Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Porce

"Porce" v kontextu zdraví a výživy se obecně odkazuje na množství jídla nebo nápoje, které je považováno za jednu jednotku konzumace. Velikost porce je klíčovým faktorem při sledování a řízení příjmu potravin, zejména pokud jde o udržení zdravé hmotnosti a vyvážené stravy. Správné porce mohou pomoci předcházet přejídání a zajišťují, že tělo dostává potřebné množství živin.

Velikost porce může být různá v závislosti na typu potraviny, její kalorické hodnotě a nutričních požadavcích jednotlivce. Například porce ovoce může být jedno středně velké jablko, zatímco porce masa by měla být velká jako karta hry. Správné porce jsou základem zdravého stravování a mohou pomoci při řízení hmotnosti, prevenci chronických onemocnění a zlepšení celkového zdraví.

Dobrý pane Jelínku.
Kromě této lekce, všude doporučuje, aby se dodržovalo určité množství bílkovin. Ve hře ZOF jsou tyto hodnoty ještě kolikrát upřesňovány. Důležité je, aby nebylo bílkovin ve stravě málo, tedy pod 1,0g/kg a ne zase mnoho, tedy více jak 2g/kg - v závislosti na pohlaví, práci, sportovní činnosti atd. Toto chápu. V této souvislosti by mě zajímalo, jaké je, jestli tedy je stanoveno, maximální množství bílkovin na jednu porci (tedy snídani či oběd nebo večeři, svačinu), které je schopno naše tělo strávit a využít. Když vezmu 100kg muže, silového sportovce, který chce nabírat svalovou hmotu a bude mít stanoveno množství bílkovin 2g/kg, tak to bude 200g bílkovin za celý den. Kdybych to rozdělil přiměřeně do 5 jídel za den, je to cca 40g bílkovin na porci. Pokud by jedl jenom 3x denně už je to skoro 67g bílkovin na porci, což mi připadá velmi hodně.
Děkuji za odpověď.

Tady neexistuje jednoznačná odpověď ve smyslu pevně definované hranice příjmu. Obecně platí, že s rostoucí pohybovou aktivitou se zrychluje i metabolismus, s tím souvisí i zvyšování aktivity trávicího traktu. Sportovec tak bude schopen zpracovat větší nárazově přijatou dávku bílkovin, než fyzicky neaktivní. I tady ale existují rozdíly, a to mezi vytrvalostními a silovými sportovci, navíc je třeba rozlišovat mezi ženy a muži, důležitou roli hraje i tělesná hmotnost (podíl svalové hmoty). Anaerobně sportující muž si tak může dovolit do jedné porce dát 50-60 g bílkovin, aniž by toto způsobilo větší potíže, pro nesportující ženy se např. uvádí rozmezí 20-30 g. Všechna tato čísla ale vnímejte s určitou rezervou, každá individualita reaguje po svém (mj. se zpracování bílkovin odvíjí i od diverzity střevní mikrobioty).

Dobrý den,
mám dotaz na počet porcí, vztahující se k metabolickému typu. Mělo by to být tak, že jedinec, který má pomalejší metabolismus, déle tráví se vystačí např. se třemi porcemi a člověk, kterému metabolismus pracuje rychleji bude mít porcí 5? Nebo naopak se budeme snažit člověku s pomalým metabolismem zařadit více menších porcí, aby se metabolismus tzv. "nastartoval"?
Ještě naváži na můj předchozí dotaz v poradně - týká se bílkovin a týdenního stravovacího režimu. Pokud zařadím např. 2x týdně rybu, 1-2x týdně jiný druh masa, v ostatní dny, kdy maso v jídelníčku nebude (mluvím zde o všežravcích, protože vím, že to je otázka, která je pro ně často velmi důležitá -jak doplní bílkoviny bez masa?) je vždy nutné mít během dne nějaké luštěniny nebo např quinou? Nebo můžeme volit dny bez luštěnin i masa, pokud zde máme např. vejce nebo ořechy a semena nebo sýry...jde mi hlavně o komplexnost bílkovin.
Moc děkuji za všechny vaše odpovědi.

Úpravami stravování máme možnost manipulovat s chováním metabolismu, platí to i pro počty porcí v průběhu dne. Pokud je např. metabolismus jedince příliš pomalý, vyplatí se jej podpořit zařazením většího počtu porcí za den včetně snížení podílu tuků a úpravou poměru Ca:Mg a Ca:P, tyto možnosti prostě máme a je jen na nás, zda je využijeme.
Komplexnost bílkovin řešte primárně u specifických situací, které to vyžadují. Typickými příklady jsou veganské stravování případně vrcholoví sportovci, kde nároky na množství i kvalitu bílkovin ve srovnání s průměrnou populací výrazně rostou. Neznamená to, že za každou cenu musí každá porce s obsahem bílkovin vykazovat aminokyselinovou plnohodnotnost, cílem je pouze zvýšená pozornost a snaha upřená tímto směrem. Každý jídelníček by měl být především prakticky realizovatený, od toho vždy odvíjejte svoje úvahy při převádění teorie do praxe.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi