Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Čaj

Čaj je nápoj, který má své kořeny v Asii, konkrétně v Číně, kde byl považován za léčivou rostlinu již před tisíci lety. Jeho konzumace se postupně rozšířila do celého světa a dnes je čaj, hned po vodě, druhým nejčastěji konzumovaným nápojem na světě. Existuje mnoho druhů čaje, které se liší nejen chutí, ale také výživovými hodnotami a účinky na zdraví. Mezi nejznámější patří zelený, černý, bílý a oolong čaj, které pocházejí z rostliny Camellia sinensis, ale také bylinné a ovocné čaje.
Čaj je bohatý na antioxidanty, zejména na polyfenoly, které mají prokázané protizánětlivé a protirakovinné účinky. Čaje také obsahují kofein, který může pomoci zlepšit koncentraci a odbourávat únavu.
Některé bylinné čaje, jako je třeba heřmánek nebo máta, mají relaxační účinky a mohou pomoci při trávení.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký čaj byste doporučil pro šestiměsíční dítě.
Děkuji za odpověď.

Vždy takové, které neobsahují stimulační látky a chuťově nejsou zbytečně agresívní. Běžně se preferují heřmánkové, fenyklové, meduňkové, ovocné s nižším podílem kyselin, nebo rooibos.

Dobrý den,
zmiňujete, že dlouhodobé užívání heřmánku může způsobit poškození sliznic. Pokud někdo pije pravidelně heřmánkový čaj před spaním, může se tento negativní účinek také projevit, nebo se to týká pouze zmíněného dávkování?
Děkuji

Toto upozornění je obecné, v praxi se vztahuje především v dlouhodobé konzumaci silnějších výluhů, případně se s tímto jevem setkáte u citlivějších jedinců. Jeden šálek čaje před spaním považujte za naprosto bezpečný přístup.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat k tomu názoru na dobu louhování čaje výše v diskusi:
"obecně platí, že čím delší doba louhování, tím vyšší obsah kofeinu následně čaj obsahuje".
Setkala jsem se s opačným názorem u černého čaje (nevím jestli platí i u zeleného) a to, že čím déle se louhuje od 4 až do 5 min., uvolňují se třísloviny, které právě účinek kofeinu neutralizují a čaj má pak účinky uklidňující. Jak to tedy prosím je? Pokud chceme snížit kofein máme čaj louhovat jen krátce nebo naopak déle 4-5 min.?
Děkuji.

Čím déle bylinu louhujete, tím více látek se do tekutiny uvolňuje, toto platí obecně. Faktem je, že s dobou louhování čajových listů se do vody kromě kofeinu uvolňují i třísloviny, které NEneutralizují účinky kofeinu, ale komplikují jeho uvolňování v těle. Tzn. čaj bude obsahovat hodně kofeinu i tříslovin, díky obsahu tříslovin se kofein bude vstřebávat v trávicím traktu pomaleji, jeho účinek v těle tak bude pozvolnější a dlouhodobější (řádově v hodinách). Při přípravě čaje tak záleží jen na vás, jaký postup budete preferovat s ohledem na cíl, který konzumací čaje sledujete.

Dobrý den,
pokud jsou malinové listy obsahující vit. C vhodné na čaj, tak asi dělaný zastudena. Varem se vit. C ničí, že?

Vitamín C je citlivý na oxidaci, rozkládá se tak i při nízkých teplotách (s rostoucími teplotami se ale rozklad zvyšuje). Ve vztahu ke zvýšeným teplotám je stabilní až do 190 stupňů Celsia, kdy se jeho struktura rozpadá - tzn. varem samotným se výrazně neničí, pouze se uvolňuje do okolí. To je výhoda u výroby čajů, kdy za studena vylouhujete méně vitamínu C než při vyšších teplotách.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi