Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ryby

Ryby jsou významným zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro správnou funkci lidského těla. Jsou také jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a mozku. Pravidelná konzumace ryb může snížit riziko vzniku srdečních chorob, mrtvice a dalších chronických onemocnění.

Ryby jsou také bohaté na vitamíny D a B2 (riboflavin), vápník a fosfor. Vitamín D je klíčový pro zdravé kosti a zuby, zatímco riboflavin pomáhá tělu přeměnit potravu na energii. Vápník a fosfor jsou důležité pro silné kosti a zuby. Navíc, ryby jsou jedním z mála potravin, které přirozeně obsahují vitamín D, který je často nedostatečný v naší stravě.

Dobrý den,
v seznamu nevhodných potravin pro HIT je zařazeno poměrně mnoho ryb. Proč mezi nimi není losos a treska?
Je ok užívat rybí olej (O-3) se sardinek při HIT nebo raději upřednostnit rybí olej z lososa? Děkuji :)

Při snaze upravit systém stravování pro HIT je třeba počítat nejen s (potenciálním) obsahem histaminu a jeho liberátorů v jednotlivých potravinách, ale i se silně individuální reakcí u každého jedince. Tato kombinace podmínek proto činí z histaminové intolerance v praxi velmi obtížně uchopitelný problém (minimálně ve smyslu aplikace jakéhokoli konkrétního modelu). Vždy počítejte s tím, že obsah histaminu v jednotlivých potravinách se bude silně lišit od tabulkových hodnot, rozptyl může být skutečně velmi výrazný. Ze studijních důvodů jsme v aplikaci pro tvorbu jídelníčku k této lekci označili za nevhodné potraviny takové, které se nejčastěji prezentují jako významný zdroj histaminu, biogeních aminů a histaminových liberátorů (součástí seznamu jsou i tuky a oleje). Pracujte s nimi jako vstupním základem, je to první krok směrem k praktickému uplatňování eliminační diety.

Dobrý den,
jak je to prosím s rybami a mořskými plody chovanými ve farmách s certifikací ASC-Aqua.org .... nebo jak prosím zjistím, že jsou v bio kvalitě?
Díky za odpověď.

Zjistíte to jednoduše tak, že Vám takovou informaci předá prodejce, tzn. tyto certifikace bývají součástí informačního obsahu na etiketě výrobku. Z marketingových důvodů je pro výrobce/prodejce vždy výhodné, když se těmito informacemi chlubí - zvyšují sice cenu, ale současně i prestiž výrobku a od ní se odvíjející vnímání kvality ze strany spotřebitele.
Certifikace ASC garantuje, že výrobek pochází z certifikované odpovědné farmy, tzn. cílí na udržitelnost produkce a současně čerstvost rybí suroviny. V prodejní síti je vnímán jako garance vysokého standardu kvality kupovaného rybího výrobku.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na rybí omáčku jako ochucovadlo. Měla by vznikat fermentací z ryb ne? Byla by i dobrou náhražkou soli?

Originální proces výroby rybích omáček je postaven na fermentaci ryb, vždy obsahuje poměrně vysoké množství soli. Je možné ji tak použít jako alternativu k sójovým omáčkám, počítejte ale s poněkud odlišnou chutí a vcelku typickým rybím zápachem. Stejně jako u sójových omáček i u rybích ochucovadel vždy řešte kvalitu, a to z hlediska potenciálního obsahu aditiv (konzervačních látek).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi