Chia dezert s kokosem a ananasem

Dezerty miluje většina populace. Už jenom proto se vyplácí vzít rozum do dlaní a hledat takové cesty k uspokojení chuťových požadavků, které mají potenciál nést označení „nutričně plnohodnotné“. Touto cestou se vydáme i my a ukuchtíme v českých gastronomických podmínkách ne až tak tradiční lahůdku.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. S ohledem na složení, tedy spektrum použitých surovin, bych náš recept nenazval jako nutriční zvláštnost. To je ale dáno určitým stupněm deformace v rámci mého vnímání kvality potravin, které jsem zvyklý (tedy ochotný a schopný) běžně konzumovat. Prostě moje realita je posunuta trochu mimo populační průměr. Z tohoto stavu proto vnímám dnešní recept jako zajímavé zpestření chuťovým buňkám, ne nutriční bombu, ze které si můj metabolismus sedne na zadek.

  2. Recept je typicky vysokosacharidový, jeho glykemický index se díky chia semínkám drží stále na úrovni velmi nízkého.

  3. Někomu se může zdát být obsah fruktózy v dezertu zbytečně vysoký. Přiznejme, že javorového sirupu můžeme vždy ubírat, je to ale otázkou individuálního přístupu. S ohledem na fakt, že recept nebudeme jíst každý den a současně splníme podmínku, že neinklinujeme k nadváze, bych osobně tyto úpravy vůbec neřešil.

  4. Vláknina je přítomna doslova v královském množství. Je to dáno kombinací ananasu a chia semínek, které jsou velmi bohatými zdroji této cenné a pro běžnou populaci docela nedostatkové složky stravy. Poměry rozpustné a nerozpustné frakce jsou tady cca 1:1, naše střeva z toho budou mít nemalou radost. Dokonce i srdečně cévní systém zajásá, protože mnohé druhy rozpustných druhů příznivě ovlivňují metabolismus krevních tuků včetně cholesterolu.

  5. V jedné porci dezertu najdeme velmi příznivé množství tuků. Za normálních podmínek bych jim nevěnoval příliš pozornosti (alespoň ve srovnání s běžnými dezerty či jinými sladkostmi, kam hospodyňky běžně přidávají tuky typu Hera a jim příbuzné). Náš dezert je v oblasti zdrojů tuků zastoupen kombinací chia semínek a kokosového oleje. Máme tak silně netradiční kombinaci vysokého poměru omega-3 a nasycených tuků. Nad o-3 se není třeba pozastavovat, u nasycených forem ale většina strávníků orientujících se směrem ke zdravému životnímu stylu zbystří pozornost. Kokosový olej je v tomto směru zvláštností, protože obsahuje především tuky se středně dlouhým řetězcem (MCT), jejichž metabolismus je odlišný od forem s dlouhým řetězcem. Velmi dobře se totiž metabolizují, rychle z nich vzniká energie a do tukových zásob se ukládají v minimální míře. Prostě jak říkám – dokonalá kombinace.

  6. Obsah bílkovin není nijak vysoký, orientačně odpovídá tukům. V tomto směru jsou poměry živin poměrně ukázkové. Z této pozice se dezert hodí například jako poslední jídlo před tréninkem vytrvalostně laděných sportovců, kteří si tak připraví metabolismus k výkonu optimálním způsobem.

  7. Termicky se recept bude chovat ochlazujícím způsobem. Toto s ohledem na předcházející informaci není zrovna nejlepší charakteristika, sportovec by měl požadovat od posledního jídla před zátěží spíše mírně ohřívající charakteristiku. Na stranu druhou tento dezert nebudou jíst jenom sportovci, v horkých letních měsících tato vlastnost naopak zbytku populace přijde vhod.

  8. Acidobazicky se bude tendence orientovat mírně okyselujícím směrem. Jedná se pouze o tendence, navíc velmi mírnou. Tedy nic, nad čím bychom měli lámat hůl.

  9. Úroveň stravitelnosti celé sladkosti je naprosto vynikající. Počítejte pouze s tím, že chia semínka díky vyššímu obsahu vlákniny budou tlačit glykémii dolů, ovlivní se i peristaltika střev.

  10. Malým dětem nabízejte s určitou opatrností – vyšší poměr vlákniny by nás měl navést k uvědomění si, že jejich střeva potřebují podstatně menší dávky než dospělí.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

10 minut (bez chlazení)

Přibližná cena

26 Kč / celá porce

Kategorie

Dezerty

Vhodné pro
Podobné recepty