Grepové osvěžení

Horké letní dny lákají k vodě, v kuchyni zas vedou naši mysl k receptům s typicky osvěžujícím dopadem na přehřátý organismus.

Pokud v tomto rozpoložení zatoužíme po „cloumáku“, který vyjde vstříc potřebám trpícího těla, nebojme se připravit koktejl, jež nám protočí panenky tím správným směrem.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. U čistě ovocných a bylinkových koktejlů jsme už zvyklí se nepozastavovat nad tím, že diskutovat o nutriční vyváženosti je vcelku zbytečné. Minimální zastoupení bílkovin ani nestojí za řeč, nulový obsah tuků v podstatě také ne.

  2. Naše vysokosacharidová pochoutka bude mít v tomto objemu hodnotu glykemického indexu pohybující se na rozmezí nízkého a středního.

  3. Množství vlákniny není vůbec tragické, ohodnotil bych jej jako dostačující.

  4. V oblasti zastoupených mikroživin zmíníme všem známý vitamín C, bioflavonoidy a spektrum dalších látek s antioxidačním účinkem. Tedy informace, která potěší.

  5. Jedním z klíčových parametrů bude už zmiňované osvěžující termické působení na systémy našeho těla, které tak rádi v horkém počasí využijeme ve svůj prospěch.

  6. Acidobazická tendence půjde výrazně zásadotvorným směrem. To ale platí pouze o situaci, kdy použijeme čerstvé a plně zralé suroviny.

  7. Typický pro tento druh koktejlu je vysoký obsah organických kyselin. I přesto, že neposunou acidobazickou charakteristiku do kyselých hodnot, jak by se mohl laik domnívat, mají silné adstringentní (stahující) účinky. Tento jang dopad na trávicí trakt můžeme v některých situacích s úspěchem využít ve svůj prospěch.

  8. Výše zmíněné kyseliny budou agresívní vůči zubní sklovině. Tímto směrem citlivě naladěným lidem bude rozumné doporučit vyčištění zubů po konzumaci smoothie.

  9. Malým dětem by osvěžující koktejl neměl vadit. Protože je ale v obsahu kyselin a osvěžujícího účinku posunut do určitých extrémů, počítejme s tím, že se k jeho konzumaci sami od sebe nepohrnou. Obecně bych dal ochutnat cca od dvou let.

  10. U redukčních diet nezapomeňte na to, že koktejl má určitý obsah energie. Nepijeme žádnou vodu, je potřeba s těmito parametry počítat.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

14 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty