Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Inulin

Inulin je druh rozpustné vlákniny, který se nachází v mnoha rostlinách, nejvíce v pampeliškách, cibuli, česneku, pórku a topinamburech. Tato vláknina je známá pro své prebiotické vlastnosti, což znamená, že podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Tyto bakterie pomáhají zlepšovat trávení, podporují imunitní systém a mohou přispívat k celkovému zdraví.
Inulin je nízkokalorický a pomáhá zvyšovat pocit sytosti, což může být užitečné pro ty, kdo se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a může podporovat zdraví srdce tím, že snižuje hladinu LDL cholesterolu. Je také důležitý pro zdraví kostí, protože podporuje absorpci vápníku.

Jak jsou na tom umělá sladidla? Jsou opravdu špatná jen v tom, že vzniká závislost na sladkém? Která umělá sladidla jsou bezpečná a vhodná pro lidi s cukrovkou? Konkrétně by mě zajímal Erythritol.
Děkuji

Označení "špatná"pro umělá sladidla není úplně dobře vypovídající. Mají jednoznačnou výhodu v nízkém až nulovém obsahu energie, na stranu druhou - stejně jako jakákoli jiná sladidla - zbytečně zvyšují či zesilují vazbu na sladkou chuť, což může vést až k závislosti na sladkém. Hledáte-li v(ý)hodné sladidlo pro diabetiky, považujte za jednoznačného favorita zdroje inulínu (např. čekankový sirup) - jsou přírodního původu, s velmi nízkým podílem energie a současně plní funkci prebiotika.

Dobrý den,
našla jsem na instagramu článek o tom ze inulin je nestravitelny-nerozpustný oligosacharid. Mám v tom tedy trosku zmatek.
Děkuji za upřesnění.

Inulín je řazen do skupiny rozpustných forem vlákniny, odolává ale trávicím pochodům od žaludku až po tenké střevo. Rozkládá se až v tlustém střevě působením bakterií střevní mikroflóry, kterým slouží jako zdroj potravy.

Dobrý den pane Jelínku,
nachází se inulin v cibuli a česneku v syrovém stavu nebo i po tepelné úpravě? Pokud v obou stavech, jaké jsou ztráty po tepelné úpravě?

Inulín je rozpusnou frakcí vlákniny v cibuli i česneku, a to v docela významném množství. Tepelná úprava nemá na jeho podíl v potravině vliv, faktem ale je, že z praktického hlediska jsme schopni přijmout jeho větší množství v tepelně upraveném česneku i cibuli, než v syrovém stavu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi