Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Tofu

Tofu, známý také jako sójový sýr, je významným zdrojem bílkovin, zejména pro ty, kteří se stravují vegetariánsky nebo vegansky. Je bohatý na esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje pro růst a opravu tkání. Tofu také obsahuje mnoho dalších živin, včetně vápníku, železa a zinku. Je nízký na nasycené tuky a neobsahuje cholesterol, což je důležité pro zdraví srdce a cév.

Tofu je také zdrojem isoflavonů, což jsou antioxidanty, které mohou mít řadu zdravotních přínosů. Některé studie naznačují, že isoflavony mohou pomoci snížit riziko některých typů rakoviny, srdečních chorob a osteoporózy. Tofu je také snadno stravitelné a může být součástí různých diet, včetně bezlepkové a nízkosacharidové diety.

Hezké odpoledne pane Jelínku,
ráda bych se zeptala ohledně rostlinných bílkovin (Tofu, Tempeh) - jsou v jejich uzené formě vhodné? Nebo je lze považovat za ´uzeniny´ s negativy uzenin v živočíšné podobě?
Děkuji Vám

To je dobrá otázka do diskuze :-)
Zjednodušeně řečeno - jedná se o uzeniny, v tomto směru nesou řadu nutričních nevýhod či přímo negativ běžně spojovaných s procesem uzení:
- vyšší podíl soli (v průměru 1-1,5 g / 100 g potraviny),
- potenciální přítomnost ochucovadel, barviv a zvýrazňovačů chuti (např. drožďový extrakt, karamel, tekutý uzený kouř),
- u potravin uzených teplým kouřem pak rostoucí koncentrace karcinogenních látek.
Výše uvedená negativa ale nenajdete úplně u všech výrobců, vždy záleží na výrobních procesech, které si firmy korigují sami (kvalita dřeva, čas zauzení, používání filtračních zařízení na kouř apod.). Rozdíly v kvalitě proto umí být výrazné a ne vždy se spotřebitel k těmto informacím dostane. Je tak na zvážení, jak moc chcete "riskovat"...

Dobrý den, pane magistře.
Zajímalo by mě v jaké podobě je nejvhodnější zařadit do jídelníčku sojové produkty? Tofu, tempeh...atd.
Děkuji za odpověď.

Nejlépe v takové, které vám chuťově vyhovují. Vnímejte tyto produkty v kuchyni jako základní surovinu, u tofu pro sladké i slané recepty, u tempehu především slané. Obě potraviny jsou významným zdrojem bílkovin, pracujte proto s nimi jako s potenciální alternativou masa. U tempehu si mj. všímejte, jakým způsobem navyšuje podíl vlákniny na talíři, což platí i pro sójové boby případně její extrudáty (sójový granulát ozančovaný jako "maso"). Pokud budete pracovat se sójovými boby, tak je vždy bez výjimky důkladně tepelně upravujte (stejně jako ostatní luštěniny)

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi