Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Epilepsie

Epilepsie

Epilepsie (padoucnice) je stav, který je výsledkem nadměrné elektrické aktivity v mozku a nervovém systému. Ve zdravém mozku je přenos elektrických impulsů mezi buňkami pod kontrolou regulačních mechanismů. V případě epilepsie ale dochází k situacím, kdy je velké množství mozkových buněk aktivováno najednou. Taková elektrická aktivita označovaná jako epileptický záchvat se projevuje různými způsoby, nejčastěji prázdným pohledem, ztrátou vědomí nebo křečemi.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou v mnoha případech neznámé, někdy však takovým záchvatům předcházel:

  • úraz hlavy,
  • zánět mozku,
  • mozková cévní příhoda,
  • mozkový nádor.

Významnou roli může hrát i dědičnost. Bylo zjištěno, že u epileptiků může vyvolat záchvat nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) i nízké hladiny některých nutričních látek (B komplex, hořčík, cholin).

U lidí, kteří epilepsii nemají, může vyvolat záchvat např.:

  • nedostatek spánku,
  • velké množství alkoholu,
  • stres.

Vliv stravy na epilepsii

Ukazuje se, že elektrickou aktivitu v mozku mohou korigovat některé živiny ve stravě. V praxi pak dochází k situacím, kdy postižený místo úpravy stravy řeší situaci užíváním vybraných doplňků stravy s obsahem preferovaných látek ve standardizovaném množství a vyšší biologickou aktivitou. Tato situace ale může být dvousečnou zbraní. Pacienti užívající antiepileptika by v žádném případě neměli přerušit léčbu nebo snížit dávky bez doporučení lékaře. Současně by si měli být vědomi, že žádné přírodní prostředky v tomto případě nemohou být náhradou za předepsané léky. Funkce suplementů spočívá především v doplnění některých látek, jejichž nedostatek může přispívat ke vzniku záchvatu, případně může jejich zvýšený příjem pomoci zvládat jednotlivé záchvaty.

Nejčastěji jsou v průběhu podpůrné léčby padoucnice doporučovány vitamíny B komplexu, které se účastní tvorby neurotransmiterů. Nejdůležitějšími z celé skupiny je kyselina listová a vitamín B6, pro dosažení lepšího efektu je ale vhodnější užívat celý B komplex, protože tyto vitamíny účinkují nejlépe společně.

Pro posílení dobré funkce nervů a mozku je vhodné sledovat ve stravě příjem vápníku a hořčíku.

Jedna z teorií vzniku padoucnice uvádí, že záchvat je vyvolán poškozením tukových membrán nervových buněk. Na základě toho se doporučuje užívat pravidelně:

- Vitamín E.
Svými antioxidačními vlastnosti může potlačit chemické změny, které vedou k takovému poškození. Výhodnější jsou vždy jeho přírodní formy.

Lecitin.
Zlepšuje využívání vitamínu E v těle a současně obsahuje látky, které stabilizují mozkovou činnost.

Obecně platí, že lidé postižení epilepsií by se měli vyhýbat:
- Konzumaci alkoholu, který snižuje účinky antiepileptických léků,
- Zvýšené fyzické námaze (únava může zvyšovat náchylnost k záchvatům).

Často se prezentuje, že v průběhu tohoto onemocnění by se měli pacienti vyhýbat užívání omega-3 mastných kyselin. Existují ale výjimky, které se jednoznačně musí řešit s ošetřujícím lékařem (z důvodu možné kontraindikace s užívanými léky a současně schopnosti omega-3 kyselin podporovat aktivitu mozkové činnosti). Stejně tak je vhodné se vyhýbat užívání přípravků s obsahem ginkgo biloba.

Problematice výživy mozku se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, jehož součástí je i téma epilepsie. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby odpovídal obecně prezentovaným nutričním pravidlům pro tyto situace. Výraznou oporou v jejich snažení je výuková aplikace ZOF, která sleduje nutriční kvalitu sravovacích plánů, upozorňuje na potenciální chyby a navádí studenty správným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Rastislav Bagita

Po množstve kníh ktoré si človek zakúpi a množstve času čo nad nimi sedí, zistíte, že informácie sa mnohokrát opakujú. Hľadal som zdroj informácií, ktorý prevýši moje prvé akreditované vzdelanie v oblasti zdravia. Martin ma zaujal už na audionahrávkach z jeho prednášok a nesklamal ani v kurze, ktorý som u neho absolvoval. Hĺbka informácií bola dostatočná, ba niekedy prekvapujúca. Podľa mňa by mal tento kurz absobovať každý, kto chce radiť efektívne ľudom v oblasti výživy. Celkový záber informácií je veľké plus. Blízke zameranie na samotné potraviny, doplnky stravy, výživu pri zdravotných problémoch atď...tieto výhody v iných kurzoch nenájdete! Som s kurzom nadmieru spokojný a určite sa chystám absolbovať aj ostatné Martinove kurzy.

Soña Hamue

Již přes dva roky jsem marně hledala kurz, který by mi pomohl při rozvoji mé knihy zdravých receptů pro děti. Po vystudování kuchařské školy jsem věděla, že mým snem je věnovat se zdravé výživě pro děti. Školu jsem vystudovala v Mexiku, věnuji se také vytváření zdravých receptů pro restaurace. Poto jsem už dlouho hledala on-line kurz, který by byl srozumitelný a mohla jej studovat kdekoli a v jakoukoli hodinu, jelikož jsem také máma a pracuji a cestuji mezi Evropou a Mexikem. Kurz pana Jelínka "Poradce pro výživu a suplementaci" je opravdu jedinečný. Vše je výborně vysvětlené, navíc zábavnou formou. Pochopíte, jak je důležité rozumět zdravé výživě a jakým způsobem pečovat o své tělo. Bylo mi velkou ctí se kurzu účastnit, vřele jej všem doporučuji! Všem z kurzu ATAC mockrát děkuji za ochotu pomoci při nejastnostech.

Radek Hub

Vždy jsem se zajímal o výživu a o to, jak dokáže strava změnit kvalitu lidského života. Prahl jsem po dalších vědomostech a po poznání. Absolvováním tohoto kurzu jsem ale dostal mnohem více. Nejen, že jsem dostal všechny informace na stříbrném podnose. Naučil jsem se, jak s nimi zacházet, jak je aplikovat a jak jim porozumět ve všech souvislostech. Celý kurz je absolutně komplexní a přitom velmi přehledný. Mgr. Martin Jelínek, kterého považuji za jednoho z největších odborníků na výživu u nás, používá jednoduchý zdravý selský rozum a nebojí se věci říkat bez obalu, když je potřeba. I složité chemické postupy a reakce v těle dokáže vysvětlit tak, aby je pochopilo i dítě v mateřské škole. Musím poznamenat, že i kdybych tento kurz nevyužil do budoucí praxe v poradenství, všechny nabyté informace a jejich pochopení jsou nedocenitelné pro mne a mou rodinu. Byla to zdaleka nejlepší investice, kterou jsem kdy udělal.