Tekuté švestky

Pod tímto pojmem si většina naší populace představí především vysokoprocentní „ohnivou vodu“, po které se mlsně olizují i někteří abstinenti.

My se samozřejmě tomuto pitnému režimu vyhneme velkým obloukem a vyrobíme něco, co není až tak běžné, přitom z hlediska celkového dopadu na fungování organismu se budeme bavit o naprosto bezkonkurenčních účincích.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Z nutričního hlediska začněme hodnotit obsahem sacharidů. Ty jsou zastoupeny převážně fruktózou s celkovou vysokou úrovní sladivosti, ale naštěstí poměrně nízkým glykemickým indexem.

 2. Protože jsme vyrobili čerstvou šťávu, odstranili jsme většinu vlákniny. S tím se ale musí počítat, v džusu zbylo po odšťavnění pouze zbytek rozpustných forem. Ty jsou samozřejmě k užitku, buďme za ně rádi.

 3. V oblasti zastoupení mikroživin je potřeba nejprve vychválit antioxidační potenciál, ktterý je skutečně nemalý.

 4. Zapomenout nesmíme na čerstvost a absenci tepelné i chemické úpravy, takže máme k dispozici ryzí raw recept.

 5. Termicky je šťáva osvěžující. Pro aktuálně probíhající roční období je to samozřejmě velká výhoda.

 6. Energeticky je džus samozřejmě dominantně jin – kombinace melounu, švestek a absence vlákniny je tady skutečně typická a v oblasti potenciálního srovnání s ostatními fresh džusy je dnešní výsledek trochu výraznější.

 7. Švestky jsou velmi bohatým zdrojem draslíku. Tento minerál je nezbytný pro správný metabolismus vody v těle, přímo ovlivňuje i srdečně cévní činnost. Z toho důvodu se zaměříme jeho účinky především na už uváděnou skupinu sportovců a kardiaků.

 8. Sportovcům se vyplatí dopřát si tento fresh vždy před tréninkem, nejlépe 20 – 40 minut, a samozřejmě i po zátěži,v tomto ppřípadě co nejdříve.

 9. Nesmíme zapomenout na fakt, že švestky mají z důvodu obsahu rozpustných forem vlákniny projímavé účinky. Tuto vlastnost si přenáší i do čerstvě lisovaných džusů, kde navíc působí aktivně i enzymy zesilující tento efekt. Z toho jednoznačně vyplývá nezbytnost určité opatrnosti s ohledem na množství, které chceme vypít. Já osobně bych šel spíše cestou střídmosti a pečlivě sledovat reakce těla.

 10. Kardiaci by měli k výše popsaným účinkům přistupovat úplně stejně. Projímavý dopad znamená úbytek tekutin z těla, což se samozřejmě projeví i na činnosti srdce a cév. Takže méně znamená vždy lépe.

 11. Na tomto freshi se mi líbí mj. i to, že meloun je bohatým zdrojem vody, takže výsledná hustota džusu bude nižší než v případech jiných zdrojů ovoce nebo zeleniny. Pro sportovce tak vzniká nápoj na úrovni izotonického.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

4 minuty

Přibližná cena

5 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro


Podobné recepty