Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Umělá mléka

Umělá mléka, také známá jako rostlinná mléka, jsou alternativou k tradičnímu kravskému mléku. Jsou vyráběna z různých rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy, sója, rýže, oves a konopí. Z hlediska výživy se jejich obsah živin může značně lišit v závislosti na zdroji a způsobu zpracování. Některá umělá mléka mohou být bohatá na bílkoviny a vlákninu, zatímco jiná mohou obsahovat méně kalorií než kravské mléko.

Z hlediska zdraví mohou být umělá mléka prospěšná pro lidi s alergií na mléko, laktózovou intolerancí nebo pro ty, kteří se rozhodli pro veganský životní styl. Některá umělá mléka jsou obohacena o vitamíny a minerály, aby napodobovala výživový profil kravského mléka. Je však důležité si uvědomit, že některá umělá mléka mohou obsahovat přidaný cukr, takže je důležité pečlivě číst etikety.

Dobrý den,
zajímaly by mě možné negativní účinky sójového lecithinu. Je běžně obsažen dokonce v umělých mlecích určených již od narození. Je sója v tomto případě problém?
Děkuji

Pokud množství lecitinu nebude nepřiměřeně velké, považujte tuto látku nejen za bezpečnou, ale i zdraví prospěšnou (má např. vliv na kognitivní funkce). Lecitin se v potravinářství používá jako antioxidant a emulgátor. V situaci příliš vysokého množství emulgátorů ve stravě (tedy i lecitinu) se hovoří o možném riziku zvýšení propustnosti sliznice střev, což má vliv na rozvoj zánětů a zdravotních problémů s nimi souvisejících.
Toto ale považujte za "specifickou" informaci, protože přebytek lecitinu ve stravě nastává jen v situacích výrazné převahy vysoce průmyslově zpracovaných potravin, případně užívání vysokých dávek doplňků s obsahem této složky.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi