velmi důležitých živin v čele s vysoce plnohodnotnými bílkovinami.

Jejich dostupnost je také bezproblémová, zbývá tak pouze výzva připravit je takovým způsobem, kdy výsledný recept bude co nejpříznivější v maximálním možném počtu případů.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. U pokrmů z vajec bývá jejich hodnocení vcelku transparentní. Začneme-li nutriční charakteristikou, bude na prvním místě potřeba zhodnotit bílkoviny. Ty jsou stěžejní složkou, jejichž kvalita je z pozice obsahu esenciálních aminokyselin enormně vysoká. Množství je dostačující pro hlavní chod a průměrného dospělého člověka.

  2. Obsah tuků je nižší než bílkovin. V tomto směru se jedná o velmi hezkou charakteristiku, a to především kvůli harmonii v oblasti ovlivnění metabolické rovnováhy směrem k vyváženosti. Převažují tuky z vajec, menšina pak pochází z olivového oleje. Obsah nasycených tuků je poměrově vyšší, s tím bohužel už nic neuděláme.

  3. Zajímavým parametrem je zastoupení sacharidů. V tomto směru máme na talíři vysokoproteinový pokrm, což se bude líbit nadšencům a propagátorům paleo- a jiných nízkosacharidových diet. I přes relativně nízké množství cukrů o nich můžeme říci, že disponují poměrně nízkým glykemickým indexem.

  4. Obsah vlákniny je i přes nízké zastoupení sacharidů poměrně ukázkové. Je to jeden z parametrů, který hraje klíčovou roli při snaze udržet potenciální metabolickou rovnováhu v trávicím traktu při konzumaci toho typu pokrmu.

  5. Množství energie není nikterak vysoké. Z této pozice se bavíme o dietním pokrmu. Jedlíci budou mít zřejmě problém, protože objemově i energeticky bude pokrm pro dospělého člověka nedostačující, alespoň jako hlavní chod. V takovém případě volme míchaná vejce jako slanou variantu svačiny.

  6. Stravitelnost našeho receptu je poměrně náročná. Znamená to, že náš trávicí trakt vynaloží nemalý balík energie pro zpracování celé porce. Toto bude důvod pro zvýšenou únavu v rámci celého procesu trávení.

  7. Acidobazicky posune dnešní recept rovnováhu kyselinotvorným směrem. A to tak, že docela výrazně.

  8. Termicky bude výsledek mírně ohřívající.

  9. Glykemický index celé porce bude velmi nízký. Z pozice nízkosacharidového receptu ani nemůžeme nic jiného očekávat.

  10. Dnešní recept jsme koncipovali jako typicky vysokoproteinový. Nehledejme žádnou vědu v možnosti přidat k vejcím jakoukoli přílohu, nejlépe kváskové pečivo. V takové situaci ale počítejme s tím, že se naprosto zásadním způsobem změní charakteristiky celého pokrmu. Zvýší se množství energie, současně pokrm ztratí smysl jako součást ketogennícch režimů stravování.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

8 minut

Přibližná cena

27Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro


Podobné recepty