Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Tinnitus

Tinnitus

Tinnitus (z latinského tinnire – znít) označuje celou řadu zvuků, který postižený vnímá jen subjektivně. Tento problém běžně přetrvává dlouhodobě a výrazně ovlivňuje kvalitu života, protože komplikuje možnost se soustředit na každodenní aktivity. Postižení tak strádají nejen psychicky, ale z důvodu nekvalitního spánku i fyzicky.

Odhaduje se, že různé ušní šelesty postihují přibližně 17 % celosvětové populace.

Příčiny vzniku jsou různé, nejčastěji jsou lokalizovány ve vnitřním uchu, na sluchových drahách, v krční páteři nebo přímo v mozku. Nedostavují se nahodile, ale jsou důsledkem:

  • nadměrného zatížení sluchu,
  • dlouhodobého pobytu člověka v hlučném prostředí,
  • jeho stresové expozice,
  • přepracovanosti apod.

Mohou vznikat také v důsledku některých metabolických a endokrinologických chorob (diabetes, poruchy štítné žlázy), případně jsou jejich příčinou hormonální změny.

Postižený by se měl podrobit důkladnému ORL vyšetření. V konkrétních případech je nezbytné absolvovat RTG, magnetickou rezonanci, metabolické, endokrinologické, eventuálně oční vyšetření.

Terapie tinnitu je individuální, nejčastěji se zaměřuje na:

1. Podávání vazoaktivních léčiv (látek, které ovlivňují průsvit cév přímým působením na hladkou svalovinu cévní stěny),

2. Terapii šumem o nízké intenzitě.

Vliv stravy na tinnitus

Některé živiny mají pozitivní vliv na sluchový aparát. Běžně se pracuje s:

1. Vyššími dávkami vitamínu E, který má schopnost regenerovat periferní nervy,

2. Příjmem látek, které zvyšují přítok krve do vnitřního ucha a zlepšují přenosy signálů. Jedná se například o extrakty z ginkgo biloba, kde za kvalitní jsou považovány standardizované na obsah ginkgoflavonoidů a terpenových laktonů.

Dále má ve stravě smysl sledovat zastoupení vápníku a hořčíku, kde tyto prvky ovlivňují fungování nervové soustavy.

Tinnitus je specifický zdravotní problém, na jehož průběh nemá kvalita a koncepce stravy prokázaný přímý a současně zásadní vliv. Malou, ale svým významem důležitou výjimkou jsou výše uváděné látky používané při podpůrné terapii. Tomuto tématu se blíže věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, kde studenti řeší, jakým způsobem zajistit dostatečný příjem účinných látek. Součástí výuky je proto i poměrně rozsáhlá oblast doplňků stravy s cílem naučit se rozlišovat skutečně kvalitní produkty, které jsou dostupné na trhu.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Radka Ondrušková

Kurz Výživa dětí on-line vnímám jako opravdu intenzivní, za krátký čas mi poskytl množství důležitých základních informací, některé jsem si jen oživila, jiné pro mě byly nové. Nejvíc oceňuji, že Váš pohled na výživu je mnohovrstevný a nedogmatický a zároveň poskládaný do logického celku. Výuková hra ZOF mi nabídla možnost vyzkoušet si, jak by se teoretické poznatky mohly uplatnit v praktickém vaření a stravování. Po absolvování kurzu se cítím mnohem jistější ve své současné práci v oblasti školního stravování a ráda bych v budoucnosti prošla některým z Vašich rozsáhlejších kurzů.

Lucie Mutinská

Hledala jsem takový kurz pro výživové poradce, který má výborné reference, je veden zkušeným profesionálem a praktikem, a který by mi poskytnul mnohem víc než jen status výživového poradce. Mé nároky byly o to vyšší, že oblastí výživy a vztahem výživy a zdraví se již dlouhá léta aktivně sama zabývám. Profesně se věnuji homeopatii a celostnímu léčení, prošla jsem například i kurzy makrobiotiky, profesionálně pekla celozrnný kváskový chléb pro bioprodejny a lidi v širokém okolí, mám dlouholeté a bohaté osobní zkušenosti s vegetariánskou i veganskou stravou. Měla jsem představu o takovém kurzu, který by všechny tyto skutečnosti zohlednil a začlenil a zároveň mě posunul ještě dál. Měla jsem tedy na kurz tak vysoké nároky, že běžně nabízené kurzy vůbec nezapadaly do mé představy o dalším studiu výživy. Zavolala jsem proto Margit Slimákové, zkušené specialistce na výživu, abych jí popsala svojí situaci a poprosila jí o radu. Doporučila mi buď studium v zahraničí nebo u Martina Jelínka. Vzhledem k tomu, že mám 6 dětí a do zahraničí by bylo komplikované odjet, tak jsem zvolila studium u Martina Jelínka. Věřím, že právě tento kurz odpovídá vysoké úrovni některých uznávaných zahraničních kurzů a řekla bych, že v mnohém je i překonává řadou přesahů do různých, specifických oblastí problematiky výživy. Ze studia jsem byla doslova nadšená. Ve všech ohledech splnilo má očekávání a mnohdy je i překonalo. Lektor Martin Jelínek byl vždy otevřený a po celou dobu neúnavně odpovídal na všechny naše dotazy osobně i formou e-mailů či telefonických hovorů. Vždy nahlíží na problém ze všech možných úhlů pohledu, což je pro každého účastníka velmi inspirativní a obohacující. Osobní setkávání s lektorem pro nás byla velkým přínosem nejenom díky know-how, které jsme si z nich odnášeli, ale také díky skvělé atmosféře, která tam pokaždé byla. Velmi intenzivní a informačně nabitý kurz trval celých dlouhých 7 měsíců (i s vypracováním závěrečné práce) - měla jsem tak dostatek času, abych do sebe mohla vstřebat všechny informace. Kurz mě velmi obohatil a inspiroval k nalezení směru, kterým se chci dále ve svém profesním i osobním rozvoji ubírat. Tímto Vám Martine ještě jednou velmi děkuji!

Miroslav Vondrovský

Při výběru kurzu jsem „vsadil“ na lektora Martina Jelínka. Prvotním impulsem bylo sledováním jeho tematických přednášek na internetu. To bylo první seznámení s ním. Dále mě zaujalo online studium z tepla domova. Už v průběhu kurzu jsem teplo domova opustil a účastnil se osobně i jeho přednášky v Praze. Nyní se chystám na další kurz – Magický půst. Těším se, že si opět rozšířím obzory, které budu moci předávat i svému okolí. A doufám, že na své celoživotní „výživné“ vzdělávací pouti, se naše cesty ještě párkrát zkříží. Jako základní stavební kámen v oblasti výživy si tento kurz velmi považuji.