Zázvorový čaj

V mnoha situacích máme tendenci přemýšlet, čím zvýšit vnitřní teplotu těla, aniž bychom sahali po panácích slivovice a jiných destilátů, které mají ve skutečnosti přesně opačný dopad. I přesto, že je dnes první jarní den a venkovní teploty ukazují téměř letní parametry, zvolíme pro dnešní recept variantu ohřívající, ale s doplňkovým spektrem dalších silně atraktivních charakteristik.

Řeč je o zázvorovém čaji, kterým sice nepřineseme tím na trh sice nic nového, protože jeho výroba je běžnou praxí většiny dnešních domácností, o to více se ale můžeme kouknout na zoubek jeho schopnostem a účinkům na náš organismus.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. I přesto, že čaj osladíme medem, neřešil bych příliš jeho celkovou nutriční výbavu. Energeticky jsme na minimu, za těch pár kalorií odpovídá přidaný med, ze kterého současně těžíme výhody v podobě spektra minerálů i enzymů.

 2. Hlavní pozornost bude směřována k chronicky propagovaným zdravotním pozitivům zázvoru, v dnešním případě navíc v kombinaci s citronem. Pojďme se tedy v následujících bodech podívat na ty nejzajímavější. První na ráně je jasně dominující termicky ohřívající účinek. Toto má svoji výhodu nejen v situacích, kdy se potřebujeme zahřát, ale tento efekt se pozitivně umí projevit i na podpoře trávicích pochodů.

 3. Z pohledu ájurvédy, která se zázvorem pracuje velmi intenzívně, je rozumnější pracovat se zázvorem čerstvým, který má více harmonizující účinky na konstituční typy, než sušený. Ten více vysušuje, dominující váty a pitty by měly dávat přednost čerstvému.

 4. Kombinace zázvoru s citrónem podporuje procesy trávení mnohem více, než zázvor samotný. Tato kombinace není tedy atraktivní jenom kvůli chuti či úpravě acidobazicity zásaditým směrem.

 5. Med dodá energii a spektrum minerálů, antioxidantů a hormonálních látek. Pokud budeme dbát i na teplotu kolem 40 stupňů, získáme navíc důležité enzymy v aktivní formě.

 6. Antibakteriální a protizánětlivé účinky zázvoru znali už před třemi tisíci lety v celé Asii, nezapomínejme tedy na ně ani my v dnešní moderní době.

 7. Trpíte-li bolestmi hlavy či dokonce migrénami, používání zázvoru díky jeho harmonizujícím účinkům může výrazně a rychle pomoci. Na první pohled možná obyčejné, ale znáte to – pod svícnem je vždy největší tma.

 8. Často bývá zázvorový čaj z důvodu uklidňujících účinků doporučován i v těhotenství. Tady je dobré vědět, že bezpečné dávky zázvoru u těhotných se obecně pohybují v množství o polovinu až dvě třetiny nižší, než u dospělé zdravé populace (tedy cca 1-2 gramy zázvoru). To samé platí i pro děti od 2-3 let, mladším se tato bylina vůbec nedoporučuje.

 9. Zázvor můžeme oprávněně nazývat malým zázrakem přírody i z důvodu jeho schopnosti neutralizovat překyselení v trávicím traktu. V případech pálení žáhy se tato informace může hodit nemalému procentu populace…

 10. Máte-li dítě, které trpí nevolnostmi při delších cestách autem, vyzkoušejte zázvorový čaj (s podstatně nižší koncentrací zázvoru než v dnešním případě) – nejlépe popíjet několik hodin před plánovanou cestou.

 11. Vždycky, když to přeženu s pohybovou aktivitou a ozvou se přetížené klouby, urychlí mi celý proces regenerace právě zázvorový čaj (silnější povahy jsou schopny i ochotny přímo žvýkat kousky zázvoru, moje chuťové buňky proti tomuto ale vždy protestují a volí možnost konzumace v tekuté podobě).

 12. Čaj jako celek má energeticky typicky jinové účinky, konstitučně pak harmonizující dopad. Zasloužíme si jej proto především pro chvíle klidu a pohody.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

6 minut

Přibližná cena

5 Kč / 1 porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro


Podobné recepty