Draslíkový fresh

Život každého sportovce je ovládán mnoha faktory, mezi které patří i správné poměry minerálních látek. Mezi dva klíčové patří i draslík a sodík. Z důvodů, kterým se budeme věnovat až po přípravě dnešního zázraku, výhody draslíkového freshe samozřejmě využije i nesportující populace, fyzicky aktivní jedinci ale dnes dostanou z několika důvodů přednost.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Protože je dnešní recept zaměřen svým účinkem dominantně jedním směrem, dívejme se tedy na jeho výhody především z této stránky. Zajímá nás draslík, jehož obsah jsme chytře zvolenou kombinací jednotlivých druhů zeleniny navýšili na silně atraktivní hranici. Draslík je prvek, který ovlivňuje chování těla mnoha způsoby:

a) naprosto zásadním způsobem reguluje hospodaření s tekutinami. Pokud jej máme dostatek, buňky udržují obsah vody na vyšší úrovni. A kde je více vody, je i více aktivity neboli života. Pokud se tělo dostane do stavu, kdy draslíku je nedostatek a převažuje jeho protihráč sodík, bude se v buňkách vody nedostávat, protože se díky sodíku „přesune“ do mezibuněčných prostor. Buňky tak nebudou schopny podávat adekvátní výkon.

b) hospodaření s tekutinami ovlivní i srdečně-cévní činnost. Zjednodušeně řečeno – čím méně draslíku, tím hůře pro správnou funkci naše srdce (nejen u vytrvalostních sportů).

c) specifickým způsobem se podílí na metabolismu sacharidů. Jeden z důvodů, proč se vyplácí použít jako zdroj fresh a ne doplněk stravy, se skrývá ve sloganu "Dva v jednom" - draslík plus sacharidy, navíc podpořeno aktivitou enzymů – není co dodat…

  1. Glykemický index směsi je nízký. Na toto jsme už zvyklí, protože fruktóza má nízký GI do okamžiku, než jej „převálcuje“ hodnota glykemické nálože. My jsme ale rozumní a použijeme přiměřené množství, takže se extrémní glykémie (která je před sportovním výkonem nežádoucí) obávat nemusíme.

  2. Termicky se pohybujeme v osvěžujících zónách. Nečekejme nic striktně ochlazujícího, což je dobře, protože před fyzickou zátěží takové parametry nejsou žádoucí z důvodu přílišného zásahu do funkceautonomní nervové soustavy.

  3. Kombinace kořenových druhů zeleniny (s výjimkou špenátu) nás orientuje jangovým směrem, vylisováním džusu se přesměrujeme více do jinových tendencí. Celkově je výsledek jinový, což před tréninkem, kdy budeme šťávu pít, jednoznačně potřebujeme.

  4. Fresh je typicky zásadotvorný. Nemůže ani jinak, protože draslík je zásadotvorným prvkem. Tedy další nekompromisní výhoda před náročným fyzickým výkonem, kdy zastoupené antioxidační složky budou mít plné ruce práce s laktátem ve svalech a vůbec celkovou úrovní oxidačního stresu. Z tohoto důvodu čekejme zvýšenou schopnost těla podávat fyzické výkony na všech úrovních.

  5. Jako sportovec si neodpustím praktický tip, kdy doporučím dnešní fresh pít přibližně 40 - 50 minut před zátěží. Pokud nejste schopni se do tohoto intervalu trefit, nezoufejte. I dvouhodinový odstup připraví metabolismus na závratné výkony...

  6. Abychom se neomezovali pouze na předtréninkovou konzumaci - příjem draslíku a sacharidů je po zátěži neméně důležité. Důvodem je regenerace energetických rezerv včetně obnovy vyčerpaného glykogenu.

  7. Celou dobu se bavíme pouze o vlivu freshe na sportovní výkon. Vystoupíme-li z těchto vod a budeme se rozhlížet, kdo všechno ještě může čerpat z jeho výhod, dostaneme se prakticky ke všem skupinám populace. Zdůrazním ale především kardiaky, jedince s vysokým či nízkým krevním tlakem a nezapomeneme ani na diabetiky

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

10 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné proPodobné recepty