Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vitamín B12

Vitamín B12, také známý jako kobalamin, je důležitým nutrientem, který hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek, správnou funkci nervového systému a syntézu DNA. Vitamín B12 je také důležitý pro metabolismus bílkovin a tuků. Nedostatek tohoto vitamínu může vést k řadě zdravotních problémů, včetně anémie, nervových poruch a poruch růstu u dětí.

Vitamín B12 je přirozeně přítomen v mnoha potravinách živočišného původu, jako je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Některé potraviny, jako jsou obiloviny a nápoje na bázi sóji, mohou být také obohaceny o vitamín B12. Pro vegetariány a vegany, kteří nekonzumují živočišné produkty, může být obtížné získat dostatek vitamínu B12 z potravy, a proto mohou potřebovat doplňky.

Hezký den,
zajímá mě zmínka o vitamínu B12 v úvodníku Anatomie trávení, kde je u tlustého střeva zmíněno, že mikroorganismy produkují některé vitamíny (B12 a K). Děje se tak v místě, kde již B12 nevstřebáváme? Proto je tedy nutné jeho suplementace v případě veganství? Děkuji

Střevní mikrobiota sice umí produkovat analogy B12, problém je ale s jejich využitelností a místem vzniku. Aby se B12 vstřebával, musí být navázán na intrinsický faktor (= glykoprotein produkovaný v žaludku), díky kterému se B12 vstřebává skrze sliznici tenkého střeva. Z těchto důvodů se prezentuje nutnost podpůrné suplementace u jedinců vyhýbajících se konzumaci živočišných zdrojů potravin.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakou biologickou dostupnost má vitamín B12 obsažený ve spirulině. Jedná se o výhodný zdroj vitamínu B12 pro vegany?
Děkuji.

Problematika vitamínu B12 v rostlinných zdrojích není úplně jednoznačná. Ukazuje se, že rostliny vyrábí analogy B12, které jsou chemicky tak podobné skutečnému B12, že se vážou na stejnou transportní molekulu (vnitřní faktor). Víme o nich, že nemají stejný vliv na metabolismus jako skutečný vitamín B12. Současně bylo zjištěno, že přináší riziko v podobě faktu, že mohou v situaci jejich vyššího podílu ve stravě obsadit transportní molekuly vnitřního faktoru a tím znemožnost vstřebávání skutečnému vitamínu B12, kterého teoreticky může být ve stravě dostatek.
Obecně dnes panuje shoda v tom, že rostlinné analogy nejenom že nejsou účinné, ale mohou být v přebytku i zdravotně rizikové. Jedinou výjimkou jsou produkty z chlorelly, kde některé studie ukázaly, že může obsahovat molekuly B12, které působí prakticky stejně, jako živočišné zdroje B12. I tady je to ale složitější, protože se zjistilo, že tyto molekuly B12 nevyrábí řasa, ale jsou výsledkem produkce mikroorganismů žijící na řasách. Komplikace spočívá v tom, že řasy dostupné v komerční síti, tedy pěstované v umělých nádržích, z důvodu sterilních podmínek neobsahují potřebné mikroorganismy vyrábějící účinný B12, takže se tato informace vztahuje pouze k řasám chorelly žijícím ve volném prostředí.

Dobrý den pane Jelínku,
předně žádám o polopatickou odpověď, děkuji. Pokud je rodina na rostlinné stravě, dbající na pestrou a vyváženou stravu co do dodržení poměru obilovin, luštěnin, zeleniny a "pickels", včetně pravidelného dodávání mikroživin přes ořechy, semena i kvalitní oleje...do jaké míry je v "nebezpečí" co do absence vitamínu B12? Řešíme především stravování našich dětí (věk 2-6let). Co nám ve vztahu k dětem doporučíte?
Děkuji.

Pokud je strava ryze veganská, je nebezpečí v podstatě absolutní. Pokud ale řešíte makrobiotický přístup, v rámci kterého je součástí stravy maso (ryby), neměl by problém s deficitem B12 nastat (v tomto směru je rozumné ryby konzumovat alespoň 2-3x týdně, v této koncepci zajistí adekvátní podíl B12). U ryze rostlinné stravy je s vitamínem B12 problém, protože rostlinné analogy lidský organismus velmi komplikovaně metabolizuje. Dochází tak k jeho deficitu, který se ale projevuje až s určitým časovým odstupem (často i několika let). U dětí je toto období mnohem kratší z důvodu vývoje a růstu, zdravotní dopady nedostatku B12 se tak projevují ve větším rozsahu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi