Raw kakaové kuličky

Dnešním receptem se zavděčíme nejen milovníkům intenzivních chutí, ale také zastáncům raw stravování. I když sladká chuť fíků a sušených švestek v kontrastu s hořkostí nepraženého kakaa si podmaní vlastně úplně každého, a to včetně celiaků, kteří se do tohoto mlsu můžou také bez obav pustit.

Absence řepného cukru, ingredience se širokou škálou cenných látek, rychlá příprava a k tomu relativní finanční nenáročnost. Nejen těmito atributy se honosí sladký mls v podobě kakaových kuliček ze sušeného ovoce. Už tedy ani chvíli neotálejme a honí-li nás mlsná, vydejme se jí takřka ve sprintu v ústrety.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Hodnocení raw receptů z nutričního pohledu bývá vždy velkou výzvou. Na straně jedné budeme mít nemalé množství živin, které běžně podléhají tepelným úpravám. Na straně druhé velmi často vitariáni trpí deficitem kvalitních bílkovin. Je proto potřeba silně demokratického přístupu, aby byl výsledek skutečně transparentní a dobře uchopitelný prop každého.

  2. Začněme nejprve bílkovinami. Jejich množství vůbec není špatné, navíc pochází z několika zdrojů, což je velmi důležitý faktor zhodnocující v rostlinné říši jejich kvalitu.

  3. Celému receptu dominují sacharidy. Většina z nich pochází z ovoce a sirupu, jsou tedy jednoduché. Jejich celková hodnota glykemického indexu se naštěstí pohybuje v hodnotách nízkých, přispívá k tomu i přítomnost komplexních zdrojů z mandlí a celkově velmi příjemný poměr vlákniny.

  4. Moc se mi líbí množství tuků. S ohledem na poměr vůči ostatním živinám je jich tak akorát. S radostí tak můžu oznámit, že recept JE vhodný i pro redukční diety, byť obsahuje vysoké množství sacharidů. V těchto případech je samozřejmě potřeba trochu uvažovat, protože u tohoto doporučení mám na mysli tzv. vysokosacharidové režimy. Pokud bychom tyto kuličky zařadili do systému vysokoproteinových nebo vysokotukových diet, byl by efekt přesně opačný.

  5. Celkové množství energie v jedné kuličce není až tak dramaticky vysoké. Stane se „krizovým“ v okamžiku, kdy jich spořádáme nepřiměřeně mnoho. Tento způsob uvažování považuji za naprosto klíčový, bohužel se s ním sžívá velmi málo lidí. Zbytek populace má hloupou tendenci hledat dokonalé potraviny a recepty a současně nerespektovat pravidla zdravého rozumu.

  6. Termicky jsou raw kuličky mírně ochlazující. Pokud bychom chtěli za každou cenu termiku měnit, volil bych (především z chuťových důvodů) mletou skořici, které v tomto směru vyjde ráda vstříc.

  7. Energeticky budou směrem k našemu metabolismu převažovat tendence jin. V podstatě ani není možné jinak, takže bych se omezil pouze na to, že se jedná o fakt, a vyhnul se tak jakémukoli dalšímu hodnocení.

  8. Obsah bazických minerálů z mandlí i kakaa a fakt, že zmiňované kakao není pražené, přispívají k tomu, že acidobazická rovnováha nebude násilně posouvána ani jedním nežádoucím směrem a homeostatické systémy v těle tak nebudou zbytečně přetěžovány. Toto všechno ale bude platit v situacích, kdy budeme dodržovat pravidla střídmosti a současně nazařazovat dnešní sladkost jako součást siesty ke kávě.

  9. Bez obav bych dopřál náš mls už dětem od dvou let. Vyjdeme vstříc i diabetikům, celiakům či laktózově intolerantním.

  10. Kakao obsahuje některé stimulační látky z kategorie alkaloidů. Při větším množství snědených kuliček budu netrpělivě očekávat příliv energie, který naštěstí nevykolejí nervovou soustavu ani srdečněcévní systém z rovnováhy.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

25 minut

Přibližná cena

2 Kč / 1 kulička

Kategorie

Dezerty

Vhodné pro

Podobné recepty