Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Termický vliv stravy

Termický vliv stravy

Termický vliv stravy

Jedna ze zajímavých vlastností potravin, se kterou už dlouhá tisíciletí pracují některé východní kultury a která se do povědomí moderní vědy dostává velmi pomalu, je jejich termický vliv na organismus. Vychází z faktu, že většina potravin má schopnost vyvolávat po konzumaci pocity tepla nebo chladu v těle. Tato vlastnost stravy ovlivňující chování metabolismu je v pořadí pátým pravidlem Zóny optimálního fungování, na jejichž principech učíme zájemce celostnímu přístupu ke stravování a zdraví.

Při bližším zkoumání této charakteristiky se zjistilo, že za výsledkem stojí spektrum některých faktorů. U většiny rostlin jsou to především různé fytochemické látky, obecně pak složení bílkovin, struktura sacharidů, úroveň stravitelnosti potraviny, při které se uvolňuje energie potřebná pro vyvolání tohoto efektu, v neposlední řadě i energetická charakteristika (jin a jang).

Termický vliv stravy

 

Nadpoloviční většina odborníků zabývající se výživou tuto vlastnost nerespektuje a vůbec ji nebere v potaz. Často ji dokonce odbývají argumentem, že se jedná o nesmysl a neměřitelný parametr. Tak jako ve většině jiných případů mají pravdu pouze zčásti, konkrétně až v druhém tvrzení. Tedy že se bavíme o neměřitelném parametru. To, jakým způsobem bude potravina po její konzumaci vyvolávat pocity tepla nebo chladu, popřípadě zda se bude projevovat termicky neutrálně, záleží na mnoha faktorech a není vyjádřitelné konkrétní veličinou. Jedinou zpětnou vazbou tak zůstává vlastní pocit po konzumaci dané potraviny.

Schopnost potravin ovlivňovat skrze sympatický a parasympatický systém autonomní nervové soustavy pocity tepla a chladu na sobě pocítí v určitém rozsahu úplně každý. Typickým příkladem jsou ochlazující pocity po vypití piva uprostřed zimy (osvěžující v létě), popřípadě horko po snědení chilli papričky. I přesto, že zmiňujeme extrémy, podobnou schopnost, ale v menším rozsahu, má naprostá většina potravin (s výjimkou neutrálních).

S určitou mírou rozptylu tak můžeme definovat potraviny s horkým nebo ohřívajícím účinkem, na opačném pólu pak najdeme osvěžující a ochlazující skupiny. Zbytek připadá na neutrální působení, kdy se potravina po konzumaci termicky v těle neprojevuje.

U tohoto pravidla platí, že termický účinek potravin je silně subjektivní a je ovlivňován širokým spektrem faktorů. Je proto vhodnější se naučit tyto parametry odvozovat, než se učit zpaměti. Na toto dbáme i při výuce - elektronická hra ZOF, na které se studenti našich kurzů učí vytvářet různé stravovací režimy, umí vyhodnocovat termický vliv potravin. Výsledná hodnota je ale vždy orientační a potřeba počítat s tím, že v praxi může být výsledek mírně odlišný.

Co říkají o studiu naši absolventi

Bc. Shanti Šimková

Kurz Poradce pro výživu a suplementaci je dalším z mnoha mezníků v cestě seberozvoje jedince, který se zajímá o to, co vše dodává svému tělu. Jsem vegetariánka 17 let, o zdravou výživu se zajímám již dlouhodobě a krom pár studijních okruhů (pro mne opravdu nezajímavých - ale kdo se zavděčí všem) jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací. Vzhledem k tomu, že lidé spíše dají na rady diplomovaného odborníka než člověka s "jen" 17ti lety zkušeností, mohu díky tomuto kurzu do lidí v mém okolí "rýpat odborně" :). A to ještě s vidinou dalších tématických kurzů....

JUDr. Martina Mikolajczyková

Ve snaze získat informace o zdravém způsobu stravování a jeho možného začlenění do života naší rodiny jsem získala z různých zdrojů hodně informací, ale nebyly ucelené a občas nedávaly smysl. Řešení jsem našla v tomto kurzu. Velmi si cením dalších nástavbových kurzů, které vzdělání významně prohlubují.

Bc. Ondra Matoušek

Do kurzu jsem vstupoval po osobním doporučení, v té době s vysokoškolským tělovýchovným vzděláním a několika lety zkoušení různých nutričních postupů sám na sobě. Mým největším strachem bylo, abych nestrávil většinu času opakováním již známých informací a z kurzu si opravdu něco odnesl. Hned první týden mě ale strachu zbavil, kdy jsem i v absolutně základních problematikách nalézal fakta, která mě obohacovala a dokazovala tu výbornou referenci, kterou jsem původně dostal. Upřímně mě zaujal holistický pohled p. Jelínka, který svým studentům dokázal bez rozdílu úrovní předat velkou spoustu zajímavých informací, převedených přímo do praxe prostřednictvím nutričního software ZOFapp, který nemá na tuzemském trhu v rámci rozmanitosti jeho funkcí žádnou konkurenci. Z kurzu si odnáším krom informací týkajících se výživy i cenné rady do začátku podnikání a i mírně odlišný způsob uvažování nejen nad nutriční problematikou a můžu ho doporučit každému bez ohledu na jeho aktuální úroveň. Tento půlroční vzdělávací proces v kombinaci s přípravným seminářem na státní zkoušku vnímám jako výbornou přípravu na klinickou praxi a i na zkoušku jako takovou. Martina Jelínka si vážím jako člověka, vnímám ho jako odborníka na správném místě a jsem vděčný za čas, který jsem s ním měl možnost strávit.