Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den,

"Suplementy sice mají schopnost zajistit jejich přísun skrze kyselé prostředí žaludku, obsahují ale vysoké koncentrace monokultur, výsledkem je pak nerovnováha střevního biomu v její diverzitě."
Zajímě mě, zda někteří výrobci na toto hledí a snaží se o nižší koncentrace a větší rozmanitost? Nebo je to problém všech probiotik obecně v kapslích? A zároveň, zda tedy z této logiky je na místě po probiotikách v kapslích sáhnout pouze po léčbě ATB a v případě potíží s trávením a ne jen tak? Případně, setkávám se často s užíváním probiotik při ekzému, nejsem ale z toho, co píšete si jistá, zda je to dobrý nápad, pokud je ekzém otázka hlavně narušení mikrobiomu?

Vývoj suplementů jde neustále vpřed, výrobci probiotik samozřejmě nezůtávají pozadu. V dnešní době je už standardem cílit na širší spektrum kmenů/rodů/druhů, ani to ale není "dokonalé", protože:
1. Z pohledu diverzity hodnoty 5-10 zastoupených kmenů, se kterými dnes výrobci pracují, nic neřeší,
2. Tento trend neodpovídá individuálním potřebám metabolismu jedince.
Pokud bychom ale pracovali se zprůměrovaným jedincem západní společnosti, jehož diverzita střevní mikrobioty není úplně ukázková, tak pořád má smysl s probiotiky v suplementaci pracovat, u zdravého jedince vždy bude přínosem. V případě snahy o podporu řešení některých zdravotních potíží ale riskujete, protože použitý druh mikroorganismu nemusí odpovídat potřebám dané situace a stav naopak zhoršit.
Začínají se postupně objevovat společnosti, které k analýze střevní mikrobioty nabízí i probiotika na míru - tady jsem přesvědčen, že je to směr budoucnosti, má smysl tuto oblast průběžně sledovat.

Témata:  Střevní mikrobiom   Mikrobiota 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi