Úvod / Co se u nás studuje / Potravinové intolerance
Pod označením "potravinové intolerance" se skrývají jednotlivé formy nesnášenlivostí na některé složky v potravinách. Jsou způsobeny ztrátou schopnosti jedince strávit určitou látku v potravině z důvodu nedostatečné funkce enzymů. Na jejich vzniku se (na rozdíl od alergií) nepodílí imunologické procesy.
Tyto problémy mohou vznikat i sekundárně jako následek různých onemocnění, např. poruch zažívání, nebo vstřebávání v důsledku infekčních průjmů, pankreatitid či onemocnění jater. V posledních letech se hojně poukazuje i na možnou příčinu vzniku intolerancí ze strany psychosomatických poruch.
Mezi nejčastější potravinové intolerance patří:
1. Laktózová intolerance.
Při této formě intolerance trávicí trakt neprodukuje enzym laktázu, jejímž úkolem je štěpit mléčný cukr.
2. Fruktózová intolerance.
Dědičné onemocnění projevující se neschopností metabolismu zpracovat ovocný cukr (fruktózu).
3. Fenylketonurie.
Jedná se o nejčastější geneticky podmíněný defekt látkové výměny aminokyselin.
4. Celiakie.
Celiakie se projevuje neschopností strávit bílkoviny lepku.
Intolerance jsou spojeny s nedostatkem nebo absencí enzymu, který štěpí složku, která následně vyvolává daný problém. Nejčastější příčinou jejich vzniku jsou genetické dispozice, vznikají ale i na základě účinků některých vazoaktivních látek (histamin, tyramin, serotonin, tryptamin). Potravinové intolerance tedy nejsou imunitním, ale metabolickým problémem.
Intolerance se na rozdíl od alergií projevují opožděně (s odstupem i několika dní po požití nevhodné potraviny), jejich projevy jsou velmi různorodé:
Jediným řešením potravinových intolerancí je dieta, v rámci které je třeba se vyhýbat problematické složce.
Existuje i podpůrná medikace, která obnáší užívání enzymů, které tělu chybí - typickým příkladem je užívání enzymu laktázy při laktózové intoleranci.
Úpravy stravy při intolerancích obnáší eliminaci problematických složek ze stravy. K tomu je potřeba orientovat se ve složení potravin - největší výzvou v praxi jsou především průmyslově zprocesované produkty, které mohou obsahovat menší množství nežádoucích látek. Řešením těchto situací se věnujeme především v kurzu Poradce pro výživu, kde se studenti na výukové aplikaci ZOF učí pracovat s vhodnými potravinami při tvorbě jídelníčků.
Mgr. Martin Jelínek
Bc. Shanti Šimková
Kurz Poradce pro výživu a suplementaci je dalším z mnoha mezníků v cestě seberozvoje jedince, který se zajímá o to, co vše dodává svému tělu. Jsem vegetariánka 17 let, o zdravou výživu se zajímám již dlouhodobě a krom pár studijních okruhů (pro mne opravdu nezajímavých - ale kdo se zavděčí všem) jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací. Vzhledem k tomu, že lidé spíše dají na rady diplomovaného odborníka než člověka s "jen" 17ti lety zkušeností, mohu díky tomuto kurzu do lidí v mém okolí "rýpat odborně" :). A to ještě s vidinou dalších tématických kurzů....
Ing. Irena Kašpárková, PhD.
Absolvováním kurz Poradce pro výživu a suplementaci jsem získala řadu podrobných informací. Líbilo se mi hlavně to, že konečně byla problematika vysvětlena i po chemické stránce, což mi v řadě publikací, které jsem pročetla, chybělo. Konečně mi někdo vysvětlil, proč to tak je. V kurzu se najde opravdu každý, odborník i laik. Spoustu faktů jsem si díky dobře sestaveným testům a metodě myšlenkových map dokázala natrvalo zapamatovat. Poradenství se budu nadále věnovat jako výživový poradce v posilovně pro ženy. Myslím, že jsem si vybrala dobře - tento kurz má ohlas a já doufám, že mu budu dělat dobrou reklamu-například na svých stránkách www.fitiren.cz
Ing. Martin Škába
Jsem velmi vděčný za možnost vzdělávat se od Mgr. Martina Jelínka. Kurzy, semináře a osobní konzultace mi velmi pomáhají v profesionálním rozvoji a díky tomu mohu být stále více a více nápomocen svým klientům. Vzdělání je velmi široké, takže absolvent kurzů může řešit jak výživu dětí, dospělých, seniorů až po vrcholové sportovce.