Šopský salát

„Šopák“ je v našich končinách chronicky zažitým pojmem, který nabízí snad každé restaurační zařízení. Pravdou je, že jeho příprava v žádném případě není ani trochu složitá a náročná. Podívejme se tedy na zoubek této všudepřítomné klasiky, o které je většina jeho konzumentů přesvědčena, jak moc je zdravý. Přitom skutečně málokdo má tendenci se zamyslet nad tím, jaké jsou vlastně jeho vlastnosti. Situaci si „okořeníme“ použitím bezlepkového kváskového pečiva, za což budou vděční nejen celiaci.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Pohled na nutriční charakteristiku není vůbec tragický. Alespoň ten první, nezaujatý. My se ale budeme chtít tvářit zaujatě, protože je v naší přirozenosti přijít na kloub tajemství tohoto rozšířeného pokrmu. V celkovém pojetí se nám díky pečivu podařilo vyrobit vysokosacharidový pokrm. Toto je ale trochu záludná charakteristika, protože v běžné praxi se šopák s pečivem až tak často nekonzumuje. Je spíše upřednostňován jako předkrm, případně součást hlavního chodu. To ale není náš dnešní případ.

 2. Vláknina je přítomna v průměrném množství, které možná nenadchne, ale v žádném případě neurazí.

 3. Množství bílkovin je na zeleninový salát excelentní. Naprostá většina z nich pochází ze sýru. Úroveň jejich stravitelnosti je náročnější, což je mj. zčásti ovlivněno i vyšším podílem soli, která tady extrémně zesiluje jang charakteristiku. Každopádně na kvalitu bílkovin z pohledu zastoupení esenciálních aminokyselin naopak můžeme pět slova chvály.

 4. Tuky jsou zastoupeny stále ještě v rozumném poměru, byť se blíží hranici únosnosti. V tomto poměru nemálo promlouvají do energetické bilance pokrmu. Jen velká škoda, že převažují nasycené formy. Tomu se ale nemůžeme divit, když jejich hlavním zdrojem je sýr.

 5. Množství energie bych hodnotil jako průměrné pro svačinu. Pokud zvolíme salát jako součást hlavního chodu, bude rozumné si dát pozor na energetickou bilanci celé porce, která tak může nepříjemně převýšit normu.

 6. Hodnota GI celého receptu je velmi nízká.

 7. Úroveň stravitelnosti pokrmu je mírně náročnější. To je vcelku jasné, protože kombinace sýru a syrové zeleniny není pro náš trávicí trakt zrovna energetickou procházkou růžovým sadem.

 8. Termicky se i přes přítomnost koření bude salát chovat typicky osvěžujícím způsobem. Všem, kteří mají šopák zařazený do svých oblíbených pokrmů, doporučím, aby v zimních měsících v maximální možné míře svoje chutě tímto směrem krotili.

 9. Acidobazicky posune konzumace salátu rovnováhu kyselinotvorným směrem.

 10. Silně solený sýr má výrazné jang tendence, které jsou vyvažujícím protipólem jin charakteristik zeleniny. Pečivo je „bohužel“ bezlepkové, takže hovořit tady o spojujícím harmonizujícím prvku není na místě.

 11. Ani po intenzívním namáhání mozkových závitů nejsem ochoten doporučit tento recept jinak, než jsme zvyklí: Tedy nejlépe jako součást hlavního chodu, který bude mít možnost posunout charakteristiky tohoto receptu směrem, kam zrovna potřebujeme.

 12. Poslední komentář zaměřím směrem k ceně receptu, Ta se může zdát být nepřiměřeně vysoká ve srovnání s tím, co platíme v restauracích. A to především s ohledem na fakt, že dnes hodnotíme domácí výrobu. Námi uváděná cena je dána především množstvím použitých ingrediencí, které vždy máme možnost si v domácích podmínkách řídit sami.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

37Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro
Podobné recepty