Epilepsie

Epilepsie (padoucnice) je stav, který je výsledkem nadměrné elektrické aktivity v mozku a nervovém systému. Ve zdravém mozku je přenos elektrických impulsů mezi buňkami pod kontrolou regulačních mechanismů. V případě epilepsie ale dochází k situacím, kdy je velké množství mozkových buněk aktivováno najednou. Taková elektrická aktivita označovaná jako epileptický záchvat se projevuje různými způsoby, nejčastěji prázdným pohledem, ztrátou vědomí nebo křečemi.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou v mnoha případech neznámé, někdy však takovým záchvatům předcházel:

  • úraz hlavy,
  • zánět mozku,
  • mozková cévní příhoda,
  • mozkový nádor.

Významnou roli může hrát i dědičnost. Bylo zjištěno, že u epileptiků může vyvolat záchvat nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) i nízké hladiny některých nutričních látek (B komplex, hořčík, cholin).

U lidí, kteří epilepsii nemají, může vyvolat záchvat např.:

  • nedostatek spánku,
  • velké množství alkoholu,
  • stres.

Vliv stravy na epilepsii

Ukazuje se, že elektrickou aktivitu v mozku mohou korigovat některé živiny ve stravě. V praxi pak dochází k situacím, kdy postižený místo úpravy stravy řeší situaci užíváním vybraných doplňků stravy s obsahem preferovaných látek ve standardizovaném množství a vyšší biologickou aktivitou. Tato situace ale může být dvousečnou zbraní. Pacienti užívající antiepileptika by v žádném případě neměli přerušit léčbu nebo snížit dávky bez doporučení lékaře. Současně by si měli být vědomi, že žádné přírodní prostředky v tomto případě nemohou být náhradou za předepsané léky. Funkce suplementů spočívá především v doplnění některých látek, jejichž nedostatek může přispívat ke vzniku záchvatu, případně může jejich zvýšený příjem pomoci zvládat jednotlivé záchvaty.

Nejčastěji jsou v průběhu podpůrné léčby padoucnice doporučovány vitamíny B komplexu, které se účastní tvorby neurotransmiterů. Nejdůležitějšími z celé skupiny je kyselina listová a vitamín B6, pro dosažení lepšího efektu je ale vhodnější užívat celý B komplex, protože tyto vitamíny účinkují nejlépe společně.

Pro posílení dobré funkce nervů a mozku je vhodné sledovat ve stravě příjem vápníku a hořčíku.

Jedna z teorií vzniku padoucnice uvádí, že záchvat je vyvolán poškozením tukových membrán nervových buněk. Na základě toho se doporučuje užívat pravidelně:

- Vitamín E.
Svými antioxidačními vlastnosti může potlačit chemické změny, které vedou k takovému poškození. Výhodnější jsou vždy jeho přírodní formy.

Lecitin.
Zlepšuje využívání vitamínu E v těle a současně obsahuje látky, které stabilizují mozkovou činnost.

Obecně platí, že lidé postižení epilepsií by se měli vyhýbat:
- Konzumaci alkoholu, který snižuje účinky antiepileptických léků,
- Zvýšené fyzické námaze (únava může zvyšovat náchylnost k záchvatům).

Často se prezentuje, že v průběhu tohoto onemocnění by se měli pacienti vyhýbat užívání omega-3 mastných kyselin. Existují ale výjimky, které se jednoznačně musí řešit s ošetřujícím lékařem (z důvodu možné kontraindikace s užívanými léky a současně schopnosti omega-3 kyselin podporovat aktivitu mozkové činnosti). Stejně tak je vhodné se vyhýbat užívání přípravků s obsahem ginkgo biloba.

Problematice výživy mozku se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, jehož součástí je i téma epilepsie. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby odpovídal obecně prezentovaným nutričním pravidlům pro tyto situace. Výraznou oporou v jejich snažení je výuková aplikace ZOF, která sleduje nutriční kvalitu sravovacích plánů, upozorňuje na potenciální chyby a navádí studenty správným směrem.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Gabriela Kortová

O zdravý životní styl se zajímám již delší dobu. K úplné spokojenosti mi už chybělo pouze seznámit se s kurzy pana Martina Jelínka. Na začátku jsem se bála, zda to jako naprostý laik zvládnu, ale obavy se rozplynuly a brzy jsem pochopila, že nezůstane pouze u jednoho kurzu. Investice do sebe a svého rozvoje je tou nejlepší investicí. Pokud se za tři roky člověk ohlédne zpět a zjistí, že se v jeho životě nic moc nezměnilo a nikam dál se neposunul - jsou to 3 promarněné roky. Ráda bych tímto poděkovala za profesionalitu a velmi lidský přístup, ochotu a možnost se posunout opět o kus dál.

Ing. Václav Solanský

Dlouho jsem hledal kurz, který by sjednotil a utřídil mé dosavadní nabyté znalosti v oblasti zdraví a výživy. V dnešní době dochází často k rozhodovací paralýze – internet a další zdroje chrlí kvanta informací, ve kterých je obtížné se pragmaticky vyznat. Hledal jsem ale nejen celistvé informace, hlavně jsem pátral po té správné osobě, člověku z dlouholeté praxe, lektorovi, který to, co říká, taky sám dělá. Pan Mgr. Martin Jelínek, který osobně kurz vede, je přesně tou osobou, která tyto parametry splňuje. Setkání s ním dalece přesahuje mantinely tohoto kurzu, protože ukončením kurzu nic nekončí, ale teprve začíná spolupráce na cestě k lepšímu a zdravějšímu životu nás všech. Rozhodnete-li se jít touto cestou, budou to jedny z nejlépe investovaných prostředků ve Vašem životě.

Martin Cidlinský

Tento kurz mi pomohl nejenom v profesionálním rozvoji, ale myslím si, že styl učení je jeden z nejúčinějších, které jsem měl možnost vidět. Celá tato koncepce je skvělou možností, jak se komplexně rozvíjet v oboru výživového poradenství.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu