Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Syřidlo

Syřidlo je přírodní enzym, který se používá při výrobě sýrů k zahušťování a koagulaci mléka. Tento enzym se získává z žaludků mladých přežvýkavců, jako jsou telata, jehňata nebo kůzleta, ale existují i rostlinné a mikrobiální alternativy. Syřidlo je zodpovědné za specifickou texturu a chuť sýrů a je nezbytné pro jejich výrobu.

Z hlediska zdraví a výživy je syřidlo bezpečné pro konzumaci. Je to přirozená součást mnoha druhů sýrů a je v nich přítomno jen v malém množství. Syřidlo je bílkovina, která se během trávení rozkládá na aminokyseliny, takže nemá žádný významný dopad na nutriční hodnotu sýra. Některé osoby mohou mít ale alergickou reakci na syřidlo, což je ale velmi vzácné. Pro lidi s laktózovou intolerancí nebo pro vegany existují alternativy sýrů bez syřidla.

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli se při výrobě suplementů syrovátkových proteinů nepoužívá živočišné syřidlo z žaludků zvířat? Co jsem četl, tak mi proces získávání syřidla přijde opravdu nehumánní. Tak chci vědět, jestli s tím mají syrovátkové proteiny něco společného.
Moc děkuji

Existují tři druhy syřidel: živočišná, mikrobiální a rostlinná.
Živočišná se dnes už nezískávají z živých telat, ale poražených (macerací žaludku a následnou extrakcí dostane výrobce izolát, který dále biochemicky zpracovává do výsledné podoby čistého enzymu).
Naprostá většina výrobců potravin i doplňků stravy už používá mikrobiální syřidla, hlavním důvodem je jejich cena.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi