Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Škroby

Škroby jsou složité sacharidy, které se nacházejí v mnoha potravinách, jako jsou obiloviny, luštěniny, zelenina a některé ovoce. Jsou jedním z hlavních zdrojů energie pro tělo, protože se během trávení rozkládají na glukózu, kterou buňky využívají jako palivo. Škroby jsou také důležité pro udržení zdravého trávicího systému, protože obsahují dietní vlákninu, která podporuje pravidelnou stolici a může pomoci předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa.

Nicméně, ne všechny škroby jsou pro naše zdraví stejně prospěšné. Zatímco celozrnné obiloviny a luštěniny obsahují škroby, které se tráví pomalu a poskytují stálý přísun energie, rafinované obiloviny a cukrovinky obsahují škroby, které tělo rychle přeměňuje na glukózu. Tento rychlý nárůst hladiny cukru v krvi může vést k problémům s inzulínem a zvýšit riziko vzniku cukrovky typu 2. Proto je důležité vybírat potraviny s obsahem zdravých škrobů a omezit konzumaci těch, které obsahují škroby rychle se vstřebávající.

Dobrý den,
velmi mne zaujala informace o přeměně škrobů v bramborách a rýži po jejich vychladnutí na rezistentní formu. Ve vztahu k podpůrné "léčbě" kvasinkové infekce, kdy se doporučuje v jídle omezit cukry a škroby, jsou mezi nevhodnými potravinami často uváděny brambory a bílá rýže. Je tedy možné je v jídelníčku ponechat, pokud budou konzumovány za studena? Nebo je k jejich vyřazování v rámci stravovacích doporučení u kvasinkových infekcí jiný důvod?
Předem děkuji za odpověď.

Na toto neexistuje jednoznačná odpověď, protože ve jmenovaných potravinách se nenachází jen retrográdní škrob. Pokud by nastala situce, kdy budete jíst přílohy studené, zajistíte tak, že se větší podíl nestráveného balastu v podobě škrobů dostane až do tlustého střeva k probiotickým bakteriím, takže určitá výhoda tady je. Nemalá část složek se ale přád bude štěpit v tenkém střevě, což není pro kvasinkovou léčbu úplně výhodné. Toto ale nevnímejte jako doporučení se tomuto postupu vyhýbat - ve výživě nic neplatí na 100 %, nejlepší cesta k poznání vede přes vlastní zkušenost, osobně bych se takového experimentu nebál.

Dobrý den, prosím,
jak nahlížíte na škroby v dětské stravě? V kupovaných příkrmech se nachází často kukuřičný škrob. Měli bychom se mu naprosto vyhýbat? Je "lepší" alternativou tapiokový škrob?

Škroby se v příkrmech používají primárně jako zahušťovadlo. Není nezbytně nutné se jim vyhýbat, pro zdravé jedince jsou bezpečné, navyšují ale kalorickou a glykemickou hodnotu potraviny. Pokud najdete příkrm složený ze surovin, jejichž kvalita odpovídá vašim představám, a navíc bez přidaného škrobu, vždy se bude jednat o výhodnější volbu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi