Klíčené mungo

Klíčení potravin se stalo vysoce módní záležitostí, které podléhá stále více jedinců i celých domácností. Není se ani čemu divit, protože klíčená potravina disponuje velmi širokým spektrem zajímavých vlastností a v mnoha případech jimi předčí původní plodinu, ze které v podstatě vzešla.

Klíčené fazole mungo jsou dnes běžně k dostání i v supermarketech. Jejich vadou na kráse je fakt, že z důvodu jejich masové výroby není dostatečně ošetřen každý krok spojený s produkcí a výsledná potravina často nepříjemně zapáchá. S čerstvostí doma naklíčených potravin se vůbec nedá srovnat, proto se pojďme podívat na zubek správné technice domácího klíčení.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Podíváme-li se na nutriční profil fazolí mungo, budeme příjemně překvapeni. Fenomenální obsah bílkovin je první věc, která většinu z nás uhodí do očí.

 2. Další klíčový parametr je zastoupení sacharidů. Obecně platí, že luštěniny jsou vysokosacharidovou potravinou. Současně ale obsahují prakticky rekordní zastoupení vlákniny, což je dobré si pamatovat.

 3. Obsah tuků prakticky ani nestojí za řeč. Je jich skutečně minimum s dominujícím poměrem nenasycených forem.

 4. Kombinace polysacharidů, vysokého množství vlákniny a dostatku bílkovin zajistí velmi nízkou hodnotu glykemického indexu.

 5. Doposud prezentované parametry nebyly ničím novým. Mnohem důležitější bude zaměřit pozornost na to, co se děje při procesu klíčení, kvůli kterému se obtěžujeme vyvíjet dnešní aktivitu. Klíčení považujme za malý zázrak Matky přírody, protože při tomto procesu dochází k naprosto zásadním změnám nejen ve složení potraviny, ale i dalších jejich vlastností.

 6. Zpátky se vraťme k bílkovinám. V klíčené podobě jsou mnohem snadněji stravitelné, což je dáno zčásti i změnou jejich aminokyselinového spektra.

 7. Obsah antinutričních látek natolik typických právě pro luštěniny je klíčením také výrazně snižován, a to v podstatě na absolutní minimum.

 8. Svoji strukturu mění i samotná vláknina, která se tak klíčením stává pro lidský trávicí trakt podstatně stravitelnější.

 9. Další parametr, který je v rámci změn daných klíčením potřeba zdůraznit, je výrazné navýšení uvolňujících energií. To je dáno především přítomností aktivních enzymů, jež pak mají za následek nemalý zásah do trávicích pochodů strávníka. Proto je potřeba si pamatovat, že je vždy rozumné mít pod kontrolou množství konzumovaných klíčených potravin. V opačném případě se nám tyto odmění stavem, který bych bez skrupulí nazval „bouřlivá střeva“.

 10. Výše popisované změny mj. způsobí, že se termický dopad po konzumaci klíčené potraviny posune do ochlazujících směrů. V zimních měsících tedy pozor na zbytečné výkyvy tímto směrem.

 11. Zajímavá změna nastane také v oblasti posunu acidobazické rovnováhy, která se bude orientovat k mírně zásadotvorným tendencím.

 12. Klíčené potraviny (v čele s dnešním mungem) je rozumné zařazovat jako součást salátů případně příloh k hlavním chodům, které tak zmírní některé výrazné dopady na chování metabolismu. Jsou také vděčným základem pro výrobu různých pomazánek, jejichž seznam v naší Škole zdravého vaření utěšujícím způsobem narůstá.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

3 dny

Přibližná cena

9Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro

Podobné recepty