Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vitamín K

Vitamín K je esenciální vitamín, který hraje klíčovou roli v několika důležitých tělesných funkcích. Je nezbytný pro správnou koagulaci krve, což znamená, že pomáhá tělu při tvorbě sraženin a zabraňuje nadměrnému krvácení. Vitamín K také podporuje zdraví kostí, protože je zapojen do procesu mineralizace kostí, což je proces, při kterém tělo ukládá minerály do kostí a zubů, čímž je posiluje.

Výživové zdroje vitamínu K zahrnují listovou zeleninu, jako je špenát a kapusta, ale také některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou brokolice a brusinky. Vitamín K se také nachází v některých druzích masa a mléčných výrobků. Nedostatek vitamínu K může vést k problémům s krvácením a oslabením kostí. Proto je důležité zajistit dostatečný příjem tohoto vitamínu prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy.

Dobrý večer pane Jelínku,
1. Dost často se setkávám s názorem, že dnešní potraviny neobsahují potrebné vitamíny a minerály, a to kvůli zneč. živ. prostředí a způsobu pěstování. Jak to prosím vidíte vy?
2. Doporučujete v zimním období D3 s K2 pro všechny věkové kategorie?
Děkuji

1. Potraviny, které jsme schopni označit za "kvalitní", tedy takové, které neprošly většími průmyslovými úpravami, budou vždycky nutričně kvalitní, tzn. budou obsahovat určitá množství mikroživin. Jejich množství se ale bude odvíjet od způsobu pěstování/chovu a následného zpracování suroviny. S ohledem na individuální požadavky každého jedince je ale samozřejmě otázkou do debaty, zda jejich množství bude dostačující či se vyplatí některé látky doplňovat suplementací.

2. I toto je otázkou individuality, plošné doporučování čehokoli nikdy není řešením. I v zimních měsících je možné stravou dodat dostatek vitamínu D a současně rozumně nastavená koncepce jídelníčku má potenciál podpořit aktivitu střevní mikrobioty k dostatečné produkci vitamínu K. Není tak nezbytně nutné preventivně tyto látky užívat, byť většina populace nikdy nevykáže schopnost upravit svoje stravování tak, aby bylo nutričně vše v pořádku.

K vitamínu K se chci prosím zeptat, zda při špatné mikrofloře a zánětech v tenkém střevě dochází k malé tvorbě vitamínu K2 a je známo, které bakterie to jsou?
Děkuji.

V situaci poškození diverzity střevní mikrobioty může docházet k menší tvorbě vitamínu K2. Na tomto procesu se spolupodílí celá řada různých druhů mikroorganismů (včetně např. Escherichia coli), není to ale doménou jednoho nebo dvou specifických druhů. Od toho se odvíjí i ne úplně úspěšná snaha řešit situaci nedostatku produkce K2 ve střevech užíváním specifických probiotik.

Dobrý den,
v aplikaci jsem zadala kuře prso 150g a vitamin K mi vyskočil na 514 mcg = 429% DDD. Není to chyba?
Děkuji.

Dobrý postřeh, gratuluji :-) Toto je otázka do diskuze, protože evropské nutriční databáze definují obsah vitamínu K v některých potravinách (včetně kuřecího masa) podstatně nižší, než americké, a to skutečně výrazně. V aplikaci ZOF používáme globální průměr, což u některých nutričních hodnot může ukazovat značné vychýlení od standardu v dané geografické oblasti. V případě kuřecího masa jde především o to, že nutriční terapie na americkém kontinentě tento druh masa nedoporučuje při antikoagulační léčbě právě z důvodu vysokého obsahu vitamínu K, kdežto v Evropě z důvodu odlišných tabulkových hodnot je kuřecí maso běžně povoleno.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi