Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je chronické zdravotní onemocnění, které se vyznačuje zvýšeným tlakem krve v cévách. Tento stav může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou srdeční choroby, mrtvice, ledvinové choroby a další. Hypertenze může být způsobena řadou faktorů, včetně genetiky, stresu, nedostatku fyzické aktivity, obezity, kouření, nadměrné konzumace alkoholu a stravy bohaté na sodík.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že některé potraviny a nápoje mohou přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Nadměrný příjem soli je jedním z hlavních rizikových faktorů, protože sůl zvyšuje objem krve a tím i krevní tlak. Dalšími potravinami, které mohou zvyšovat krevní tlak, jsou zpracované potraviny, které často obsahují vysoké množství soli a tuku, a alkohol. Naopak, strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné mléčné výrobky může pomoci snížit krevní tlak.

Dobrý den, pane Jelínku,
jaké množstvi česneku denně je vhodné pro človeka s nízkým tlakem? A co byste prosím doporučil na zvýšení tlaku?
Děkuji

V tomto případě záleží na tom, v jaké kvalitě (= obsahu aktivních živin) i formě (syrový x tepelně upravený x doplněk stravy...) česnek konzumujete. Tepelná úprava ničí naprostou většinu látek snižující krevní tlak, u doplňků stravy zase rozhoduje způsob technologického zpracování výrobku, tzn. jaké množství aktivních složek výrobce v produktu garantuje. V praxi je tak běžné, že některé suplementy nemají prakticky žádný vliv, jiné naopak ovlivní tlak výrazným zpsobem.
Krevní tlak nejlépe zvýšíte stresem nebo fyzickou aktivitou (druhá varianta je ve vztahu ke zdraví podstatně výhodnější :-).

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na podrobnosti ohledně negativních účinků ženšenu. Bohužel se mi podařilo ho zkombinovat s kofeinem ještě dříve než jsem se o nich dozvěděla. Výsledkem byl vysoký tlak, zrychlený tep, nespavost,... Platí podobné dopady i pro kombinaci s teinem nebo mateinem, případně vitamíny B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovat na vlastní kůži. Jsem na stimulanty obecně velmi citlivá. Káva později než ve tři hodiny odpoledne pro mě znamená téměř celou noc beze spánku. Může to mít nějaké souvislosti s touto nesnášenlivostí? A když se u mě dostavily takové účinky, není nakonec lepší se ženšenu vyhnout?
Děkuji za odpověď.

Účinek jednotlivých látek na metabolismus jedince a jeho celkové chování se odvíjí od mnoha faktorů, jedním z nich je i úroveň citlivosti (= způsobu vnímání účinku látky). Pokud víte, že jste více senzitivní na stimulační látky, je nesmysl je používat ve vyšších množstvích a současně se snažit jejich účinek zvyšovat kombinací s dalšími. V takových případech bych se zcela určitě vyhýbal jakýmkoli zdrojům kofeinu a zaměřil pozornost na jeden vybraný adaptogen. Myslete na to, že cílem je podpora vitality a současně snaha se vyhnout předávkování, které se projevuje řadou nepříjemných projevů.
Kombinace adaptogenů a vitamínů B komplexu je bezpečná, vždy ale užívejte pouze přírodní zdroje B komplexu a současně se vyhýbejte jejich zbytečně vysokým dávkám.

Dobrý den,
zajímá mě interakce doplňků k lékům na vysoký krevní tlak. Například u Q10, ženšen....
Děkuji

Koenzym Q10 se obecně doporučuje kombinovat s antihypertenzívy, protože snižuje jejich vedlejší účinky a zlepšuje jejich toleranci.
Ženšeny vykazují antihypertenzní účinky, jejich výhodou je navíc fakt, že se jimi prakticky nepředávkujete. Běžně se kombinují s antihypertenzívy, vždy je ale vhodné, když tuto kombinaci posvětí ošetřujcí lékař.

Dobrý den.
Lze snížením tělesné váhy odstranit již vzniklý metabolický syndrom například vysoký krevní tlak?

Obecně lze říci, že pokud takový problém není způsoben či dotován psychosomatickou platformou jedince, tak úprava stravování s cílem redukce hmotnosti, která je postavená na nutriční vyváženosti, bude mít za následek zlepšení zdravotního stavu. Buňky v těle disponují pamětí a v naprosté většině situací jsou schopny se vrátit do původního stavu fungování, je potřeba jim jen dát vhodné podmínky.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi