Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Rýže

Rýže je základní potravinou pro více než polovinu světové populace a je jedním z nejdůležitějších zdrojů energie, zejména v asijských zemích. Je bohatá na sacharidy, které tělu poskytují energii, a také obsahuje důležité vitamíny a minerály, jako je thiamin, niacin, železo, riboflavin, vitamín D a vápník. Rýže je také dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a podporuje pocit sytosti.

Rýže je také nízkokalorická a nízkotučná potravina, což ji činí vhodnou pro dietní stravování. Je také bezlepková, což ji činí ideální volbou pro lidi s celiakií nebo pro ty, kteří se snaží omezit příjem lepku. Rýže je také snadno stravitelná, což ji činí vhodnou pro lidi s citlivým trávicím systémem nebo pro ty, kteří se zotavují z nemoci. Navíc, některé druhy rýže, jako je hnědá rýže, obsahují významné množství antioxidantů, které mohou pomoci chránit tělo před poškozením buněk.

Dobrý den,
pokud budeme vylévat vodu z předem namočených zrn (rýže, pohanka, kroupy, atd.), nevylijeme si i cenné látky? Zůstanou nějaké?
Děkuji

Cílem namáčení zrn je potřeba snížit množství antinutričních látek v potravině. Z malé části se do vody uvolňují i některé živiny, ale jedná se o skutečně zanedbatelné množství, v celkovém součtu je tak větším přínosem snížení podílu antinutričních faktorů.

Dobrý den,
ráda bych se doptala na rezistentní škroby, konkrétně na ten typ, který vzniká po uvaření a následném ochlazení rýže/brambor. Pokud bych chtěla navýšit příjem těchto polysacharidů pro zvýšení příjmu prebiotik, bylo by vhodné nechat brambory a rýži před konzumací nechat vychladnout a poté ohřát? Pokud nebudu chtít jíst přílohu studenou...
Děkuji za odpověď.

Tento typ rezistentního škrobu nevzniká po uvaření, on se už v potravině nachází - teplem se jeho struktura mění na stravitelnou pro lidský trávicí trakt, po ochlazení potraviny se ale strukturálně mění znovu na nestravitelnou formu, která funguje jako prebiotikum pro střevní mikroorganismy. Pokud tuto formu retrográdního škrobu chcete využít jako prebiotikum, je nutné potravinu konzumovat buď syrovou, nebo po tepelné úpravě nechat zchládnout a jíst studenou.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi