Maka smoothie

Maka patří mezi silné adaptogenní bylinky, jejíž účinky se nevyplácí příliš ignorovat. Za předpokladu, že se nám podaří najít kvalitní zdroj a tento užívat v přiměřených dávkách, zažije náš metabolismus mnohá překvapení.

Kromě běžně prezentovaných a tedy chronicky známých energizujících a vitalizačních účinků má schopnost tato jihoamerická rostlinka řešit i mnohé neduhy, což se bude líbit mnoha strávníkům.

Pojďme se tedy podívat, jak její potenciál využít i v kombinaci s lahodně chutnajícími druhy ovoce, které z pozice svých vlastností zesílí potenciál našeho dnešního receptu.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Protože jsme dnešní smoothie zaměřili na adaptogenní efekt a nedali si tak záležet na poměrech makroživin, bude zbytečné tento běžně sledovaný parametr vůbec hodnotit. Spokojme se proto s konstatováním, že koktejl je typicky vysokosacharidový se sladkou chutí a relativně nízkou hodnotou glykemického indexu.

  2. Pravdou ale je, že obsah vlákniny ve smoothie není vůbec nízký, což se z pochopitelných důvodů projeví i na ovlivnění peristaltiky střevního traktu, takže tuto informaci neopomeňme.

  3. Celkový obsah energie je samozřejmě nízký. Radost z toho budou mít nejvíce jedinci snažící se zredukovat nějaké to nadbytečné kilo tukové tkáně.

  4. Za zmínku bude ještě stát obsah draslíku, jehož hlavním zdrojem je ovoce.

  5. Obsah antioxidantů také není k zahození, obzvlášť použijeme-li čerstvé zdroje surovin.

  6. Termický efekt bude ryze osvěžující. Krásně nám to ladí s vitalizačním účinkem maky.

  7. Hlavní důraz je už od počátku tvorby receptu kladen na adaptogenní schopnosti maky. Tento zázrak přírody – myšleny právě ony adaptogenní vlastnosti – má slibné širokospektrálnní účinky. Zjednodušeně řečeno to znamená, že ovlivňuje fungování převážné většiny systémů v těle – imunitní, hormonální, srdečně-cévní, nervový…

  8. Mace by se měly vyhýbat těhotné i kojící ženy a děti minimálně do tří let. Konkrétně u dětí bych byl i přísnější a posouval bych věkovou hranici co nejvýše, je to ale otázka do diskuze, protože vždy primárně záleží na kvalitě použité bylinky, od které se odvíjí obsah adaptogenně působících látek.

  9. Zřejmě největší radost z účinků našeho smoothie budou mít (kromě jedinců nárokujících si navyšovat mozkovou i fyzickou aktivitu např. pro pracovní výkony) především sportovci. Jednoznačně v tomto směru doporučím zařadit koktejl buď jako součást snídaně či svačiny, případně jako poslední předtréninkové jídlo.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

23 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty