Vepřový steak

Matně si pamatuji na období ve svém životě, kdy jsem často používal slovní spojení řezník a kamarád. Maso už nejím a ze synonym se stala antonyma, přesto si dnes naservírujeme pravý šťavnatý vepřový steak a podíváme se mu „charakterově“ trochu na zoubek.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Jakékoli hodnocení masa je vždy nekompromisně jednosměrné: Kombinace okyselujících parametrů, jangových tendencí, nízkého glykemického indexu a dostatku plnohodnotných bílkovin je prostě univerzální. Vše krásně shrnuto v jedné větě bez zbytečného a křečovitého hledání potenciálních výhod.

  2. Protože jsme ale ve škole zdravého vaření a chceme se něco naučit (resp. plnohodnotně pochopit potenciál stravy), přece jenom dnešní dobrotu tak lehce neodbydeme. Pochvalme brambor se slupkou, které jsou nutričně podstatně bohatší než jejich loupaní příbuzní. Tepelná úprava sice zvyšuje hodnotu glykemického indexu až na hranici středního a vysokého, jejich kombinace s masem a zeleninou na jednom talíři posouvá glykémii zpátky do nízkých parametrů.

  3. Termický dopad je jasně ohřívající. Tepelná úprava, pepř a maso mají ve výsledku převažující vliv nad objemem ochlazující přílohy. V zimě se toto hodí, takže proti tomu nebudeme protestovat.

  4. O acidobazicitě jsme se už zmiňovali, přesto ještě jednou zdůrazníme, že každá flákota masa na talíři vede organismus do kyselejších reakcí. Mimo jiné nám páni vědátoři prokázali, že při procesu zpracování masa v trávicím traktu vznikají látky, které přímo útočí na imunitní systém. Neznamená to nic jiného než to, že konzumace masa prostě a jednoduše oslabuje imunitní systém. Tečka.

  5. Úroveň stravitelnosti není vůbec zázračná. Celá dnešní porce nás tedy energeticky dost vyčerpá.

  6. Na stranu druhou si přiznejme, že kvalitní steaky u sportovců zvyšují anabolizující pochody spojené s určitou formou emoční agrese. Siloví sportovci se dnes budou mlsně olizovat a libovat si, že podpořili nárůst síly i svalového objemu.

  7. Na stranu třetí umí steaky silně zvyšovat oxidační stres, kterým potlačují antioxidační kapacitu organismu. I tato informace má svoji vypovídající hodnotu. Tepelnou úpravou masa vznikají karcinogenní radikály, které úspěšně (ale pouze do určité míry) neutralizujeme použitým rozmarýnem.

  8. Když je řeč o mase, nelíbí se mi faktor obtížné dostupnosti a cenové náročnosti bio surovin. Z mého pohledu je jednoznačně lepší (= zdravější) použít právě bio původ, u kterého máme podstatně větší pravděpodobnost *absence *antibiotik a růstových hormonů.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

35 minut

Přibližná cena

35 Kč / celá porce

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné pro

Podobné recepty