Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Adaptogeny

Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají tělu přizpůsobit se stresu a podporují normální fungování tělesných procesů. Nachází se v některých rostlinách, které jsou tradičně používány v různých systémech léčby po celém světě (např. tradiční čínská medicína nebo ajurvéda). Adaptogeny mohou pomoci zlepšit fyzickou a duševní výdrž, podporovat imunitní systém a pomáhají tělu lépe zvládat stres.
Mezi nejznámější patří ženšen, ashwagandha, rhodiola rosea a další. Rostliny se zpracovávají do různých forem - čajů, tinktur, prášků nebo kapslí.

Dobrý den,
většina adaptogenů by neměla být užívána déle než půl roku. Jak dlouhá by měla být přestávka od dalšího užívání či cylku téhož nebo jiného adaptogenu? Mohou se tyto byliny svobodně kombinovat? Je nějaké doporučené množství nebo kombinace adaptogenů, které můžeme doporučit v „jednom půlročním cyklu”? Existují kombinace které se nedoporučují?
Předem děkuji za odpověď.

Nastavení cyklů je silně individuální záležitost, vždy souvisí primárně s potřebami (= účelem užívání) jedince. Obecně platí, že po časově delší fázi příjmu by měla nastat kratší přestávka, a to řádově v týdnech.
Kombinace různých adaptogenů by měla podléhat určitým pravidlům - minimálně je vhodné se vyvarovat souběžnému příjmu několika typicky stimulačních adaptogenních bylin z důvodu možného rizika předávkování, které má podobné projevy, jako např. kofein (malou výjimkou jsou tady krátkodobé snahy o maximalizaci stimulace u sportovců před výkonem) - jedná se především o macu a rozchodnici, případně sibiřský ženšen.
Každá adaptogenní bylina obsahuje látky, které ovlivňují metabolismus specifickým způsobem a směrem. Při hledání vhodných kombinací je potřeba tento fakt zohlednit a neužívat současně byliny s protichůdným účinkem - např. klanoprašku, která má harmonizační vliv na nervový systém (v některých zemích se používá jako součást léčby depresí) a rozchodnici, která naopak funkci nervové soustavy stimuluje.

Dobrý den,
mohou prosím užívat klanoprašku i osoby s transplantovanými játry?
Děkuji za odpověď.

Tuto kombinaci by měl vždy schválit ošetřující lékař. S největší pravděpodobností ale bude proti, jelikož Schizandra ovlivňuje funkci léků, které jsou odbourávány v játrech (klanopřaška podporuje činnost jater), prokázané je zvýšení hladiny takrolimu (imunosupresivum) v krvi u pacientů po transplantaci jater.

Dobrý den,
smí se ženšen nebo i jiné adaptogeny užívat u autoimunitních chorob? Předpokládám, že zřejmě ne, když se užívají imunosupresiva, ale pokud se daří onemocnění držet v remisi a člověk není na lécích?
Děkuji

Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.

Dobrý den,
uvádíte, že adaptogeny nejsou vhodné pro epileptiky. Chci se zeptat, proč a jaké? V případě, že by existovaly výjimky u určitých typů epilepsie, či u určitých typů adaptogenů, jestli by jste je zde mohl uvést.

Jedná se o obecné doporučení ve vztahu k celé skupině adaptogenů. S ohledem na specifičnost působení těchto látek na systémy v těle a jejich prakticky neměřitelnému a exaktně nevyhodnotitelnému účinku a vlivu se prezentuje nevhodnost pro epileptiky (důvody jsou v tomto směru především preventivně bezpečnostní). Jejich experimentování je rizikové, buďte v tomto směru opatrní, protože zvyšují celkovou vitalitu organismu a tím ovlivňují i elektrochemickou aktivitu mozku.

Dobrý den,
většina adaptogenů by neměla být užívána déle než půl roku. Jak dlouhá by měla být přestávka od dalšího užívání či cyklu téhož nebo jiného adaptogenu? Mohou se tyto byliny svobodně kombinovat? Je nějaké doporučené množství nebo kombinace adaptogenů, které můžeme doporučit v „jednom půlročním cyklu”? Existují kombinace, které se nedoporučují?
Předem děkuji za odpověď.

Nastavení cyklů je silně individuální záležitost, vždy souvisí primárně s potřebami (= účelem užívání) jedince. Obecně platí, že po časově delší fázi příjmu by měla nastat kratší přestávka, a to řádově v týdnech.
Kombinace různých adaptogenů by měla podléhat určitým pravidlům - minimálně je vhodné se vyvarovat příjmu několika typicky stimulačních adaptogenních bylin současně z důvodu možného rizika předávkování, které má podobné projevy, jako např. kofein (malou výjimkou jsou tady krátkodobé snahy o maximalizaci stimulace u sportovců před výkonem) - jedná se především o macu a rozchodnici, případně sibiřský žen šen.
Každá adaptogenní bylina obsahuje látky, které ovlivňují metabolismus specifickým způsobem a směrem. Při hledání vhodných kombinací je potřeba tento fakt zohlednit a neužívat současně byliny s protichůdným účinkem - např. klanoprašku, která má harmonizační vliv na nervový systém (běžně se používá jako součást léčby depresí) a rozchodnici, která naopak funkci nervové soustavy stimuluje.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi