Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Nastavení cyklů je silně individuální záležitost, vždy souvisí primárně s potřebami (= účelem užívání) jedince. Obecně platí, že po časově delší fázi příjmu by měla nastat kratší přestávka, a to řádově v týdnech.
Kombinace různých adaptogenů by měla podléhat určitým pravidlům - minimálně je vhodné se vyvarovat souběžnému příjmu několika typicky stimulačních adaptogenních bylin z důvodu možného rizika předávkování, které má podobné projevy, jako např. kofein (malou výjimkou jsou tady krátkodobé snahy o maximalizaci stimulace u sportovců před výkonem) - jedná se především o macu a rozchodnici, případně sibiřský ženšen.
Každá adaptogenní bylina obsahuje látky, které ovlivňují metabolismus specifickým způsobem a směrem. Při hledání vhodných kombinací je potřeba tento fakt zohlednit a neužívat současně byliny s protichůdným účinkem - např. klanoprašku, která má harmonizační vliv na nervový systém (v některých zemích se používá jako součást léčby depresí) a rozchodnici, která naopak funkci nervové soustavy stimuluje.
Dobrý den,
mohou prosím užívat klanoprašku i osoby s transplantovanými játry?
Děkuji za odpověď.
Tuto kombinaci by měl vždy schválit ošetřující lékař. S největší pravděpodobností ale bude proti, jelikož Schizandra ovlivňuje funkci léků, které jsou odbourávány v játrech (klanopřaška podporuje činnost jater), prokázané je zvýšení hladiny takrolimu (imunosupresivum) v krvi u pacientů po transplantaci jater.
Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.
Jedná se o obecné doporučení ve vztahu k celé skupině adaptogenů. S ohledem na specifičnost působení těchto látek na systémy v těle a jejich prakticky neměřitelnému a exaktně nevyhodnotitelnému účinku a vlivu se prezentuje nevhodnost pro epileptiky (důvody jsou v tomto směru především preventivně bezpečnostní). Jejich experimentování je rizikové, buďte v tomto směru opatrní, protože zvyšují celkovou vitalitu organismu a tím ovlivňují i elektrochemickou aktivitu mozku.
Nastavení cyklů je silně individuální záležitost, vždy souvisí primárně s potřebami (= účelem užívání) jedince. Obecně platí, že po časově delší fázi příjmu by měla nastat kratší přestávka, a to řádově v týdnech.
Kombinace různých adaptogenů by měla podléhat určitým pravidlům - minimálně je vhodné se vyvarovat příjmu několika typicky stimulačních adaptogenních bylin současně z důvodu možného rizika předávkování, které má podobné projevy, jako např. kofein (malou výjimkou jsou tady krátkodobé snahy o maximalizaci stimulace u sportovců před výkonem) - jedná se především o macu a rozchodnici, případně sibiřský žen šen.
Každá adaptogenní bylina obsahuje látky, které ovlivňují metabolismus specifickým způsobem a směrem. Při hledání vhodných kombinací je potřeba tento fakt zohlednit a neužívat současně byliny s protichůdným účinkem - např. klanoprašku, která má harmonizační vliv na nervový systém (běžně se používá jako součást léčby depresí) a rozchodnici, která naopak funkci nervové soustavy stimuluje.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.