Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Tapiokový škrob

Tapiokový škrob je bezlepkový produkt získaný z kořene rostliny manioku, který je široce využíván v kulinářství a potravinářství. Je bohatý na sacharidy a poskytuje rychlý zdroj energie, ale na druhou stranu je chudý na bílkoviny, vitamíny a minerály. Tapiokový škrob je také nízký na vlákninu, což znamená, že nemá významný vliv na pocit sytosti a může přispět k příjmu nadměrného množství kalorií.

Z hlediska zdraví a výživy je tapiokový škrob vhodný pro osoby s celiakií nebo s citlivostí na lepek, protože je zcela bezlepkový. Je také snadno stravitelný, což ho činí vhodným pro osoby s citlivým zažívacím systémem. Nicméně, vzhledem k jeho vysokému obsahu sacharidů a nízkému obsahu vlákniny, může jeho nadměrná konzumace vést k nárůstu tělesné hmotnosti a problémům s regulací hladiny cukru v krvi. Proto by měl být konzumován s mírou a jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den, pane Jelínku,
používám na zahuštění tapiokový škrob nebo synovi dělám puding s tapiokových perel, s tím, že je to škrob prospěšný pro střeva. Na internetu píšou že obsahuje rezistentní škrob a někde že neobsahuje z důvodu zpracování. Je tedy vhodnější používat bramborový škrob, když budu chtít podporovat střevní bakterie? A je pravda, že když uvaříme ovesné vločky, rýží nebo brambory a necháme vychladnout a budeme konzumovat za studena zvýší se tak příjem rezistentního škrob? Aplikace ZOF mi to nespočítá je tedy jistější používat bramborový škrob nebo šťávu ze syrových brambor?
Děkuji za odpověď

Tapiokový škrob obsahuje minimum rezistentního škrobu z důvodu technologického zpracování suroviny. Pokud cílíte na prebiotický vliv stravy, použijte buď škrob bramborový (úplně nejvýhodnější je lisovaná bramborová šťáva), nebo zaměřte pozornost na komplexnost ve volbě potravin bohatých na vlákninu.
Tepelná úprava mění strukturu škrobu, po zchlazení potraviny je obsah rezistentního škrobu vždy vyšší. V tomto směru je tak výhodnější konzumovat tepelně upravené potraviny za studena, v praxi se toto pravidlo ale uplatňuje velmi sporadicky. Z toho důvodu jsme funkci počítání rezistentního škrobu ve vztahu k tepelným úpravám stravy do aplikace ZOF ani nazadávali, nemá širší praktické uplatnění.

Dobrý den, prosím,
jak nahlížíte na škroby v dětské stravě? V kupovaných příkrmech se nachází často kukuřičný škrob. Měli bychom se mu naprosto vyhýbat? Je "lepší" alternativou tapiokový škrob?

Škroby se v příkrmech používají primárně jako zahušťovadlo. Není nezbytně nutné se jim vyhýbat, pro zdravé jedince jsou bezpečné, navyšují ale kalorickou a glykemickou hodnotu potraviny. Pokud najdete příkrm složený ze surovin, jejichž kvalita odpovídá vašim představám, a navíc bez přidaného škrobu, vždy se bude jednat o výhodnější volbu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi