Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Dobrý den, pane magistře,
prosím o radu, jak postupovat při redukci hmotnosti u morbidně obézních klientů. Moje známá se opakovaně snaží zhubnout. V současné době má zhruba tyto parametry- váha: 140kg, výška: 170cm, věk: 34. Léky neužívá, s ničím se neléčí. Momentálně na rodičovské dovolené, i přes svojí velkou váhu je poměrně aktivní, 2x týdně 90 min zumba, 2x týdně pilates, procházky s dcerou. V posledním roce 2x využila služeb výživových poradců, kdy denní kalorický příjem u jednoho měla 1700 kcal, u druhého 1800 kcal. Režim nevydržela (v obou případech) držet déle než měsíc. Dle jejích slov měla hlad, velké chutě na sladké a byla unavená. I přes mé prakticky nulové zkušenosti se mi příjem 1700-1800 kcal/den zdá v tomto případě hrozně málo. Osobně mám bohužel pocit, že cílem těchto poradců spíše bylo, aby klientka měla za dobu, kterou si u nich zaplatila, co největší váhový úbytek/viditelné výsledky. A nebo se pletu a právě u velmi obézních klientů je takto nízký příjem v pořádku?
Děkuji za radu.
Na závěr mého dotazu mi ještě dovolte poděkovat Vám za opravdu vynikající kurz - Poradce pro výživu a suplementaci. Kurz je bezkonkurenční, jak obsahem tak Vaším přístupem ke studentům. Ještě jednou mnohokrát děkuji a přeji jen vše dobré.
Příjem energie v rozmezí 1700-1800 kcal při tělesné hmotnosti 140 kg se může jevit jako příliš nízký, neznamená to ale, že dieta je špatně koncipovaná. Při nastavení energetické bilance by se mělo vycházet především z měřených hodnot bazálního metabolismu (BMR), podílu svalové hmoty a úrovni pohybové aktivity. Není úplně ideální, aby příjem energie klesal pod hodnoty BMR, v praxi je ale možné takové diety krátkodobě realizovat, přináší svoje úspěchy.
Klíčové je nastavit vhodné poměry makroživin, podmínkou je dostatek bílkovin (v těchto situacích se nebojte mírného nadprůměru v rozmezí 20-25 % z celkového příjmu energie, protože při nižším příjmu energie potřebujete podpořit činnost svalového metabolismu a současně zvýšit stupeň zasycení). Z důvodu nutnosti vyhnout se zbytečným výkyvům krevní glykémie orientujte pozornost na preferenci zdrojů komplexních sacharidů (nejlépe v podobě celých zrn, současně se vyhýbejte produktům z mouky). V neposlední řadě zvyšte příjem vlákniny (primárně ze zdrojů luštěnin a zeleniny), která zvyšuje stupeň zasycení.
Pokud klient přechází ze stravovacího režimu, který byl příčinou nárůstu tělesné hmotnosti, na redukční, je přirozené, že se bude potýkat s pocity hladu a výkyvy krevní glykémie, tomuto se nikdy úplně nevyhnete.
Toto je základní rámec, se kterým v takových situacích pracujte. Není sice 100% zárukou toho, že bude fungovat u každého, v případech některých metabolických poruch způsobujících nárůst tělesné hmotnosti (dysfukkce štítnice apod.) je nutné přizpůsobit dietu individualitě jedince.
Témata: Hubnutí Kalorický příjem
Více o výukové
aplikaci ZOF.
Otestujte svoji
nutriční gramotnost.
Podívejte se na naši
nabídku kurzů.
Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.