Krůtí steak s mrkvovými chipsy

Další v řadě paleoreceptů, o kterých můžeme směle tvrdit, že máme jejich kvalitu pod kontrolou, si připravíme právě dnes. Z pochopitelných důvodů se bude líbit především „masožravcům“, kteří tak budou mít další argument pro to spáchat dnes gurmánský zážitek.

Jeho příprava a v podstatě i složení jsou velmi jednoduché, zvládne je tak úplně každý, a navíc bez stresu. To už je hezká sbírka důvodů, proč se nebát a pustit se do práce.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. I přesto, že obsah sacharidů mírně převažuje nad bílkovinami, s klidným svědomím označme dnešní recept za typicky nízkosacharidový. Podporou pro toto tvrzení je absence přílohy, na kterou jsou zastánci paleostravování či jiných nízkosacharidových „úchylek“ tolik alergičtí. Přítomné sacharidy jsou sice jednoduchého původu, ale současně s výrazně nízkým glykemickým indexem. V tomto směru tedy vše v pořádku.

 2. Obsah vlákniny je průměrný. Popravdě – u této formy receptu bych si dokázal představit i více, to bychom ale museli výrazně navýšit podíl zeleniny, nejlépe tepelně zpracované.

 3. Bílkoviny jsou živočišné, v dostatečném zastoupení, kvalitativně z hlediska plnohodnotnosti aminokyselinového spektra na velmi dobré úrovni. Horší je už jejich stravitelnost.

 4. Obsah tuků je co do množství v pořádku, v rámci jejich poměrů s bílkovinami taktéž. V mírně nadpoloviční většině jsou nenasycené formy. V průběhu přípravy je pouze potřeba dávat pozor na to, abychom je nepřepálili.

 5. Obsah energie v celém receptu je vcelku průměrný. Toto je ale běžný parametr naprosté většiny nízkosacharidových receptů, u kterých nepřevažují tuky.

 6. Úroveň stravitelnosti dnešního pokrmu je náročná. Důvodem je přítomnost masa, tento parametr tak nemáme šanci nijak výrazně ovlivnit.

 7. Acidobazická tendence půjde kyselinotvorným směrem, ani v tomto případě tuto charakteristiku nijak výrazně nezvrátíme.

 8. Termicky se výsledek bude chovat mírně ohřívajícím způsobem. Pro zimní období jako na zavolanou.

 9. V receptu logicky převládají jang tendence. Z této pozice se vyplatí uvažovat, kdy je vhodné si na pokrmu pochutnat.

 10. I přes spektrum určitých výhod bych dnešní recept nenabízel za každou cenu malým dětem a jedincům s jakýmikoli trávicími a zažívacími potížemi.

 11. Z dnešního receptu budou mít velkou radost především lidé snažící se zredukovat nějaké to kilo. V těchto případech bych možná ještě mírně snížil podíl tuků, přece jenom se počítá každá kalorie.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

35 minut

Přibližná cena

30 Kč / celá porce

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné proPodobné recepty