Tinnitus

Tinnitus (z latinského tinnire – znít) označuje celou řadu zvuků, který postižený vnímá jen subjektivně. Tento problém běžně přetrvává dlouhodobě a výrazně ovlivňuje kvalitu života, protože komplikuje možnost se soustředit na každodenní aktivity. Postižení tak strádají nejen psychicky, ale z důvodu nekvalitního spánku i fyzicky.

Odhaduje se, že různé ušní šelesty postihují přibližně 17 % celosvětové populace.

Příčiny vzniku jsou různé, nejčastěji jsou lokalizovány ve vnitřním uchu, na sluchových drahách, v krční páteři nebo přímo v mozku. Nedostavují se nahodile, ale jsou důsledkem:

  • nadměrného zatížení sluchu,
  • dlouhodobého pobytu člověka v hlučném prostředí,
  • jeho stresové expozice,
  • přepracovanosti apod.

Mohou vznikat také v důsledku některých metabolických a endokrinologických chorob (diabetes, poruchy štítné žlázy), případně jsou jejich příčinou hormonální změny.

Postižený by se měl podrobit důkladnému ORL vyšetření. V konkrétních případech je nezbytné absolvovat RTG, magnetickou rezonanci, metabolické, endokrinologické, eventuálně oční vyšetření.

Terapie tinnitu je individuální, nejčastěji se zaměřuje na:

1. Podávání vazoaktivních léčiv (látek, které ovlivňují průsvit cév přímým působením na hladkou svalovinu cévní stěny),

2. Terapii šumem o nízké intenzitě.

Vliv stravy na tinnitus

Některé živiny mají pozitivní vliv na sluchový aparát. Běžně se pracuje s:

1. Vyššími dávkami vitamínu E, který má schopnost regenerovat periferní nervy,

2. Příjmem látek, které zvyšují přítok krve do vnitřního ucha a zlepšují přenosy signálů. Jedná se například o extrakty z ginkgo biloba, kde za kvalitní jsou považovány standardizované na obsah ginkgoflavonoidů a terpenových laktonů.

Dále má ve stravě smysl sledovat zastoupení vápníku a hořčíku, kde tyto prvky ovlivňují fungování nervové soustavy.

Tinnitus je specifický zdravotní problém, na jehož průběh nemá kvalita a koncepce stravy prokázaný přímý a současně zásadní vliv. Malou, ale svým významem důležitou výjimkou jsou výše uváděné látky používané při podpůrné terapii. Tomuto tématu se blíže věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, kde studenti řeší, jakým způsobem zajistit dostatečný příjem účinných látek. Součástí výuky je proto i poměrně rozsáhlá oblast doplňků stravy s cílem naučit se rozlišovat skutečně kvalitní produkty, které jsou dostupné na trhu.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Jan Štěpán

Musím se přiznat, že již první setkání s panem Mgr. Martinem Jelínkem bylo pro mne vstupem do úplně nového světa. Absolvování kurzu „Poradce pro výživu a suplementaci“ mi otevřelo oči a umožnilo mi v první řadě se postarat o to, aby se moje rodina vhodně stravovala a pečovala o své zdraví. Neustále slýchám, jak v mém okolí umírají lidé ve věku mnohdy i méně než 50 let. Infarkty, rakoviny, mrtvice… Díky kurzům ATAC dnes víme, jak těmto potížím předcházet a eliminovat tak až 80% rizik předčasného úmrtí. A nejvíce si cením možnosti další spolupráce s lektorem panem Mgr. Martinem Jelínkem, dle mého názoru předním odborníkem na téma zdraví nejen v ČR, ale i v Evropě.

Ladislav Škárka

Již dříve jsem se věnoval tomuto oboru a chtěl jsem si dále rozšířit obzory. Diky panu Mgr. Martinu Jelínkovi jsem zjistil, jaké jsem měl mezery a nyní mohu mnohem lépe poradit svým klientům i rodině. Celý kurz byl velmi dobře vedený. Těším se, až budu mít příležitost absolovat další z nabízených kurzů.

Bc. Martin Karvaš

K tomuto kurzu som sa dostal predovšetkým z vlastnej iniciatívy, keďže som si začal uvedomovať, aká je výživa kľúčová pri vzniku, či eliminácii zdravotných komplikácií. Mgr. Martin Jelínek sa dostal do môjho povedomia prostredníctvom jeho prednášok a niekoľkých kníh, ktoré ma zaujali svojou jednoduchosťou, ale zároveň odbornosťou. Rozhodol som sa teda pre absolvovanie kurzu, predovšetkým kvalitného a za taký tento kurz aj považujem. Podľa môjho názoru je vhodným prepojením poznatkov západnej a východnej medicíny. Na jednej strane rešpektuje dôležité poznatky západnej medicíny, ale zároveň nediskriminuje tisícročné vedomosti východných kultúr, či už Ájurvédy, alebo čínskej tradičnej medicíny. Prioritou tohto kurzu je naučiť Vás pristupovať racionálne k tomu, čo dokážete každodenne ovplyvňovať a zároveň tak vytvoriť životný štýl postavený na týchto zásadách. Tento kurz teda nie je liek, ktorý Vám utlmí dočasne bolesť, prípadne vyrieši jeden problém. Je to predovšetkým spôsob ako sa zamerať na príčiny, pochopiť ich a natrvalo vyriešiť. S nadšením konštatujem, že mi tento kurz dal naozaj veľmi solídny základ v oblasti výživy a suplementácie, na ktorom sa dá ďalej stavať.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu