Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Pokud by veganský jídelníček vykazoval nutriční vyváženost (což lze zajistit) a současně by byl postaven na konzumaci průmyslově nezprocesovaných potravin, tak ano, toto prokazuje řada studií. V praxi ale není nezbytně nutné řešit situaci diabetu hned tímto extrémem, menší podíl masa či obecně živočišných produktů metabolismu ve vztahu k inzulínové rezistenci a diabetu 2.typu nijak neublíží.
Dobrým zdrojem K2 jsou fermentované potraviny (vůbec nejbohatším je natto), teoreticky vzato by s tímto veganská populace neměla mít problém. Nemalé množství K2 vytváří i střevní mikrobiom, což je další důvod, proč by vegansky se stravující jedinci s dostatkem vlákniny neměli vykazovat projevy deficitu. Otázkou do diskuze jsou ale účinky tohoto vitamínu, jehož úkolem je mj. zefektivnit metabolismus vápníku - příjem tohoto prvku u veganů je dlouhodobě silně nedostačující, navíc vápník přítomný v rostlinné stravě je velmi špatně využitelný z důvodu vazby na antinutriční látky. Osobně bych u veganů cílil více pozornosti na zajištění adekvátního množství dobře využitelného vápníku, což je na obecné úrovni potenciálně větší problém/výzva, než pomyslný deficit K2 (ten nastává nejčastěji u poruchy diverzity střevního biomu či absence fermentovaných potravin v jídelníčku).
V úkolu řešíte situaci, která je v praxi skutečným problémem. Pro vegany je prostě typický vyšší podíl hořčíku vůči vápníku a je výzvou nastolit na této úrovni rovnováhu, obzvlášť bez podpůrné suplementace. Stále větší množství výrobců potravin se tak např. snaží (nejen ryze veganské) produkty fortifikovat vápníkem, při sestavování jídelníčku v reálném životě tedy využívejte potenciál i těchto možností.
Pokud nezajistíte kalcia dostatek, v dlouhodobém jeho deficitu (případně nepoměru vůči hořčíku) se toto projeví především na nervosvalové koordinaci (= sníží se "napětí") a snižování hustoty kostí (tady má výrazný vliv ještě zastoupení bílkovin v jídelníčku, poměr Ca:P a úroveň pohybové aktivity).
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.