Chia kaše s banánem

Tento provokativní název nepoužívám v žádném případě náhodou. Mám k tomu hned několik důvodů:

Prvním je základ celé snídaně, který tvoří v dnešní době stále oblíbenější a rozšířenější semínka šalvěje hispánské označovaná jako „chia“ se vskutku zázračnými parametry (výčet všech zázraků, nad kterými jsem se málem rozplynul, najdete v členské sekci).

Druhým je kombinace charakteristik jednotlivých ingrediencí, které vedou tělo jasně daným směrem.

Třetím pak samotná chuť, nad kterou jsem se rozplynul dokonce ještě před výše zmíněným rozplynutím.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. V prvé řadě je třeba upozornit na nutriční potenciál celé směsi: Hlavním tahounem jsou chia semínka, která jsou v oblasti rostlinných zdrojů naprostým fenoménem. Letem světem:
 • Vysoký obsah velmi dobře stravitelných bílkovin, což bývá většinou první věc, která sportovce zajímá (nebo by minimálně zajímat měla).

 • Vysoký obsah rozpustných i nerozpustných forem vlákniny. Prvně uváděné mají schopnost na sebe vázat vodu ve velkém objemu a ovlivňovat tak metabolismus vody při průchodu tenkým i tlustým střevem. Obzvlášť u vytrvalostních sportů je toto velmi silná informace.

 • Prakticky polovina tuků obsažených v chia semíncích jsou omega-3 původu. Další komentář snad ani není třeba.

 • Kombinace použitých surovin nabízí vcelku nízký glykemický index.

 • V žádném případě nesmíme zapomenout na dva klíčové prvky:

Prvním je velmi dobře biologicky vstřebatelný vápník pocházející z chia semínek, který zvyšuje svalový tonus a podporuje činnost sympatického režimu (pokud závodně nehrajete šachy nebo neprovozujete jiné akční sporty typu dámy, je tato informace pro sportovce velmi, velmi a ještě jednou velmi důležitá.

Pokud by měl někdo obavy z rozladění poměru vápníku a hořčíku, vězte, že hořčík zastoupený v čokoládě je skvělým protihráčem v dostatečném množství, který má hraniční stavy extrému převápnění pod kontrolou). Druhým prvkem je draslík pocházející z ovoce, který mimo jiné hraje do noty s hygroskopickými vlastnostmi chia semínek. Navíc oba prvky společně hrají klíčovou roli při srdeční činnosti.

 • Sportovci nesmí zapomenout na stimulační účinky receptu: Teobromin a teofylin umí lehce nakopnout, navíc bez vedlejších účinků, kterými se pyšní jakékoli energy drinky a jiná zvěrstva.
 1. Každý šampión, který si dopřeje takovou snídani, se bude muset sžít se zvláštním, ale velmi příjemným stavem plnosti a sytosti, který vůbec nezatěžuje. Toto je dáno vychvalovanou hygroskopicitou a obsahem vlákniny, ve výsledku skutečně zažíváme nekonečně dlouho trvající stav stabilní hladiny krevního cukru. Jedním slovem – BEZKONKURENČNÍ.

 2. Ovoce používejme zralé, stav přezrálosti nebo naopak nedozrálosti je nežádoucí z důvodu hnilobných procesů a stravitelnosti.

 3. Snídaně má z důvodu zastoupených surovin jasně dominující jin tendenci.

 4. Snídaně má prakticky neutrální termický účinek.

 5. Acidobazická tendence se bude pohybovat v mírně kyselinotvorrných směrech.

 6. Úroveň stravitelnosti je velmi dobrá.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

25 Kč / celá porce

Kategorie

Snídaně

Vhodné pro

Podobné recepty