Acai smoothie

Pod exoticky znějícím názvem „Acai smoothie“ si většinou představíme koktejl, který bude svojí barvou i chutí silně připomínat klasickou borůvkovou směs, na kterou jsme v našich zeměpisných šířkách zvyklí. Není to ale až tak úplná pravda, protože konzumace samotných těchto mixovaných borůvek by až tak velkou výhrou nebyla.

Správně, nenechte se zmást masově šířenými informacemi o dokonalosti acai borůvek. Obecně totiž platí pravidlo „Všeho moc škodí“. Pokud chceme kráčet cestou harmonie a vyváženosti, je potřeba při výrobě tohoto na první pohled jednoduchého receptu trochu přemýšlet a kalkulovat.

Na tomto místě si slíbíme, že se nebude jednat o nic složitého v podobě pomyslné operace mozku, takže si vyhrňme rukávy a pusťme se do krátké přípravy antioxidanty nabitého pokrmu.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Protože je součástí receptu pouze ovoce, nebude mít smysl hodnotit makronutriční výbavu, která je tímto jasně daná a pro běžného strávníka vcelku i předvídatelná. Jedinou výjimkou bude zmínka o vláknině, které se zde nachází poměrně dostatek. Z této pozice očekávejme, že nás konzumace smoothie docela zasytí.

  2. Zajímat by nám měl především obsah mikroživin, mezi kterými bude jasně vévodit spektrum antioxidantů. Tato skupina živin v silně koncentrované podobě acai borůvky proslavila po celém světě a v podstatě je to jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli tento recept připravit.

  3. Kromě vysoké antioxidační kapacity disponuje dnešní smoothie i nemalou dávkou minerálních látek. Jejich hlavním zdrojem je samozřejmě zastoupené ovoce.

  4. Právě z důvodu obsahu minerálů bude acidobazická rovnováha inklinovat tendenčně zásadotvorným směrem. To ovšem s podmínkou bezvadné zralosti a čerstvosti použitých surovin.

  5. Termicky se koktejl zachová mírně osvěžujícím způsobem. Tedy silně pozitivní pro letní měsíce.

  6. Borůvky mají silné adstringentní (stahující) účinky. Tyto jang tendence jsou skvělým protipólem k uvolňujícímu charakteru ovoce jako takového. Obecně vzato se mi tato charakteristika dnes líbí.

  7. Množství energie v celé porci koktejlu není nijak závratné. Pro jedince redukující tělesnou hmotnost je toto velmi dobrá zpráva, takže není potřeba se ničeho obávat, na smoothie si v klidu pochutnejte.

  8. U ryze ovocných koktejlů není potřeba hodnotit faktor stravitelnosti už jenom proto, že lepší být ani snad nemůže.

  9. V celkovém hodnocení všech charakterových vlastností dnešního receptu jasně vychází jako vítěz vysoká antioxidační kapacita, kterou by neměl nikdo pohrdnout. V tomto rozsahu má význam pro každého, začal bych už u dětí od jednoho roku.

  10. Sportovci tuto hodnotu ocení jak před zátěží, tak i po ní.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

24 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty