Epilepsie

Epilepsie (padoucnice) je stav, který je výsledkem nadměrné elektrické aktivity v mozku a nervovém systému. Ve zdravém mozku je přenos elektrických impulsů mezi buňkami pod kontrolou regulačních mechanismů. V případě epilepsie ale dochází k situacím, kdy je velké množství mozkových buněk aktivováno najednou. Taková elektrická aktivita označovaná jako epileptický záchvat se projevuje různými způsoby, nejčastěji prázdným pohledem, ztrátou vědomí nebo křečemi.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou v mnoha případech neznámé, někdy však takovým záchvatům předcházel:

  • úraz hlavy,
  • zánět mozku,
  • mozková cévní příhoda,
  • mozkový nádor.

Významnou roli může hrát i dědičnost. Bylo zjištěno, že u epileptiků může vyvolat záchvat nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) i nízké hladiny některých nutričních látek (B komplex, hořčík, cholin).

U lidí, kteří epilepsii nemají, může vyvolat záchvat např.:

  • nedostatek spánku,
  • velké množství alkoholu,
  • stres.

Vliv stravy na epilepsii

Ukazuje se, že elektrickou aktivitu v mozku mohou korigovat některé živiny ve stravě. V praxi pak dochází k situacím, kdy postižený místo úpravy stravy řeší situaci užíváním vybraných doplňků stravy s obsahem preferovaných látek ve standardizovaném množství a vyšší biologickou aktivitou. Tato situace ale může být dvousečnou zbraní. Pacienti užívající antiepileptika by v žádném případě neměli přerušit léčbu nebo snížit dávky bez doporučení lékaře. Současně by si měli být vědomi, že žádné přírodní prostředky v tomto případě nemohou být náhradou za předepsané léky. Funkce suplementů spočívá především v doplnění některých látek, jejichž nedostatek může přispívat ke vzniku záchvatu, případně může jejich zvýšený příjem pomoci zvládat jednotlivé záchvaty.

Nejčastěji jsou v průběhu podpůrné léčby padoucnice doporučovány vitamíny B komplexu, které se účastní tvorby neurotransmiterů. Nejdůležitějšími z celé skupiny je kyselina listová a vitamín B6, pro dosažení lepšího efektu je ale vhodnější užívat celý B komplex, protože tyto vitamíny účinkují nejlépe společně.

Pro posílení dobré funkce nervů a mozku je vhodné sledovat ve stravě příjem vápníku a hořčíku.

Jedna z teorií vzniku padoucnice uvádí, že záchvat je vyvolán poškozením tukových membrán nervových buněk. Na základě toho se doporučuje užívat pravidelně:

- Vitamín E.
Svými antioxidačními vlastnosti může potlačit chemické změny, které vedou k takovému poškození. Výhodnější jsou vždy jeho přírodní formy.

Lecitin.
Zlepšuje využívání vitamínu E v těle a současně obsahuje látky, které stabilizují mozkovou činnost.

Obecně platí, že lidé postižení epilepsií by se měli vyhýbat:
- Konzumaci alkoholu, který snižuje účinky antiepileptických léků,
- Zvýšené fyzické námaze (únava může zvyšovat náchylnost k záchvatům).

Často se prezentuje, že v průběhu tohoto onemocnění by se měli pacienti vyhýbat užívání omega-3 mastných kyselin. Existují ale výjimky, které se jednoznačně musí řešit s ošetřujícím lékařem (z důvodu možné kontraindikace s užívanými léky a současně schopnosti omega-3 kyselin podporovat aktivitu mozkové činnosti). Stejně tak je vhodné se vyhýbat užívání přípravků s obsahem ginkgo biloba.

Problematice výživy mozku se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, jehož součástí je i téma epilepsie. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby odpovídal obecně prezentovaným nutričním pravidlům pro tyto situace. Výraznou oporou v jejich snažení je výuková aplikace ZOF, která sleduje nutriční kvalitu sravovacích plánů, upozorňuje na potenciální chyby a navádí studenty správným směrem.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Vladimír Lauer

Tímto chci moc poděkovat panu Jelínkovi za možnost studovat Kurz poradce pro výživu a suplementaci - on-line. Kurz byl opravdu bohatý a široce obsáhlý. Spousta užitečných informací prakticky ihned zařazených do praxe díky výukové hře ZOF. Do kurzu jsem se pouštěl hlavně kvůli sobě, proto jsem hledal kurz, ze kterého vyjdu s opravdovými znalostmi a né jen s papírem. Na kurzu mě mile překvapil široký nadhled informací. Je vidět, že se pan Jelínek zajímá krom tělesné a psychické i o duchovní sféru, a to já osobně beru jako největší plus, když nepočítám i celistvý přístup a zdravý nadhled ke všem rozdílným druhům stravování. Pokud chcete opravdové znalosti ve výživě, můžu tento kurz jen doporučit. Já jsem s ním naprosto spokojený a těším se na absolvování dalších kurzů.

MUDr. Ladislav Horváth

Jako praktického lékaře se mě moji pacienti často ptají, jak se správně stravovat. Proto jsem prostudoval spoustu knih a prošel několika kurzy, ale i nadále jsem v záplavě různých výživových informací a desinformací, výživových stylů a moderních diet tápal a nenašel odpovědi na mé otázky - až jsem narazil na p. Mgr. Jelínka a jeho kurzy. Po několika měsíčním studiu se mi informace, které jsem v kurzech získal, začaly postupně spojovat do jednoho celku a nyní umím mým pacientům mnohem lépe poradit. Pokud si vážíte svého zdraví, přemýšlíte nad tím, co jíte a pijete a chcete se v dané problematice zdokonalit, osobně Vám mohu vřele doporučit kurzy Martina Jelínka, především kurz Poradce pro výživu. Velice se mi líbila komplexnost a objektivita, se kterou pan Jelínek přistupoval k jednotlivým výživovým směrům – se všemi plusy a mínusy. Naučil mě kráčet tím správným směrem v oblasti výživy. Za to mu velice děkuji!

Jan Šmehlík

Lepšího učitele (nazval bych jej Guru ve stavě) jsem si snad nemohl ani přát. Před kurzem Poradce pro výživu jsem se hodně ve svém volném čase zabýval problematikou ve stravě, ale až díky tomuto kurzu jsem zjistil, jak velké nedostatky mám. Děkuji panu Jelínkovi, který mi vždy vyšel vstříc, když jsem potřeboval poradit, pochopil jsem vše potřebné a dostal nový pohled na stravu, který jsem dřív neviděl. Kurz mi dal neskutečně mnoho rozsáhlých informací ve všech směrech, které jsem si potřeboval upřesnit. Každý den jsem se těšil na nové lekce, kdy jsem se hned po probuzení se slepenýma očima přihlašoval do studentské sekce a těšil se na nové informace, které mě posunou opět někam dál. V budoucnu se budu dále vzdělávat a doplňovat další skvělé a nabité informace právě v kurzech u pana Mgr. Martina Jelínka, je to tady prostě zaručené! :) Děkuji!! :)

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu