Hřejivé smoothie se ženšenem

V jednoduchosti spočívá krása. A v tomto duchu se ponese i příprava dnešního hřejivého smoothie. Ona krása jednoduchosti se navíc v tomto nápoji snoubí s unikátností, a to v podobě chuti, barev i účinků na lidský organismus.

Pojďme tedy prohřát naše zimou prokřehlé tělo a připravme si nevšední mok, který zažene únavu, zlepší trávení a v neposlední řadě ukojí naši touhu po sladkém.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Ne každé smoothie je z nutričního pohledu vyváženým pokrmem. Svým způsobem to platí i o našem dnešním výtvoru. Než vysypeme z rukávu konkrétní důvody, je potřeba lehce počáteční tvrzení o nevyváženosti vysvětlit zdůrazněním, že se jedná o pohled na poměr makrosložek, který za chvíli budeme hodnotit a jenž mírně vybočuje z rádoby vysněného ideálu. Ale odsuňme předsudky stranou a pusťme se do férového hodnocení.

  2. Protože základem koktejlu je ovoce, je vcelku logické, že budou převažovat sacharidy. V dnešním případě jsou co do chemické struktury převážně jednoduché, ale naštěstí s poměrně nízkým glykemickým indexem, za který je nemalou měrou odpovědné zastoupení vlákniny. Proces mixování hodnoty mírně zvýší, pokud bychom chtěli pátrat po konkrétní hodnotě GI, dobereme se čísla pohybujícího se kolem 50 jednotek. Je to hodnota na přechodu mezi tabulkově nízkými a středními parametry, takže ve výsledném hodnocení moc krásná.

  3. Množství bílkovin je skromné. U většiny smoothie tomu tak bývá, byť to nemusí být pravidlo. Z této pozice doporučoval zařadit dnešní recept jako součást sladké svačiny.

  4. Ve srovnání s bílkovinami je zastoupení tuků několikanásobně vyšší. Tady pozor na správné pochopení této informace. To, že je tuků více, neznamená, že je jich zbytečně mnoho (pouze bílkovin je poměrně málo). Poměr mezi nasycenými a nenasycenými je přibližně 1:1. Troufnu si obecně je zhodnotit jako zdraví prospěšné nejen z pohledu jejich kvality, ale i samotného množství.

  5. O ženšenu už řeč byla. Jedná se o nejznámější adaptogenní rostlinu vůbec. Osobně této kategorii bylin velmi fandím, její použití v dnešním receptu vítám s otevřenou náručí (a myslí). Celkové jeho množství je ve smoothie je dostačující na to, aby u normálního člověka ovlivnilo harmonizaci klíčových systémů v těle a současně podpořilo činnost nervové soustavy.

  6. Zvolená koření jsou dvě esa v rukávu, která naprosto zásadním způsobem ovlivní termiku receptu. Výsledek je příjemně ohřívající, což považuji za velmi důležité především v kombinaci s čerstvým ovocem (které je převážně osvěžující) a aktuálním zimním obdobím.

  7. Hovořit u smoothie o stravitelnosti jinak než v dobrém by nebylo kosher. Pro splnění této vlastnosti je ale potřeba popíjet pomalu, aby měl trávicí trakt možnost vše zpracovat v klidu a harmonii.

  8. Konzumací tohoto koktejlu – za předpokladu jeho pomalého popíjení– neposuneme acidobazicitu žádným směrem, ale budeme se držet „neutrálních“ tendencí. Samozřejmě se jedná o neměřitelnou charakteristiku u receptu, bavím se o odhadu v rámci tendencí.

  9. Pokud se na recept podíváme očima konzumenta lačnícího především po chuťovém zážitku, vypluje do popředí zájmu absence lepku, laktózy i mléčných bílkovin. To jsou velké výhody, ke kterým připočtěme ještě navíc zahřívající a mírně stimulační účinky a objeví se před námi výzva dát si tento koktejl například jako poslední jídlo před tréninkem nebo jako součást sladké varianty snídaně, ke které dodatečně přidám dávku bílkovin.

  10. Z důvodu ostrých koření a přítomnosti ženšenu by se měli smoothie vyhýbat děti do 12 let, podobně by se měly chovat i těhotné a kojící ženy.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut (bez namáčení ženšenu)

Přibližná cena

24 Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro

Podobné recepty